myshrink.co.il

פסיכולוגים - איך דמיון מודרך יכול לעזור לכם


זיכרון טראומתי יוצר אצלנו לא פעם חרדה או פחד שמונע מאיתנו לתפקד או להיכנס לתהליכים שיכולים לעשות לנו טוב. לו רק היינו יודעים כיצד להתמודד איתם הכל היה נראה אחרת
 
אומרים שההבדל בין חרדה לפחד הוא, שחרדה היא דבר שלילי שמונע מאיתנו לבצע פעולה בעוד פחד מדרבן אותנו. עם זאת הרבה אנשים מתקשים להבדיל בין השניים ונכנעים לשניהם. במהלך השנים דרך אבחון פסיכולוגי נמצאו דרכים שונות להתמודד עם המצב כאשר אחת מהן היא דמיון מודרך.
בגישה זו משתמשים גם מטפלים ברופאה משלימה, פסיכיאטרים ופסיכולוגים

דמיון מודרך מנסה להשתמש ביכולת הדמיון שלנו לשם העלאת מחשבות שונות, טיפול בחרדה חברתית וכל זאת באופן לא מודע, על מנת שנוכל להתמודד איתם. 
הרעיון בשיטה זו הוא, שאנו נצליח להיות מודעים למצבנו הגופני והנפשי, כאשר אנו אמורים להתמודד עם תהליכים שונים, לא צפויים, חד פעמיים או תהליכים מתמשכים שעלינו להתגבר עליהם.

אנו מנסים לחוות את אותו תהליך, דרך שימוש בדמיון שלנו, לשם העברת התחושה, וכן שנדע על מנת באלו כלים להשתמש, כלים נפשיים, מוחשיים ועוד. 

סוגי סדנות של דמיון מודרך

ישנן סדנות שונות לדמיון מודרך, ישנה סדנת דמיון מודרך לילדים, המטרה בסדנה שכזו היא לגרום לילדים להתמודד טוב יותר עם מצבי לחץ, כעס, כאב ועוד. דמיון מודרך לילדים, מאפשר להם לדעת עם אלו כלים פנימיים להשתמש, ולאלו כלים חיצוניים חיוביים לפנות. לרוב סדנאות אלו מועברות בעזרת פסיכולוגים לילדים.

סדנת דמיון מודרך מתבצעת גם לנשים בהיריון, ספורטאים, אנשים שעומדים בפני חוויות שונות ועוד. באותה סדנה, המטופל מבקש לדמות את המראה של התהליך שהוא עומד לעבור בצבעים עזים, בקולי קולות, עם כל התחושות הפנימיות והחיצוניות, על מנת להיות מוכן לקראת אותו תהליך. 

סדנת דמיון מודרך, היא חלק מאותן סדנאות רפואה משלימה אשר מטרתה לטפל במטופל, לא רק באמצעים תרופתיים או חד ממדיים. הרעיון הוא, שכל מה שהאדם עובר, מבחינה פיזית או נפשית, קשורים זה לזה, ואין לו צורך לטפל בזה באמצעים של תרופות (למשל במצבי חרדה ולחץ), אלא מספיק אם הוא יכנס לתוך עצמו וינסה להיות מודע לתחושותיו, כך שמעשיו ייעשו בצורה חיובית. 

גם בתחום של רפואה משלימה מטפלים, עוברים קורסים ארוכים, בתחומים שונים, כולל בתחום של דמיון מודרך. חשוב להבין דמיון מודרך הוא מצב כמעט היפנוטי רק בלי שהמטופל יכנס להיפנוזה, המודעות אליו הוא מגיע היא כה גבוה, שעל המטפל לדעת, כיצד להכניס אותו אליו וכיצד להוציא אותו ממנו, על מנת שיוכל להשתמש בכלים אותם ספג, בצורה חכמה. 

דוגמא אידיאלית לסיטואציה בה אנו נשתמש בדמיון שלנו על מנת להשתלט על פחד או חרדה, היא למשל, אם יש לנו זיכרון רע ממקום מסוים בגלל שעברנו בו אירוע טראומתי. אנחנו לא בהכרח צריכים לחזור אליו, אך טיפול דמיון מודרך יאפשר לנו לגשת אליו בלי חשש.

למשל אם מדובר בבית חולים או בית בו גרנו, אז נדמיין את עצמנו, בעזרת פסיכולוגים, נכנסים למקום ונעבור חדר חדר, ננסה לדמיין איך זה, מה אנחנו נראה, כיצד נגיב עד שנרגיש מספיק חזקים מבחינה תודעתית ונבין שמה שהיה הוא לא מה שיהיה.

בטרם אנו נכנסים אל תוך טיפול דמיון מודרך, צריכה להיות על פי השיקול הפשוט, האם אנו יכולים להתמודד עם התהליכים שאנו עומדים לעבור או שמא אנו צריכים להתכונן לקראתם. עלינו להיות חזקים מספיק, כדי שנוכל לעבור אותם בצורה שלמה, כאשר אנו שולטים בעצמנו על המחשבות והתחושות שלנו, היכולת שלנו לעבור אותם באופן חיובי, גוברת.
 
אחרי שאנחנו עוברים טיפול של דמיון מודרך , אנחנו אמורים להרגיש הרבה יותר מוגנים כאשר אנחנו מגיעים למקומות מהם אנחנו חוששים או עומדים לעבור תהליך שמפחיד אותנו19/08/2012    המאמר עודכן בתאריך 23/06/2019    myshrink.co.il
פורום פסיכולוגים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myshrink.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2021 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים פסיכולוגים באזור מגוריכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!