myshrink.co.il

פורום פסיכולוגים

מנהלי הפורום:
סיון פלג
סיון פלג
פסיכולוג (מ
הודעות רלוונטיות מהפורום:
קשיים ביחסים עם אמא
08/12/2021 20:17 אני חושב שכדאי לתמצת את השאלה כדי שאוכל להשיב. לשאול לדעתי זה קצת לא ממוקד
הוספה אחרונה בהחלט ?
11/11/2021 18:20 אני דואג כמעט כל היום לכך שתהייה לי זיקפה בסקס, וכשאני לבד ועם אישה אני מנס
ילד בן שנתיים
17/03/2021 07:07 השאלה טובה, התשובה מורכבת. התנהגותו תלויה בהרבה גורמים אפשריים. אולי זה המפ
אובססיה
23/11/2021 23:32 אולי לא כדאי לבחון אובססיה דרך הרכיב הטכני של זמן. אלא לפי התחושה. האם לתחו
כניסה לפורום

חרדה חברתית – מהי ואיך מתמודדים?


חרדה חברתית או פוביה חברתית נקראת באנגלית Social-Phobia או "Social Anxiety Disorder" מדובר בהפרעת חרדה מביצוע פעולות בפומבי עקב חשש, דאגה או פחד ממצבים חברתיים שעבור אנשים אחרים הם נורמטיביים.

תופעה זו היא תוצאה של אירועים חברתיים שונים שיצרו אצל חלק מהחברים תחושה של זלזול, לעג, השפלה וביקורת.
התוצאה לטווח הארוך היא הימנעות מפעילות חברתית והסתגרות בבית כדי לא להיתקל במצבים לא נעימים מסוג זה.
חשוב שאלו שחווים חרדה חברתית יגלו רצון לטיפול בכך, כיוון שאפשר להיות פתוחים לטיפול יעיל וכך לצאת מהמצבים הללו ולהתערות שוב בחיים החברתיים של הסובבים.
 


חרדה חברתית בחיי היום יום

ההתמודדות היום יומית עם מצבים נורמטיביים מקשה מאד עבור מי שסובל מחרדה חברתית.
כל אחד מהם חווה לחץ עצום בכל הקשור לאינטראקציות בין אישיות או חברתיות.
התופעה ניכרת במיוחד בעת ראיונות עבודה, בסיטואציות אישיות הקשורות להיכרות עם בני המין השני ולפעילות שוטפת הקשורה למקום העבודה הכוללת גם עובדים נוספים.
החרדה החברתית מנהלת את חייהם של הסובלים ממנה והם משנים פאזה והופכים להיות בודדים וללא חיים חברתיים פעילים.
הם מעדיפים להימנע מהגעה למפגשים שעלולים לגרום להם לתחושות לא נעימות המציפות אותם כמו לחץ וחרדה.
 


אבחנה של חרדה חברתית

אם קיין חשד עקב התנהגות מסוימת,  כי אדם או ילד סובל מחרדה חברתית, יבדוק המטפל כמה קריטריונים שהם הבסיס לאבחנה.
רק אם הקריטריונים קיימים במקרה הספציפי, הרי שהמטופל אכן סובל מכך.
 • מטופל צעיר הנקלע לאירוע חברתי ומגיב בהתנהגות הכוללת חרדה ופחד המתאפיינת בכך שהוא קופא במקומו, או נצמד למבוגר הנמצא אתו ואינו מרפה ממנו, המפגש מהול בצעקות ובכי.
   
 • רתיעה של המטופל ממצבים בהם הוא עלול לקבל ביקורת מצד זרים על פעולות שונות שהוא מבצע ואפילו הפשוטות שבהן כמו אכילה ושתיה. גם אמירה של דברים מול קהל, מצריכה את הימצאותו של אדם מבוגר בסביבתו הקרובה.
   
 • החשש של המטופל הוא שכל התנהגות שלו תתפרש כמעשה שלילי, דבר שעלול לגרור להשפלה מבוכה או דחייה על ידי גורמים אחרים ולכן הוא מעדיף להימנע מכך.
   
 • גלי חרדה, פחד והימנעות מקשרים חברתיים אורכים פרקי זמן ארוכים של כשישה חודשים ואף יותר מכך.
   
 • החרדה והפחד הם בסדרי גודל עצומים וללא פרופורציה לאיום האמתי שאינו קיים ולהקשר החברתי.

   
תסמינים של חרדה חברתית

התסמינים של חרדה חברתית נראים בשלושה רבדים:

תסמינים פיזיולוגיים: כשקיים מפגש חברתי הוא גורם לתופעות כמו דפיקות לב, קוצר נשימה, חרדה, זיעת יתר, סחרחורת, כאבי בטן, סומק בפנים, קוצר נשימה ועוד.
התסמינים הללו הם מערכת תגובתית של האדם שנערך להתמודדות עם הסכנות האורבות לו.
לעיתים ההשפעה היא כה גדולה שהאדם אינו מסוגל לזוז והוא קופא על מקומו.

תסמינים קוגניטיביים: החרדה החברתית יוצרת מחשבות מידיות, לא רציונליות ואוטומטיות לגבי החשיבה של המטופל על עצמו. החשיבה ברוב המקרים היא שלילית כמו אני מוזר, נלעג, בעל שכל מועט וכו'. כשהחרדה נוכחת, מופיעים גם קשיים קוגניטיביים, בעיקר כשיש צורך להפעיל זיכרון או לחשוב על מידע ספציפי.

תסמינים התנהגותיים: כדי להתמודד עם הקושי הגדול, הפתרון של המטופל הוא הימנעות מפעילות הקשורה במפגשים חברתיים כדי לא להימצא שוב בבעיה מול כל הסובבים
אותם. ברוב המקרים המטופל מגיע אך עומד מהצד ואינו משתלב בפעילות זו.אבחנה מבדלת בחרדה חברתית
 1. חלק מהמטופלים מתכנסים בינם לבין עצמם, דבר הנראה כביישנות אך למעשה זוהי תגובה של פחד וחרדה הנראית כך כלפי חוץ.
   
 2. מטופלים אחרים, מבוהלים מהימצאותם במקומות הומי אדם ולכן הם מפתחים אגורפוביה. הם חוששים כל העת שתיוצר סיטואציה שבה לא יוכלו לברוח מההמון הרב הקיים במקום.
   
 3. מקצתם חווים הפרעת פאניקה, המתרחשת באופן ספונטני גם כשהכול סביב רגוע ולא נוצרה  כל פעולה שהייתה אמורה להצית את תחושות החרדה והפחד.
   
 4. קיימת גם חרדה מוכללת אשר בה המטופל מצוי בחרדה מאדם מסוים שיש לו אתו קשרים אישיים והתופעה אינה קשורה לשיפוט חברתי.
   
 5. חרדת נטישה, מטופלים שיעדיפו להיצמד לקרובי משפחתם ולא להשתלב בפעילות חברתית כיוון שעלולים להיות בהם רגעים שיפחידו אותם.
   
 6. דיכאון מז'ורי, שיטת הגנה של המטופל היא הימנעות ממפגשים חברתיים כיוון שהמטופל אינו מעוניין להיחשף לשיפוט חברתי או להימצא בציבור.
   
 7. הפרעת גוף דיס מורפית, מוקד הפחד מתרכז בפגם גופני שקיים לדעתם של המטופלים בגופם ולכן הם אינם פופולריים, כשלמעשה אין להם כל פגם.
   
 8. הפרעה דלוזיונלית, המטופלים בטוחים שהחברה דוחה אותם. למעשה זו מחשבת שווא שנוצרה מתוך חשיבה שגויה. אנשים בעלי מחשבות שווא נגררים אחר חשיבה זו מפתחים את מחשבות השווא קדימה ללא אחיזה במציאות, דבר שהוא חריג אצל בעלי חרדה חברתית.

   
טיפול קוגניטיבי התנהגותי בחרדה חברתית

העוסקים בתחום החרדה החברתית ממליצים על טיפול קוגניטיבי התנהגותי.
באמצעות טיפול זה המטופל לומד לזהות את התודעה שלו למצב ולהחליפה בהכרה המאפשרת לו התמודדות.
כדי להגיע למצבים הללו הוא לומד טכניקות להרגעה עצמית כמו מדיטציה שיאפשרו לו לעמוד מול הסיטואציות החברתיות בצורה קלה יותר.
הביצוע בפועל הוא בחשיפה איטית, שלב אחר שלב כדי לשלוט ברמת החרדה התגובתית בכל מפגש.

הגישה היא ללמד את המטופל לתכנן אסטרטגיות להתמודדות עם מצבי לחץ, תוך זיהוי האלמנטים המלחיצים אותם כדי לטפל בהם מבעוד מועד. המטפלים מעניקים למטופלים כלי עבודה הניתנים ליישום כמעט בכל סיטואציה ובאמצעותם הם יוכלו להשתחרר מהמצב שאליו נקלעו ולגלות מיומנויות חברתית כך שיהיו חלק מהחברה.טיפול תרופתי בחרדה חברתית

במקרים קשים שבהם הילד או המבוגר סובלים מרמה גבוהה של חרדה, הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי לא יעיל דיו ולכן יש צורך להתחיל גם בטיפול תרופתי.
הצורך הוא למינונים משתי משפחות של תרופות:
 • תרופות ממשפחת SSRI כמו ציפרלקס לוסטרל פרוזק ופבוקסיל המורידות את סף החרדה לאלו הסובלים מפוביות. ההשפעה על כל מטופל מתחילה לתת את אותותיה לאחר 8-3 שבועות שבה ניכר שרמת החרדה בירידה, יחול שיפור בביטחון העצמי, בדימוי העצמי וייראה גם שיפור במצב הרוח.
   
 • SOS קבוצה תרופות המטפלת בסיטואציות הגורמות לחרדה, כמו לדוגמה ווליום. התרופה יוצרת רוגע לפני מפגש חברתי ולכן השימוש בה נעשה רק לקראת המפגש ולא באופן רציף וקבוע.

   
מחקרים בתחום חרדה חברתית

כדי לעזור למטופלים נערכים מחקרים מקיפים התוהים על קנקנה של התופעה.
הפרעת הפוביה החברתית עדיין אינה מובנת דיה וחלק מהעבודה המחקרית על הפרעה זו עוסקת בניסיונות לבסס גורמים חזויים שיסבירו טוב הרבה יותר את התפתחותה של פוביה וחרדה חברתית.

מחקרים נוספים עוסקים בשיטות התערבות המיועדות להעניק עזרה של מציאות וירטואלית המבוססת על רשת האינטרנט וזאת כדי שהמטופלים יוכלו להתנסות בחשיפה הדרגתית תחת בקרה מתמדת לגירויים המרתיעים אותם.

סיכום

חרדה חברתית היא תופעה קשה בה המטופל נרתע ממפגשים חברתיים כדי לא להיקלע למצבים טראומתיים שאותם חווה בעבר.
מטפלים בעלי ידע, עובדים עם המטופלים הללו בדרכים שונות כדי להפחית את רמות החרדה שלהם ולהניע אותם לאט לאט לפעילות חברתית נורמטיבית.

חרדה חברתית - שאלות פופלאריות של גולשים

חרדה חברתית
03/04/2019 14:05   |   נטע

יש לי חרדה חברתית. אני מטופלת עם תרופות נגד חרדה. הטיפול חדש לי ועדיין לא ממש משפיע,גם טיפול פסיכולוגי אני צריכה להתחיל זה יקח קצת זמן. רציתי לשאול אם תוכל להפנות בינתיים לאתר תמיכה חברתית באינטרנט אולי אתה מכיר? או אפילו ספרים הנוגעים בנושא זה? או חרדות בכלל? אני מאד סובלת מחרדות...

חרדה חברתית
19/07/2019 17:52   |   בר

אני חוששת שהבת שלי בת ה16 סובלת מחרדה חברתית. אין לה חברות חוץ מאחת שהיא מכירה עוד מהגן. היא לא יוצאת לבלות, היא מתקשרת איתנו ויושבת אתנו לארוחות משפחתיות, גם אצל סבתות ודודות אבל גם שם היא כמו נכבת אל הכלים. רציתי לשאול איך אפשר לאבחן את הנושא הזה  ומה ניתן לעשות בכדי לעזור לה?

עזרה
06/07/2017 14:21   |   חיים

שלום, אני מחפשת מטפל שמתעסק בכשורים חברתיים ובעיות של חרדה חברתית באזור ירושלים. תוכלו לעזור לי בבקשה

בחילה בחברה
03/12/2018 14:30   |   יובל

שלום, אני חושש שיש לי חרדה חברתית, אני ממש מרגיש לחץ כשאני מוקף בהרבה אנשים, הרגשתי את זה בטירונות ובקורס, ואני מרגיש את זה גם עכשיו שאני סטודנט. אני ממש מרגיש דופק ובחילות בין הרבה אנשים, יש לציין שזה לא קורה לי כשאני עם חברי ילדות שלי. איך אני יכול לאבחן וכמובן לטפל? תודה

המלצה לפסיכיאטר טוב
21/08/2019 15:59   |   אבישי

היי, אבקש המלצה לפסיכיאטר המטפל בכל הנושא של דיכאון מג'ורי, חרדה חברתית, מחשבות טורדניות, בעיות קשב וריכוז ברדיוס של ת"א והשרון. אני כבר עייף מלנסות להתמודד עם כ"כ הרבה אנשים שלא עזרו לי. אודה מאוד לעזרתכם

בת 15
03/03/2019 19:27   |   לילך

הבת שלי בת 15 ואני חוששת שהיא סובלת מנושא של חרדה חברתית. היא מתבודדת, היא לא יוצאת עם חברות, יש לה רק חברה אחת, והן נפגשות רק בבתים. היא כל היום מול המחשב. איך בודקים את זה? ואיך אפשר לשנות את המצב?

טיפול תרופתי נלווה
17/01/2019 07:18   |   בר

איך אפשר להתגבר על חרדה חברתית, האם שיחות עם פסיכולוג יכולות לעזור, או שצריך גם טיפול תרופתי נלווה? לאן הולכים בשלב הראשון בכדי לבדוק את זה? המון תודה

חרדה בזוגיות
01/03/2017 20:29   |   יעל

עובר עליי פתאום קיבלתי רגליים קרות , אני מאוד אוהבת את הבחור ויש ביננו הבנה והתאמה בנפש , אני ממש מבולבלת ולא יודעת מה אני רוצה. בעבר כבר ידעתי שיש לי חרדה חברתית אבל לא יודעת אם קשור אנא עיזרו לי בבקשה יעלעסקים מובילים בתחום חרדה חברתית

מצטערים, אך לא נמצאו תוצאות מתאימות..
תוכן מומלץ
Copyright © 2022 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים פסיכולוגים באזור מגוריכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!