myshrink.co.il

הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים

מאמר נכתב על ידי ד"ר אלנה צ´רבקוף פסיכולוגית קלינית מומחיתלמרות מה שנדמה לרבים מאיתנו, טיפול משפחתי הוא לא עניין לתוכנית טלוויזיה, והוא לא נמשך חצי שעה בשבוע


השינויים אשר חוותה המסגרת המשפחתית במאה השנים האחרונות, הביאה אותה לכדי משבר אשר דרשה ממנה להתארגן בהתאם ובמילים אחרות, להיעזר בגורמים חיצונים בדמות פסיכולוגים, יועצי משפחה ואנשי מקצוע אחרים אשר יעברו לה לשמור על הקיים, תוך הסתגלות לשינוי. במאמר זה נלמד מעט על טיפול מ
שפחתי ועל הדרכת הורים בפרט.

הדרכת הורים

השינויים אליהם אני מתכוון, הינם קשורים ישירות למסגרת המשפחתית , אלא מדובר בשינויים חברתיים כלכליים נרחבים אשר הובילו את המשפחה לשינוי. מדובר על שינויים כגון תהליכי עיור, תיעוש, זכויות נשים, ליברליזציה תרבותית, שינויים בהרגלי העבודה, שינויים בהרגלי התנועה ועוד.

כל אלה שברו את הגבולות בתוך המשפחה בין בני הזוג ובין בני הזוג לילדיהם. כל אלה הביאו לכך שמשפחה שפעם חייה כקבוצה אחת, דור אחר דור, חיה היום במספר מוקדים עם יציאת הילדים מהבית (לעיתים מדובר אף על ארצות שונות), ולעיתים בני הזוג לא פוגשים זה את זו אלא בשעות הערב אחרי העבודה.

שינויים אלו דרשו אם כן עזרה של אנשי מקצוע, ולא מעט משפחות מצאו את עצמם על הספה במסגרת
טיפול משפחתי, נוגעים בפצעים ומנסים לתקן את מה שנשבר.

חשוב להבהיר, לעיתים הטיפול מתבצע תוך כדי תהליכי השבר ולעיתים שנים אחרי שהוא מופיע, מתוך הכרה שיחסיהם נפגעו וברצונם לתקן את מה שקולקל.


עקרונות הטיפול המשפחתי
 
גבולות המערכת – בכל משפחה יש היררכיה ברורה שנוצרת מהגיל והמעמד. הגבולות קובעים את החוקים והציפיות בתוך המערכת. ברגע שהגבולות נפרצים או הופכים להיות קשוחים יותר, היחסים נפגעים. במהלך טיפול משפחתי ינסו להחזיר את הגבולות למצבם הראשוני, באמצעות הניסיון לגרום לצדדים להבין את משמעותם וחשיבותם.

קואליציות ובריתות-כמו בכל מערכת של אנשים, גם בתוך משפחה יש קואליציות ובריתות, קבועות וזמניות. לעיתים קואליציות אלו יערערו את המצב בתוך המשפחה (לעיתים זה אף יגיע לכדי הסתה של צד אחד כלפי צד אחר). הרעיון הוא ליצור סיטואציה בה כולם רואים את עצמם בקואליציה אחת או לפחות, במספר קואליציות שיכולות לפעול יחד.

כח וסמכות- במערכת משפחתית לכל אחד יש תפקיד שנובע מגילו ומעמדו, התפקיד מביא איתו אחריות וסמכות. חוסר מימוש האחריות פוגע בתפקוד המשפחה, ועלול לסכן את הפרטים האחרים בה. טיפול משפחתי יגדיר מחדש לכל אחד מהפרטים את האחריות שבידיו, יסביר לו מדוע היא חשובה וכיצד אי מימושה פוגעת בפרטים האחרים (לדוגמא, כאשר אח בכור לא מממש את האחריות שההורים נתנו לו, על אחיו הקטנים, הוא יכול מחד לפגוע באחיו הקטנים שלא נמצאים תחת השגחה ומאידך לפגוע בתפקוד של הוריו, שנדרשים להשקיע את זמנם בכך במקום בדברים אחרים).

שינוי ונפרדות- שייכות ושימור- כאן אנחנו מדברים על הצורך של כל פרט במשפחה  הן להיות חלק מהמשפחה ולשמור על הקיים ולצד זה גם להיות יצור עצמאי ולפעול בנפרד ממנה. בעוד השייכות והשימור מחזקים את המשפחה (אך עלולים להפריד אותה מהעולם החיצוני) הרי שהשינוי והנפרדות גורמת לה להתפרק. זה יכול לקרות כאשר הילדים עוזבים את הבית, האישה יוצאת לעבוד, הגבר עובר לעבוד במקום רחוק וכן הלאה. פסיכולוג משפחתי ינסה לקרב בין הרצונות של הפרטים לצורך של הכלל.


ולסיום, הדרכת הורים

הדרכת הורים הוא תחום חדש יחסית שבא להתמודד עם השינוי בקשרי הורים-ילדים כפי שאנו חווים אותם בשלוש-ארבע עשורים אחרונים. קשרים אלו משתנים בעקבות שבירת הגבולות בין ההורים לילדים, השפעות גיל ההתבגרות, השפעות תרבותיות ועוד.

הדרכת הורים נועדה להעניק להורים כלים להגיע אל הילד מבחינה רגשית. אותם כלים מאפשרים להורים להתמודד עם מצבים של דיכאון, חרדות, אלימות, חוסר ציות, ועוד. הכלים גם מאפשרים להורים להתמודד עם מצב של כניעה או ענישה קיצונית מצידם.


טיפול הדרכת הורים, מומלץ אך ורק עם תוספת לטיפול פסיכולוגי של הילד ולא במקומו

 
23/11/2010    myshrink.co.il
פורום פסיכולוגים

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום הדרכת הורים

דבי ז'ולטי - פסיכולוגית קלינית בכירה
שמי דבי ז'ולטי ואני פסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה מוסמכת בפסיכותרפיה מזה יותר מעשרים שנה. כיום אני עובדת בקליניקה פרטית בשכונת רמות ב', ירושלים עם כל המגזרים, כולל המגזר הדתי וכן דוברת עברית ואנגלית ברהיטות. אני עוסקת בפסיכותרפיה פרטנית...

צונדק 30 רמות ב' ירושלים


דבי ז'ולטי - פסיכולוגית קלינית בכירה
ד"ר אלנה צ´רבקוף פסיכולוגית קלינית מומחית
מי אני? ילידת ארגנטינה, עליתי לישראל בגיל 25. רכשתי את השכלתי האקדמאית בפסיכולוגיה קלינית בארגנטינה ואת כל ההתמחויות עברתי בישראל. נשואה 32 שנים ואם לשלושה בנים בוגרים. השכלה * סיום לימודי פסיכולוגיה קלינית בהתמחות..

אריה בראון 10\4 פתח תקוה


חייג: 072-3316058
ד"ר אלנה צ´רבקוף פסיכולוגית קלינית מומחית
לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום הדרכת הורים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myshrink.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2019 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים הדרכה? תשאירו פרטים ואנחנו נחזור אליכם
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!