myshrink.co.il

טיפול זוגי - עכשיו צריך לדבר על זה

מאמר נכתב על ידי אלון צמחוני-פסיכולוג קליני
עם נתון של כמעט שלושים אחוזים גירושים בשנה, מה הפלא שזוגות רבים בוחרים לעבור דרך מטפל זוגי, לפני שהם עושים את הצעד הסופי


תרפיה בדיבור לקבוצות קטנות, כמו טיפול משפחתי או טיפול זוגי, זכו להתעניינות הולכת וגוברת מצד קלינאים וחוקרים כאחד בתחומי הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה החל מאמצע שנות ה80.

מחקרים שהוכיחו את היעילות של גישות טיפוליות כאלה, כמו גם חשיפה של מדיום הטיפול הזה לציבור הרחב (ד"ר פיל ואחרות) והכללת ייעוץ זוגי כשלב מכריע במערכת המשפטית (להלן), הביאו למצב בו מעל ל95% מן המטפלים המורשים בישראל עוסקים גם או אפילו בעיקר במתן טיפול זוגי.


מן הייחוד של טיפולי משפחה וזוגות

ייעוץ זוגי לא מתרחש תמיד בפורמט מלא, וחלק נכבד מן הטיפול יכול להתמקד בטיפול פרטני ופגישות "אחד על אחד" עם מי מן הצדדים, בדומה לכל טיפול משפחתי שיכול להגיע כהשלמה או לכלול כשלעצמו טיפול פרטני ובפורמט מצומצם יותר.
טיפול זוגי
עם זאת, גם בפגישות טיפוליות פרטניות, כמה מאפיינים של ייעוץ זוגי ומשפחתי מייחדים אותו מטיפולים קבוצתיים "קלאסיים" מחד ומן הפסיכוטרפיה הפרטנית מאידך:

אינטראקציה- אפילו גישות פסיכולוגיות "טהורות", שלא מבוססות על אינטראקציה חברתית, כמו הגישה הביהביוריסטית או הפסיכואנליטית, "נאלצות" לכלול את הפן החברתי בהערכה ובטיפול.

אכן, התפקוד החברתי נחשב כחלק כה חשוב מבריאות הנפש, עד כי כל מחלה פסיכיאטרית שהיא כוללת (בהכרח!) בהגדרתה פגיעה בתפקוד החברתי.

עם זאת, במסגרות של טיפול זוגי או טיפול משפחתי, מושם דגש רב דווקא באינטראקציה החברתית בתוך התא המשפחתי והשפעת הסביבה על התא כיחידה, ולא על מי משותפיו.

נורמות התנהגות- בניגוד לאינטראקציות פחות קרובות, התא המשפחתי מאופיין בספונטניות ופתיחות שאין שני לה, ולכן נורמות ההתנהגות הרבה פחות "נורמאליות", כלומר קיימת רב-גווניות רחבה יותר בקשר לנורמות המקובלות (כך לדוגמא במשפחות מסויימות הפניה להורים נעשית בתארי כבוד, בזמן שבמשפחות אחרות מקובלת לשון הרבה יותר ישירה), מה שדורש מן המטפל הרחבה של גבולות הנורמאלי והדורש תיקון, ובאופן כללי גמישות רבה יותר.


איך זה יעיל?

כפי שכבר הזכרנו, טיפול זוגי והתייחסות למשפחה בכלל הוכחו כיעילים במגוון מטרות טיפוליות, לא רק ככלי לשימור הזוגיות והתא המשפחתי.

כך לדוגמא עבודה מפורסמת משנות ה-90 המוקדמות הראתה תוצאות מוצלחות פי 5 (שנמדדו לפי אחוזי מאסר חוזר, אחוזי גירושין ואחוזי נשירת ילדים מבית הספר) של תוכניות שיקום אסירים שכללו גם טיפול לבני המשפחה לעומת תוכניות שמרניות יותר, בהן הושקעו כל המאמצים באסיר עצמו בלבד.


זוגיות בתשלום...

העלות של טיפול זוגי או טיפול משפחתי מתומחרת בדרך כלל במספרים קרובים לעלות טיפול פרטני, 200-450 ₪ לשעת טיפול. ההבדלים המשמעותיים בין מטפלים ותוכניות ייעוץ זוגי שונות הן לא במחיר פר שעה, כי אם באורך התוכנית.

תוכניות מקוצרות, בעיקר בגישה ביהביוריסטית, מבטיחות לעיתים קורס קצר עד כדי 10 מפגשים בלבד, בעוד גישות פסיכואנליטיות ומעמיקות יכולות לדרוש לפחות חצי שנת טיפולים שבועיים.


הסיבות הבולטות לבעיות בזוגיות הן, אי התאמה, ציפיות שונות מהקשר, התערבות משפחתית, קריירה, ילדים, מצב כלכלי ואף מקום מגורים
10/08/2011    myshrink.co.il
פורום פסיכולוגים

לפניך בעלי מקצוע מומלצים בתחום טיפול זוגי

אלון צמחוני-פסיכולוג קליני
אני עובד בקליניקה פרטית בחיפה ובקריות מאז סיום ההתמחות, בשנת 1996. בקליניקה אני עובד בטיפולים פרטניים וזוגיים,עם מבוגרים ומתבגרים במגוון רחב של הפרעות רגשיות. הגישה הטיפולית שלי היא דינאמית,עם ניסיון לגמישות ומותאמות ספציפית..

רחל 3 חיפה


אלון צמחוני-פסיכולוג קליני
לרשימת כל בעלי המקצוע בתחום טיפול זוגי

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myshrink.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2019 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים מטפל זוגי? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!