myshrink.co.il

זוגיות פרק ב' - הקשיים הפסיכולוגיים


ישראלים רבים בעידן המודרני בוחרים להיפרד, כל אחד מסיבותיו, מבני הזוג להם היו נשואים מזה שנים או אשר היו עימם במערכת יחסים מחייבת זו או אחרת, הקימו משפחה, הביאו ילדים לעולם ועברו יחד כברת דרך ארוכה.

הסיבות לפרידה בין בני זוג הן רבות ומגוונות – חלקן על בסיס אישי ונובעות מחוסר נוחות ונחת בקשר הקיים, מיצוי הקשר, שינויים בדפוסי חיים, הרצון לגוון או לחדש וכו'. חלק אחר, טראגי יותר, של פרידות עלולות להתרחש עקב מוות חלילה ממחלה קשה, תאונה וכדומה. כל פרידה היא כואבת, קשה ויוצרת במוקדם או במאוחר קשיים פסיכולוגיים שונים לבני הזוג – זאת ועוד, היות והמושג "לא טוב היות האדם לבדו" תופס רבות הרי שברבות הימים ישאף כל אחד מהם למצוא לעצמו בן/בת זוג חדש, שותף חדש לחיים, ואין הדבר קל, כלל וכלל.

מערכת יחסים חדשה, בעיות ישנות

בעת כניסה למערכת יחסים חדשה כמו זוגיות פרק ב' מתעוררים תחושות מעורבות שונות ביניהן רגשות אישיים קיימים, החשש מזוגיות לעומת התקווה שהיא טומנת בחובה, ובנוסף כמובן הילדים מהנישואים הקודמים והרכוש המשותף. בהנחה שמוצאים את בן/בת הזוג המתאים שעימו רוצים לנהל קשר זוגי חדש הרי שבאופן טבעי החששות הקיימים נעלמים בהדרגה עם הזמן. במקביל, יש לנסות ולנטרל את שני האלמנטים החשובים האחרים - הילדים והרכוש. עבור רבים הצורך בהבנת הילדים מחד והדאגה להם במקביל, הם הנושאים הקשים יותר, וכאן יש להתחשב במשתנים כמו גיל הילדים, אופיים, מצבם הרגשי לאחר הפרידה, טווח הזמן שעבר מאז הפרידה וכו'. יש משקל גם לאופי המגורים העתידי, האם כל בן זוג יחיה בנפרד או שמתכוונים לנהל בית משותף וכו'.
נושא הרכוש נחשב במרבית המקרים פחות בעייתי על הנייר, ועדיין תלוי מאוד באופיים של בני הזוג. במקרה שבו מבקשים הם לגור יחד אז מקובל לערוך הסכם ממון מסודר שלרוב ישקף הפרדה בין רכוש שנצבר בעבר אצל שני הצדדים לבין רכוש עתידי שיושג לאחריו בעת הזוגיות החדשה וכן חלוקת הוצאות משותפת, איך תתבצע ההשקעה בבית חדש שיירכש ועוד. הסכמים אלו יכולים להיות ישימים לאורך כל הדרך המשותפת, אבל, לעיתים, הדינאמיקה של החיים מבטלת חלק מהם וה-"חשבונות הקטנים" מתמסמסים.

תכנון הפרטים הקטנים במדויק

על מנת שהקשר החדש יחזיק מעמד  באופן יציב ובריא ואף יעמיק עם השנים כדאי מאוד לחשוב על מרכיבים אלו ואחרים נוספים, ולתכנן את מהלך הדברים היטב מראש. לעיתים, הקשר שנוצר כל כך אמיץ שהדברים מגיעים בטבעיות אך במקרים הנפוצים יותר, יש לעבוד על הפרטים הקטנים והשגרתיים לכאורה ולנהל את התהליך במדויק כדי שיצליח יותר. בזוגיות פרק ב' יש לתאם ציפיות מלכתחילה, להיות רגישים פי כמה, לחשב היטב כמה צעדים קדימה, להיות מודעים לכך שייתכנו שינויים בדפוסי התנהגות אליהם מורגלים. בנוסף, במהלך הזוגיות מומלץ לקבוע טריטוריות וחלוקת תפקידים, לתת מרחב אישי וחופש פעולה, לקיים תקשורת פתוחה ועוד. במרבית המקרים מומלץ להיעזר גם בשירותיהם של פסיכולוגים המתמחים בנושאי זוגיות אשר יכולים לסייע לפני ובמהלך ההתנהלות הזוגית החדשה.
>> המאמר באדיבות צוות האתר withyou.co.il (המידע אינו מהווה ייעוץ זוגי ו/או פסיכולוגי אישי כלשהו)
03/01/2019    המאמר עודכן בתאריך 03/01/2019    myshrink.co.il
פורום פסיכולוגים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר myshrink.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


תוכן מומלץ
Copyright © 2021 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים פסיכולוגים באזור מגוריכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!