myshrink.co.il

כללי אתיקה של פסיכולוגים

מאמר נכתב על ידי ד"ר אלנה צ´רבקוף פסיכולוגית קלינית מומחית


חוקי האתיקה של הפסיכולוגים, בשונה ממקצועות אחרים, אינם רק חוקים לא פורמאלים לקידום המקצוע והגברת מודעות השירות בו. חוקי האתיקה נועדו להגן על המטופלים מפני פסיכולוגים סוררים

לא פעם אנחנו נתקלים בתקשורת בדיווחים על פסיכולוגים אשר חשודים או אף מורשעים בניצול מעמדם המקצועי כלפי המטופלים שלהם, ניצול אשר גורם להם עוגמת נפש, פגיעה נפשית ולעיתים אף פגיעה פיזית. דיווחים אלו ממחישים את רגישותו של מקצוע זה בכלל ושל הטיפול הפסיכולוגי בפרט. אך חשוב יותר, דיווחים אלו מוכיחים עד כמה חשוב שפסיכולוג, מנוסה וטוב ככל שיהיה, חייב לעמוד בכללי האתיקה של המקצוע.

בטרם נציג בקצרה את כללי האתיקה אשר נוסחו בחוק הפסיכולוגים (1977) ובקוד האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים (2004), נסביר בקצרה מדוע המפגש בין פסיכולוג למטופל הוא כה רגיש ודורש גבולות. המפגש בין פסיכולוג למטופל מתחיל מהצורך של מטופל בקבלת עזרה נפשית. מה שאומר שהוא בא אל הפסיכולוג במצב של חולשה וברצונו לקבל תמיכה מקצועית. מבחינתו
פסיכולוג הוא דמות מקצועית שמטרתו לעזור לו לצאת מהמצב בו הוא נמצא. עם הזמן הוא עלול ליצור סוג של תלות הן בו והן בטיפול.

אם הפסיכולוג ינצל זאת, מבחינה כספית, פיזית, נפשית או בכל צורה אחרת, הרי שהוא גם יפגע במקצועיות שלו ובשם של המקצוע בכלל, גרוע מכך הוא יפגע במטופל ועלול להביא איתו למצב קשה יותר. חוקי האתיקה נועדו ליצור הגבלות על הפסיכולוג ולהגן על המטופל.

פסיכולוגיםמה הם חוקי אתיקה?

חוקי אתיקה נועדו ליצור רף מסוים אותו לא יוכלו פסיכולוגים לעבור. כך נוצרים גבולות בינם לבין המטופלים שלהם. אומנם יש חוקים שמיועדים למנוע פגיעה באנשים ובפרט בחלשים, אך מאחר ובמפגש שבין פסיכולוג למטופל יש מאפיינים שאינם קיימים בעולם שבחוץ, אזי שהם נאלצים לפעול גם על פי חוקי אתיקה שנחשבים מחמירים הרבה יותר.

מה מותר ומה אסור לפסיכולוג לעשות?

חוקי אתיקה מכתיבים עבור פסיכולוגים דרך פעולה ואלה הם הקווים המנחים:

  • סודיות ונאמנות – הבסיס לטיפול מוצלח הוא האמון שנוצר בין הצדדים. לשם כך חייב המטופל להרגיש שהפרטיות שלו לא נפגעת. לכן פסיכולוג לא יכול לספר על מה שנאמר בחדר אלא אם הוא קיבל אישור על כך מהמטופל.
  • הוגנות ומקצועיות- כפי שמטופל בא לטיפול רפואי בידיעה שהרופא שיטפל בו רכש מיומנות בתחום בו הוא מטפל, כך מטופל שמגיע לטיפול פסיכולוגי אמור לחוש שהוא בא אל פסיכולוג שרכש מיומנות בתחום בגללו הוא ניגש אליו.  פסיכולוג לא יכול לטפל בו במקרים בהם אין לו ידע בתחום ועליו להעניק לו את כל הכלים אותם הוא רכש ובהם יש לו מיומנות.
  • ההוגנות חייבת לבוא לידי ביטוי גם באופי הפרסום של הפסיכולוג את עצמו בפני המטופל. אסור לו לשקר על ניסיונו מקצועיותו. או להסתיר דברים שעלולים להיות חשובים לטיפול.
  • טובת המטופל- פסיכולוגים חייבים לקדם את טובתם ורווחתם הנפשית של המטופלים שלהם וזו תהיה מטרתם העיקרית בטיפול. לכן הם לא יעמידו את עצמם בניגוד אינטרסים אם זה יפגע בטיפול, עליהם לנהוג ביושרה, לכבד ולקבל כל מטופל באשר הוא, בלי קשר לדתו, גזעו, מינו, מצבו החברתי או כל רובד אחר בחייו.
  • יחסים מחוץ לטיפול- אסור לפסיכולוג ליצור כל קשר עם המטופל מחוץ לטיפול, על מנת שלא לפגוע באובייקטיביות של הטיפול.
  • יחסים בתוך הטיפול- הפסיכולוג יכיר במעמדו ולא ינסה לנצל אותו לרעה. כל סוג של יחסים מיניים, פיזיים או אחרים אסורים בהחלט
  • גילוי נאות – במקרה ויש סכנה כלשהי שבמסגרת תפקידיו השונים בעבר או בהווה, יכול היה הפסיכולוג להכיר או שהינו מכיר את המטופל או גורם הקשור אליו, על הפסיכולוג לציין זאת בפני כל הנוגעים בדבר.
  • הפסקת הטיפול – הפסקת הטיפול מצד הפסיכולוג תעשה רק כאשר ברור מעליו שהמטופל אינו זקוק עוד לטיפול או כאשר היתה התערבות חיצונית שפגעה בטיפול ואין סיכוי להחזיר את המצב לסדרו. הפסקת הטיפול תעשה באופן הדרגתי, תוך הכנה מתאימה של המטופל למצב החדש.


העונשים שפסיכולוג אשר עבר על חוק האתיקה יכול לסבול נעים משלילת הרישיון ואי איסור לעבוד במקצוע ועד מאסר בפועל
 23/11/2010    המאמר עודכן בתאריך 12/01/2017    myshrink.co.il
פורום פסיכולוגים

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום פסיכולוגים

ד"ר אלנה צ´רבקוף פסיכולוגית קלינית מומחית
מי אני? ילידת ארגנטינה, עליתי לישראל בגיל 25. רכשתי את השכלתי האקדמאית בפסיכולוגיה קלינית בארגנטינה ואת כל ההתמחויות עברתי בישראל. נשואה 32 שנים ואם לשלושה בנים בוגרים. השכלה * סיום לימודי פסיכולוגיה קלינית בהתמחות..

אריה בראון 10\4 פתח תקוה


חייג: 072-3316058
ד"ר אלנה צ´רבקוף פסיכולוגית קלינית מומחית
לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום פסיכולוגים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myshrink.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2021 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים פסיכולוגים באזור מגוריכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!