myshrink.co.il
עמוד הבית » פורום פסיכולוגים
כניסה למנהלים

פורום פסיכולוגים

אם אתם סובלים מדיכאון, יש לכם חרדה או פחד, אתם מרגישים שהזוגיות שלכם נמצאת במשבר או כל דבר אחר שאתם מרגישים שחשוב לכם לדבר עליו, הפסיכולוגים שלנו כאן בשבילכם. בשביל זה הקמנו פורום פסיכולוגים. הפורום בו מקשיבים ועוזרים לכם. הבהרה: התשובות בפורום זה אינן תחליף לקבלת ייעוץ מקצועי מאיש מקצוע מוסמך, וההסתמכות עליהן תעשה על אחריות המשתמש בלבד.

מנהלי הפורום

דבי ז'ולטי
דבי ז'ולטי

• פסיכולוגית קלינית בכירה ומדריכה מוסמכת בפסיכותרפיה. • דוברת עברית ואנגלית ברהיטות. • עובדת עם כל המגזרים. • ניסיון של יותר מ-20 שנה בטיפול ובהדרכה (פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, סטודנטים). • בעבר פסיכולוגית ראשית במחלקת אשפוז יום פסיכיאטרי..

כתוב נושא חדש
הודעה / מחבר
תאריך / שעה
06/08/2015 17:32
נסיגה     ו    סיסי סיסי    

שלום , אני פונה בתקווה לקבל יעוץ או עזרה , אימי עברה לפני כ 4 חודשים אירוע מוחי כפול ( פעמים רווח של שעתיים זה מזה ) , היום היא משותקת חלקית בכל צד שמאל ( חלקית בעיקר היד הרגל חוזרת לתפקד ) הדיבור ברור עם כבדות קלה ,
הפניה שלי היא בנושא שמאוד מתריד אותנו , ראשית עציין שלפני שמונה שנים איבדנו את אבי ממחלת הסכרת , מאז ראיתי הצלה שינוי שהציק לי מי .. פגיעות יתר .. אני מתכוונת בכי פצתאומי , אם מאט מרימים קול היא נפגעת ובוכה , ואפילו כשדיברנו בקול רגיל במיוחד שניסינו להסביר טעות זו או אחרת שעשתה , מה גם שמאז שאבי נפתר היא הייתה גרה לבד ואנחנו היינו באים כמובן בהשתדלות של לפחות ארבע פעמים בשבוע . כיום אחרי ארוי מוחי .. היא הפכה פגיע יותר , מה גם ששוכחת דברים מידי פעם ( שנאמרו או שצריכה לעשות : הבאתי לה כדורים קבועים .. רבע שעה אחרי ביקשה אותם ושאמרתי שקיבלה התעכשה לא )נ לאחרונה סובלת סחרחורות רבות , נפגעת מכל טון דיבור , טוענת שפוגעים בה ומעליבים אותה , פרצי בכי שוב ושוב ... אני מודאגת ולא מבינה מה קורה איתה ... אחי הציע פסיכלוג אבל היא שמעה ופרצה בבכי היסטרי שהיא לא משוגעת ! חשבתי על פסיכולוג במסווה עם יש דבר כזה ... לדעתי הלא מוקצועית היא זקוקה להוציא המלב או משהו יכול להיות שהצער על מות בעלה (40 שנה יחד ) והאירוע בגעו במשהו ? איך מתמודדים איתה ? לא רוצים להפחיד או להכאיב לה ...

06/08/2015 22:43
נסיגה     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

לסיסי שלום,

הדאגה שלך ושל אחיך לאמך מאד נוגעת ללב ומרגשת.

בדקתי עבורך את האפשרות של השלכות רגשיות שיכולות להיות לאירוע מוחי. ואכן מתברר, שמצוקה רגשית היא דבר שבהחלט יכול להופיע בעקבותיו: הן בשל הקשיים הפיזיים שנוצרו והן בשל אבדן השליטה על אותן פונקציות גופניות שנפגעו – שאצל אמך הן שיתוק חלקי ביד שמאל, כבדות קלה בדיבור ולפעמים שכחה (בעיני תודה ל-ל שזה רק זה). ואכן מצוין, שהתפרצויות בכי הן אחד הביטויים למצוקה, כפי שאת מתארת שקיים אצל אמך.

אני בהחלט יכולה להבין כיצד תחושת אבדן שליטה על פונקציות שחשובות לכולנו מביאות את אמך לחוש מצוקה וכאב. וכשאנחנו כואבים, אנחנו יותר פגיעים. השכחה של אימך יכולה בעיני להיות תוצאה של המצוקה שנראה שמציפה אותה. ואת גם מציינת שהיא הפכה לפגיעה בעקבות אבדן אביך, כך שהאירוע המוחי פגש אותה במקום שכבר היה פגיע ונראה שרק העצים את הפגיעות שלה.

תחילה, רציתי לספר, כי בבי"ח אסף הרופא קיימת יחידה של תא לחץ, שמטפלת באנשים שעברו אירוע מוחי, דרך הזרקת חמצן לאזורים במוח סביב האזורים שנפגעו, אשר עדיין חיים אך לא פעילים. נעשה מחקר שם שהוכיח, שטיפול זה אכן עוזר לאזורים הנ"ל. וכדוגמה מובא סיפורו של "גבר בן 72, שסבל משיתוק של יד ורגל ימין בשל שבץ מוחי על רקע חסימת כלי דם 34 חודשים טרם להתחלת הטיפול. בבדיקה הנוירולוגית הבסיסית הוא לא היה מסוגל להחזיק את יד ורגל ימין כנגד כוח הכבידה. בנוסף הוא סבל מאפזיה בינונית (קושי ביכולת להגיד מילים). עם סיום הטיפול בתא לחץ חל שיפור משמעותי ביכולת להזיז את היד והרגל (מסוגל להחזיק כנגד כבידה, להניע באופן רצוני ובנוסף יכולת להניע את האצבעות ולהפעיל מוטוריקה עדינה). בנוסף חל שיפור משמעותי ביכולות הדיבור (מסוגל להשלים משפטים)."

כדי לקבל את הטיפול בתא לחץ יש צורך בהפנייה של רופא. חשוב לי גם לציין, שהטיפול בתא לחץ באנשים שעברו אירוע מוחי הנו פרטי, ועל כן לא זול, אך היה לי חשוב ליידע אותך עליו.

ובאשר לדאגתך לגבי המצוקה הרגשית של אימך: חשבתי על האפשרות שאם היא לא מעוניינת לפגוש פסיכולוג, אולי כדאי לשקול טיפול בפיזיותרפיה ו/או פלדנקרייז, שמצויינים כטיפולים שעוזרים לאנשים לאחר אירוע מוחי. כך תהיה לה גם עזרה ממשית לקשייה הגופניים, ובבחירה מתאימה של איש המקצוע, היא גם תוכל לקשור עימו קשר ולשתף אותו בתחושותיה. וכך יתאפשר לה פורקן וחוויה של הכלה למצוקתה, מה שבהחלט עשוי להקל עליה.

במידה ותרצי להגיב, בשמחה.

דבי.
 


 

05/08/2015 23:35

אני מדברת על סבתא שלי,
נפטרה לפני כחודשיים, אני לא יודעת איך לקחת את זה,
אני לא יודעת איך פתאום היא לא שם.
הבית שלה עדיין שם, אותו המקום, אנשים הולכים חוזרים והכל אותו דבר. גם בשבעה.
אני לא מצליחה לקבל את זה שהחיים ממשיכים אחרי כאילו כלום. אני לא רוצה לחיות ככה, בעולם בלי סבתא.
זה פשוט לא הגיוני. אני לא יכולה לחשוב שזה כל מה שיש מעכשיו, בלעדיה.


עזרה :(

06/08/2015 19:10

נירי שלום וברכה,

מה שאת עוברת הוא כל כך מובן. מוות של בן אדם ובמיוחד בן אדם קרוב, כמו שברור שסבתך היתה ועדיין עבורך, הוא דבר, שכשהוא קורה, הוא בלתי נתפס על ידינו. לא המוח ולא הלב יכולים לתפוס איך אדם שהיה תמיד שם ובשבילנו פתאום איננו. וכל כך מובן איך לנוכח הכאב הגדול שלך את לא מבינה איך אנשים אחרים ממשיכים בחייהם כאילו לא קרה כלום.

מה שאת חשה, נירי, הוא תגובה שקיימת אצל כל מי שמאבד אדם קרוב.

מה שבעיני יעזור לך עם הכאב הגדול שלך, הוא לדבר עם מי שהוא קודם כל קרוב אלייך אך שהיה גם קרוב לסבתך: כמו עם ההורה שלך שסבתך היא אימו, או עם ההורה השני או עם שניהם ביחד ו/או עם אח/אחות אם יש. תוכלו לשתף אחד את השני בחוויות הנהדרות שכל אחד עבר עם סבתך, גם לחוש ביחד את הכאב וגם לבכות ביחד.

השיתוף בכל הנ"ל יקל על הכאב שלך ויעזור לך לאט, לאט להפנים את העובדה, שסבתך נפטרה אך שהיא ממשיכה לחיות בלבך ובלב כל הקרובים אליה. עם הזמן את תיראי, שאת יכולה יותר ויותר להכיל את הכאב על סבתך, שכרגע הוא בוודאי מרגיש לך כבלתי אפשרי לשאת, ושלכן את לא יכולה לראות איך את ממשיכה את חייך בלעדיה. אמנם תמיד יהיה שם כאב, אך את לא תהיי מוצפת בו כמו עכשיו ועם הזמן עוצמתו תרד ואת תחושי בו לעיתים יותר רחוקות.

במידה ולא מתאפשר לך לשתף את הקרובים לך במה שאת עוברת, או אם את חשה שלמרות השיתוף הכאב עדיין חזק, אני ממליצה שתיפני למטפל, שיוכל לעזור לך, לדעתי - בכמה פגישות בלבד, להקל על כאבך.


אם תרצי להגיב, בשמחה.


דבי.

30/07/2015 23:37
מחלות פסיכולוגיות     ו    נלה נלה    

אני כבר כמה חודשים חוששת מכל מחלה שקיימת בעולם.
כל מחלה פסיכולוגית כגון : פוביות מדברים מסוימים, או הפרעות אכילה וגם מחלות כגון: סרטן, טרשת נפוצה ועוד.
כל מחלה שאני רואה אני קוראת את התסמינים שלה וישר חושבת שאני חולה במחלה הזאת.
איך להפסיק את זה?
תודה.

03/08/2015 17:37

שלום נלה.
את מתארת מצב מעיק ומאיים שאת מצוייה בו כבר כמה חודשים.
אין סיבה שתישארי במצב הזה ללא עזרה וללא ניסיון  משמעותי לצאת ממנו.
לכן טוב שפנית כאן ואני מקווה שיהיה לכך המשך מבחינתך.
התופעה שאת מתארת עשוייה להיתפש כסוג של מחשבות טורדניות. ברור שעשוי להיות בסיס רגשי למחשבות מציקות אלה אבל נראה לי שאת צריכה להתרכז בשלב הראשון בהתמקדות בניסיון להפחית אותן ולמתן את עוצמתן. להערכתי טיפול מסוג קוגניטיבי התנהגותי,עם דגש על הצד הקוגניטיבי,ייטיב לסייע לך בשלב זה יותר מטיפול אחר ,דינאמי ,מעמיק שעשוי להיות יותר רלבנטי בהמשך.
אני מאמין שניתן לסייע לך  בהתחלה לווסת את עוצמת המחשבות המטרידות ולהפחיתה ובהמשך תוכלי,אם תרצי בכך,להבין יותר לעומק את הסיבה להיווצרותן. הבנה זו עשוייה לסייע לך למנוע חזרה של העניין בעתיד ולעזור גם באופן רחב יותר.
ניתן לסייע לך וטוב יהיה אם תפני בהקדם לטיפול כדי להפחית את מצוקתך.
אם תרצי להתייחס לתגובתי לפנייתך את בהחלט מוזמנת.
אלון.

27/07/2015 15:34
זמן ומחיר.     ו    בן בן    

 
כמה זמן נמשכת פגישה עם פסיכולוג? 45 דקות או 50?

זה הגיוני שעל פגישת היכרות לוקחים מחיר מלא? ואם זה חצי פגישה בגלל איחור של המטופל?
לא יודע, יש לי תחושה שהפסיכולוגית שלי עושה משהו לטובתה ונגדי במקרה הזה.
וזה לא נעים לדבר על כסף איתה. או על זמן. או להאשים אותה במשהו כזה.

מה אני יכול לעשות?

27/07/2015 17:30
זמן ומחיר     ו    הנהלת הפורום אלון צמחוני    

שלום בן.
אתה מעלה שאלות חשובות שהמקום הנכון לבירור שלהן הוא מול המטפלת שלך.
ברור שזה לא קל  להעלות את השאלות אבל זו זכותך המלאה כמטופל וחובתה של המטפלת שלך להתייחס אליהן ולענות לך. בסך הכל  המטפלים אמורים להיות עבור המטופלים ולא להיפך.יש למטפלים דרכים לשמור על עצמם  עבורם ועבור המטופלים שלהם. זה מתבטא בזמן הקצוב ובגביית התשלום עבור הפגישות.  שמירה עצמית לגיטימית וחשובה זו אמורה דווקא לסייע למטופל,לך,להעלות דברים לא פשוטים,בין השאר מתוך הידיעה המרגיעה שהמטפל יודע להגן על  עצמו ויש  מה שמסייע לו בכך.
 בכל זאת אענה לך על כמה מהשאלות,אם כי אני משוכנע בכך שאתה צריך להעלות את הדברים מול המטפלת שלך. פגישה עם פסיכולוג נמשכת 45 או 50 דקות,תלוי באיך הפסיכולוג נוהג ומה הוא סיכם עם המטופל בתחילת הטיפול. אם המטופל איחר,זו אחריותו והוא צריך לשאת בתשלום עבור האיחור.  לדעתי יש מקום לגבות תשלום עבור פגישות היכרות. זו אינה פגישה שונה מכל פגישה אחרת. המטפל משקיע מזמנו ואין סיבה שההתיחסות לכך  תהיה שונה. אני יודע שיש מטפלים שלא גובים תשלום עבור פגישה ראשונה שאין לה המשך בטיפול. אני חושב שגם עבור פגישה כזו יש מקום לגבות תשלום ,לפי אותו הגיון שציינתי.
אני מקווה שתעלה את השאלות מול המטפלת. נראה שהתעוררו אצלך  תחושות שליליות שמתבטאות בשאלות שהעלית . אני חושש שאם לא תשתף את המטפלת שלך בכך, זה ירחיק אותך יותר ויותר ויפגע בטיפול.בניגוד למה שאתה מציין,שהמטפלת עושה משהו לטובתה ונגדך,אני מאמין שאם מטפל יודע לשמור על עצמו הוא גם מאפשר למטופל איזשהו ביטחון שמסייע לפתוח דברים וגם ההיפך. מטפל שהמטופל חש שהוא אינו מוגן,עלול ליצור אצל המטופל הרגשה שהוא צריך לשמור עליו ובכך לסגור אותו ולצמצם את יכולת ההבעה החופשית שלו.
אין בכך להגיד שאין מקום להעלות את התחושות והשאלות שלך מול המטפלת.
כפי שציינתי ,אני חושב שזה חשוב ואולי אפילו הכרחי להמשך הטיפול שלך.
אני מקווה שתוכל לאזור אומץ ולשתף את המטפלת שלך בתחושות ובשאלות שציינת.
 אם אתה רוצה אתה מוזמן בהחלט להגיב.
אלון.

28/07/2015 09:08
זמן ומחיר     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

בן שלום,

רציתי רק להוסיף, שבמסגרת של זמן קבוע - הן באשר לשעה הקבועה והן לגבי משך זמן הפגישה - יוצר הפסיכולוג עבור המטופל שלו מקום ומרחב קבועים, עליהם המטופל יכול לסמוך שהם תמיד ישארו כך. וכך יש בזה כדי להעניק לו תחושת בטחון שיש לו את המקום הקבוע שלו אצל המטפל/ת שלו.

אך האחריות הינה הדדית - כמו שהמטפל יודע שזמן ומשך הפגישה הם קבועים עבור המטופל ולוקח על כך אחריות, גם המטופל אמור לקחת אחריות על עצמו ולהתחייב לזמנים אלה. שעת הטיפול היא שלו, המטפל מחכה לו בשעה שנקבעה בהסכמה ביניהם. ואם המטופל מאחר, גם בשל נסיבות שלא היו תלויות בו, אין הוא יכול לצפות מהמטפל, ששריין עבורו שעה מסויימת ומחכה לו, לקחת אחריות עליו.

גם בחיים זה כך - עלינו לקחת אחריות על התאמתנו להסכמים שהסכמנו עליהם כמו עם מקום עבודה, חוגים.

בברכה,

דב
י.

20/07/2015 15:01
אם חד הורית     ו    סמדר סמדר    

האם יש הנחות על טיפול פסיכולוגי לאימהות חד הוריות? במידה וכן, איך ניתן להשיג הנחה שכזאת?

תודה.
סמדר

22/07/2015 23:54
אם חד הורית     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

לסמדר שלום וברכה,

עד כמה שידוע לי אין הנחות  לאימהות חד הוריות לטיפול פסיכולוגי.

אך תוכלי לקבל טיפול פסיכולוגי במחיר מוזל דרך קופת החולים שלך, לה יש הסכם עם פסיכולוגים קליניים שעובדים איתה.

תוכלי גם לקבל טיפול במחיר מוזל בקליניקות של המגמה הקלינית למבוגרים הקיימות באוניברסיטאות מסויימות, כמו אוניברסיטת בר אילן, המרכז הבינתחומי בהרצליה, אוניברסיטת תל אביב ועוד.

מקווה שעזרתי.

דבי.

23/07/2015 15:24

אני מבקש רק להוסיף שעם הרפורמה בבריאות הנפש נפתחו גם מרפאות בקופות החולים. הטיפול בהן הוא,עד כמה שידוע לי,ללא עלות. ייתכן שיש צורך בהמתנה ממושכת יותר לפני הקבלה לטיפול. אלון צמחוני.

12/07/2015 15:12
שאלה לגבי נכד     ו    הילה הילה    

לדבי שלום, תודה על התשובה שלך, אשמח אם תענה לי בבקשה איך זה עובד מבחינת ההלכה, אשמח לשמוע ממך בהקדם, ושוב תודה על הכל הילה.

13/07/2015 00:15

הילה שלום, אעשה כמיטב יכולתי לברר עבורך את התשובה בהקדם האפשרי. בברכה, דבי.

20/07/2015 18:46
לדבי שלום,     ו    הילה הילה    

קודם כל הרבה תודה על ההשתדלות שלך האינסופית לגבי מטופליך, את פשוט מדהימה ואני מוקירה לך הרבה תודה על כל מה שאת מתעניינת עבורי זה ממש לא ברור מאליו ושוב הרבה תודה תיידעי אותי בהמשך תודה הילה.

13/07/2015 07:57

הילה שלום,

אני רוצה להציע לך להתקשר למכון פועה - המתמחה בייעוץ הלכתי ובמציאת פתרונות לשאלות בנושאים של גניקולוגיה.

יש להם קו חרום, אליו ניתן להתקשר בערב באשר לשאלות דחופות:
מוקד חרום לשאלות דחופות:  בין  השעות: 18:00-20:00 בקו - 052-5910020

הייתי שמחה לעשות זאת עבורך - אך נראה לי שהטוב ביותר שתעשי זאת את, כיון שאת בעניין ותוכלי לשאול כל מה שנראה לך.
 
תוכלי, בבקשה, להודיע לי אם קבלת מענה? תחילה, חשוב לי לדעת ושנית, אם לא קבלת מענה, אמשיך לחפש עבורך.
 
בהצלחה!
 
דבי.

20/07/2015 14:11

הילה שלום וברכה,

המשכתי לחפש עבורך תשובה. פניתי לרב שלמה ריסקין עם שאלתך וקבלתי, בינתיים, את התשובה הנ"ל ממזכירתו:
"הרב ביקש ממני למסור לך שבוודאי מותר לאישה רווקה לקבל את תרומת הזרע ולהביא נכד להורי הנפטר. לגבי אשתו של אחיו הוא צריך עוד מחשבה ואחזור אליך בהקדם".

הילה - ברגע שאקבל ממנו תשובה, אחזור אלייך עם תשובתו.

בברכה,

דבי
.

15/07/2015 16:58


שלום לכם.
 
רציתי לדעת אם הפסיכולוגים שעובדים עם קופת חולים נחשבים למקצועיים כמו פסיכולוגיים פרטיים?או שכדאי ללכת להכי טובים שהם פרטיים?

תודה
מיטל.

15/07/2015 21:35

שלום מיטל.
התלבטתי איך לענות לך מאחר ואני עובד גם עם קופת חולים. כיוון שכך אני חושד בעצמי שאני לא אובייקטיבי. מצד שני אני עובד גם באופן  פרטי ,אז אולי זה מאזן את הנתון הקודם..
אני לא חושב שקיים הבדל איכותי כללי בין מי שעובד רק באופן פרטי לבין מי שעובד גם עם קופת חולים. מה שחשוב בעיני בפנייה שלך לפסיכולוג הוא שתוכלי לברר עליו כמה שאת יכולה. למשל גישה טיפולית,ניסיון,עם איזו אוכלוסיה הוא עובד,באיזה קשיים הוא מתמחה ועוד.. מובן שאת יכולה גם לנסות לקבל המלצות מפסיכולוגים אחרים או ממטופלים שלו שאת מכירה  .גם אחרי שיצרת קשר עם הפסיכולוג את יכולה ,ואף רצוי, שתבררי איתו את מה שחשוב לך ותאפשרי לעצמך לבחון את התאמתו אליך במספר פגישות.
לדעתי, מה שחשוב בסופו של דבר אינו השם שיש למטפל אלא הקשר שנוצר בינך לבינו וההרגשה שלך איתו.
מקווה שעזרתי.
אם את רוצה להתייחס לתגובתי את בהחלט מוזמנת .
אלון.

12/07/2015 15:12
שאלה לגבי נכד     ו    הילה הילה    

לדבי שלום, תודה על התשובה שלך, אשמח אם תענה לי בבקשה איך זה עובד מבחינת ההלכה, אשמח לשמוע ממך בהקדם, ושוב תודה על הכל הילה.

05/04/2015 15:36
גישות טיפול     ו    שובל שובל    

הי
רציתי לדעת לגבי שיטות טיפול - 
כבר זמן מה שאני מתלבטת אם ללכת לטיפול, אני חושבת שאני חייבת את זה לעצמי.

הבעיה היא שאני לא בטוחה אם אני צריכה את הגישה האקטיבית או הגישה היותר מקשיבה ואמפתית.

יש לי המון דברים שצריך להמריץ אותי כדי לעשות, כי אחרת אני פשוט לא אעשה,
ומצד שני אני רוצה גם שיקשיבו לי ויעודדו אותי ולא ידחפו אותי לעשות דברים שאני לא מוכנה אליהם.

מה אתם חושבים? איך אני יכולה לדעת אלו מהגישות מתאימה לי?


תודה רבה.

05/04/2015 16:18

שלום שובל.
נראה שאת מצוייה בדילמה בייחס לטיפול שמקשה עליך לפנות למרות שאת מרגישה צורך חזק וברור לפנות.
דילמה זו מבטאת לדעתי את הקונפליקט שלך בין  עצמאות לתלות. מצד אחד את מרגישה שעליך להחליט בעצמך ושאף אחד אחר לא יכול לעשות זאת במקומך. מצד שני את מרגישה שאת זקוקה לעזרה,כי אם זה היה אחרת הרי  היית כבר עושה את הדברים בעצמך.
אני מאמין שדילמה זו מעסיקה מטופלים רבים ולא פחות מזה גם את המטפלים.
מה שמעודד בעיני הוא שאת מזהה את הדילמה ושאת בכל מקרה מעוניינת לפנות לעזרה מתוך התובנה המשמעותית שהגעת אליה שלבד זה לא מצליח לך.
נראה  לי שמה שחשוב הוא שתוכלי להמשיך להיות במגע עם הקונפליקט ולא תיסחפי לאף קצה שלו. לא לקצה התלותי שאינו מסייע לך לגדול ולהתפתח לתפקוד יותר עצמאי, ולא לקצה השני שבו יש התעלמות  מהצורך שלך בסיוע מאחר ואת לא מצליחה לבד.
אני מאמין שתוכלי לקבל את התשובה הכי טובה לשאלתך אחרי שתפני ובתוך הטיפול עצמו. המודעות שלך לדילמה היא התחלה חשובה ומבטיחה, כמוה כתובנה שלך לגבי הקושי שלך לעשות את הדברים בעצמך, ומכאן ההחלטה לפנות לעזרה.
אני מבקש לעודד אותך ולפנות ולא לדחות את ההחלטה עד שתמצאי תשובה,שבעיני,כאמור,מצוייה בתוך התהליך עצמו.
אולי הייתי אקטיבי מדי בעמדתי ועדדתי תלות או שאולי קלעתי לצורך שלך והדבר יסייע לך לפנות? התשובות בכל מקרה אצלך,וכך גם יהיה בטיפול..
אני מקווה שתפני ותצליחי למצוא את המקום הנכון  עבורך.
אלון.

08/07/2015 21:19
גישות טיפול     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

שובל שלום,

קראתי את שאלתך וגם את תשובתו של אלון. חשבתי לחוות גם את דעתי ולשתפך בה. לפעמים זה עוזר כשיש עוד נקודת מבט, ואת כבר תיקחי מכל הנאמר את מה שנראה לך.

לי נשמע שובל, שבשורה התחתונה את מעוניינת לממש את רצונותייך מתוך מוטיבציה שתהיה שלך ושלך בלבד. מאידך, את מביעה תסכול על כי דברים שאת רוצה לעשות, אינך עושה.

נראה לי, שקיים משהו שעוצר בעדך - משהו שלא ברור לך מהו, ושכל זמן שמעצור זה קיים, את חשה צורך לדחיפה מבחוץ. אך בתוך תוכך, אינך מעוניינת בכך. וכתוצאה, את חשה תקועה בין הרצון לממש את רצונותייך לבין אי היכולת לעשות זאת. ואולי זו גם הסיבה להתלבטות שלך לגבי הגעה לטיפול: מחד, את דואגת, כדברייך, ש'ידחפו אותך לעשות דברים מבלי שאת מוכנה אליהם' ומאידך, את דואגת, שאם, כדברייך, 'רק יקשיבו לך', דבר שמאד חשוב לך, לא תממשי את רצונותייך.

בעיני נהדר שחשוב לך ש'יקשיבו לך ולא ידחפו אותך לדברים שאינך מוכנה אליהם'. לי זה אומר, שחשוב לך מאד להישאר 'את' ולהרגיש, שמה שאת עושה בא מתוך החלטה פנימית שלך.

את רצונך ש'יקשיבו לך' ו'לא ידחפו אותך' הייתי מחלקת לשניים, ומתייחסת לכל חלק בנפרד:
א) ברצונך ש'יקשיבו לך' אני שומעת שיש לך צורך לקבל תיקוף למה שאת מרגישה.
ב) ובאשר לרצונך ש'לא ידחפו אותך וכו' אני שומעת, כפי שניסחתי זאת לעיל, שמאד חשוב  לך להיות 'את' בכל מה שאת עושה.

את תגלי, שובל, כי היתרון של טיפול הוא בזה, שהמטפל לא רק מקשיב למחשבותייך ורגשותייך ונותן להם תוקף, אלא גם עוזר לך להבינם. הבנה זו קרויה 'תובנה' ומשמעותה - ההבנה של מה שהביא אותך לחשוב ולהרגיש את מה שאת חושבת ומרגישה (כמו רגישות מסוימת, חוויות שעברת ועוד). או אז תוכלי גם לגלות מה עוצר בעדך מלממש את רצונותייך. יתכן אף שבהבינך מהו מעצור זה תגלי, שיש לך רצונות אחרים. בכל מקרה, כשתחושי שאת שלמה עם רצונותייך, באשר תהיינה, המוטיבציה למימושן תבוא מאליה.

בברכה,

דבי.

08/07/2015 12:22
עזרה     ו    נדיה נדיה    

 
היי
אני בת 39 ועדיין רווקה ולא מצליחה למצוא בן זוג. אני באמת לא יודעת מה הבעיה שלי ואיך הגעתי למצב כזה
רציתי לדעת אם פסיכולוג יכול לסייע לי?

תודה.
נדיה

08/07/2015 18:55
עזרה     ו    הילה הילה    

עזרה, הבן שלי נפטר ממחלה קשה, והקפיא זרע כשעבר הקרנות. השאלה שלי האם הבן שלי השני יכול הוא ואשתו להביא מהזרע של בני שנפטר ואשתו נכד לנו האם זה בכלל בריא או לא להכנס לזה מבקשת התייעצות ועזרה מה דעתך על זה האם אתה יכול להשיב לי תודה הילה.

08/07/2015 20:44

הילה שלום וברכה,

אני כל כך מבינה את הרצון שלכם לנכד מהבן והאח היקר שנפטר.

ובהחלט לא נראה לי כי יש פה עניין שאינו בריא.

אינני יודעת מבחינת ההלכה בארץ אם זה אפשרי – אנסה לבדוק זאת עבורך.

בברכה,

דבי.

08/07/2015 20:39

נדיה שלום וברכה,

תחילה אני רוצה להביע את הערכתי על כך, שאת שואלת את עצמך, אם קיימת אצלך סוגיה שאולי מקשה עליך למצוא בן זוג. בזה את מראה רצון לבדוק את עצמך, מה שמורה על נכונותך לקחת אחריות על חייך.

אין לי ספק, שפסיכולוג יוכל לסייע לך. הוא יוכל לבדוק יחד איתך אם קיימת אצלך סוגיה כזו, שמקשה עלייך למצוא בן זוג. ואם כן, הוא גם יוכל לעזור לך להבינה ואז גם להשתחרר ממנה. זהו היתרון של פסיכולוג, שיש לו את ההכשרה, הניסיון והמבט מהצד, שמאפשרים לו לעזור למטופליו להתוודע לסוגיות שבעצמם, שיכולות להיות אחראיות לאי השגת יעדים חשובים.

אלי הגיעו לא מעט מטופלים כמוך, שחשו שאולי יש להם חלק באי השגת בן זוג. בעבודה משותפת הבנו מה שורש העניין ועליו עבדנו, עד שהמטופל/ת חש בעצמו כי הוא מסוגל להשיג את יעדו ואף השיג את יעדו. לא פעם העבודה נעשתה תוך כדי ליווי המטופל/ת בקשר שיצר/ה עם בן/בת זוג, כשבמהלך הקשר עלו מצד המטופל/ת סוגיות שחש כי הן מקשות עליו/ה בקשר, ועליהן עבדנו.

אין לי ספק כי בשל נכונותך לבדוק את עצמך ועל כן לקחת אחריות על חייך, יש לך את כל הנתונים להיות יכולה להיעזר על ידי פסיכולוג.

בברכה ובהצלחה,

דבי.
 

06/07/2015 14:16
טיפול זוגי     ו    שרון שרון    

שלום

יש פסיכולוגים שמתמחים בטיפול זוגי או שמטפלים זוגיים זה
מקצוע אחר עם הכשרה
אחרת? מאוד חשובה לי תשובה מהירה, תודה מראש... 
שרון

07/07/2015 12:34
טיפול זוגי     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

לשרון שלום וברכה,

כדי לעסוק בטיפול זוגי יש צורך במומחיות מיוחדת לכך. אך מטפל זוגי יכול להיות הן פסיכולוג והן עובד סוציאלי, שיש לו, כמובן, האסמכתא לטפל. יש מביניהם שהמומחיות לטיפול זוגי היא בנוסף למומחיות שיש להם בטיפול פרטני.

בברכה ובהצלחה,

דבי. 01/07/2015 12:21
בני נוער     ו    טלי טלי    


היי
 
האם יש פסיכולוג שעובד באופן פרטני עם בני נוער, או שצריך לפנות לפסיכולוג של מבוגרים?

תודה.
טלי

01/07/2015 18:20
בני נוער     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

 

טלי שלום וברכה,
 
אכן קיימת מומחיות מיוחדת של פסיכולוגים לטיפול עם מתבגרים ולא פחות חשוב מכך הוא, שיהיה לפסיכולוג/ית ניסיון לא קטן בטיפול כזה.
 
למתבגרים, לא פעם, לא קל להגיע לפסיכולוג וגם אם הם מגיעים, לא פעם קשה להם להיפתח. הסיבה היא, שתקופת ההתבגרות מלווה בשאלות רבות סביב דימוי עצמי והמתבגר מאד רגיש למה חושב עליו הזולת. על הפסיכולוג להיות מודע ורגיש לעניין זה ולעזור למתבגר לבנות כלפיו אמון.
 
שנית, תקופת ההתבגרות יכולה להיות תקופה לא קלה עבור המתבגר. זאת מאחר ובתקופה זו הוא עובר תהליך של התגבשות הזהות והוא יכול להיות מוצף בהרבה שאלות, ספקות, תנודות של מצב רוח, דאגות וכו'. על הפסיכולוג להיות מודע לכך ולהכיל את מגוון הרגשות שהמתבגר יכול להיות מוצף בהם.
 
גם אצל פסיכיאטרים, לא רק אצל פסיכולוגים, קיימת אבחנה בין מי שעובד רק עם מבוגרים לבין מי שעובד או רק או גם עם מתבגרים.
 
גם במגמות של פסיכולוגיה קלינית באוניברסיטאות השונות קיימת אבחנה זו. ישנה מגמה קלינית למבוגרים ומאידך - מגמה קלינית לילדים ונוער.
 
אני עצמי עובדת גם עם מתבגרים. במידה ומדובר בתושב/ת ירושלים או הסביבה, אשמח להיפגש.
 
חשבתי לספר על דרך העבודה שלי עם מתבגרים, שמניסיון הוכיחה את עצמה כיעילה - זאת כהמלצה לכל פסיכולוג/ית שתפנו אליו:

לפגישה ראשונה אני פוגשת את ההורים יחד עם המתבגר מהסיבות הבאות:


-  להכיר את ההורים.
-  לאפשר להורים להכיר את המטפל/ת.
-  לתת למתבגר את התחושה, ששום דבר שקשור אליו לא נעשה  מאחורי גבו, אלא שהוא שותף מלא לשיחה בין המטפל/ת לבין ההורים.
-  לאפשר למתבגר להתרשם מהצד מהמטפל/ת, מבלי שהוא נדרש לדבר, אלא רק אם הוא מעוניין. מניסיוני, זה מאד מקל עליו, שכן ניתנת לו השהות להיות במרחב של עצמו, ללא לחץ להיפתח.
 
בסוף הפגישה אני מבקשת מההורים לצאת מהחדר ונשארת עם המתבגר, כמובן לאחר קבלת הסכמתו. כד לא להכביד עליו, אני שואלת אותו אך ורק אם הוא מעוניין להיפגש פגישה נפרדת איתי.
 
במידה ואני מקבלת את הסכמתו, אני מסבירה לו שאני מציעה שנפגש 4-5 פעמים, וזאת בשבילו – כדי שתהיה לו השהות לראות אם הוא מרוצה מהפגישות ואם הוא מעוניין להמשיך ולהפגש.
 
במידה ומדובר בתושב/ת ירושלים או הסביבה אשמח לפגוש את המתבגר/ת.

הקליניקה שלי נמצאת בשכונת רמות ב', ירושלים.

הפרטים מצויים באתר וניתן גם לעיין באתר המקצועי שלי:

 
http://debbypsy.com
 
שיהיה בהצלחה!

בברכה,

דבי.

06/07/2015 13:33

תחילת כל מה שקשור לטיפול, הילד שלי מרגיש קצת יותר טוב.

אני לא רוצה להתחיל משהו אם אני לגמרי מוכרחה.

תודה שוב. 

27/06/2015 21:37

בס"ד
הבת שלי עברה התעללות רגשית בבית ספר מצד חברות. היא נאלצה תחת לחץ להוציא הרבה כספים מהבית לממן אותן.
מהן דרכי הפעולה שעלי לנקוט במצב זה ?
באיזה מישורים עלי לנקוט פעולה ?
תודה

28/06/2015 21:02

 

למולי שלום וברכה,

אני מתארת לעצמי שלא רק היה ועדיין קשה מאד לבתך, אלא גם לך, כהורה שלה.

אתה בוודאי גם חש שצריך לעזור לבתך כמה שיותר מהר כדי שקודם כל תוכל להשתחרר מהחוויה הכול כך קשה של התעללות רגשית מצד חברות וגם כדי שתהיה חזקה וחסינה על מנת שלעולם לא תהיה קרבן של אף אחד.

עזרה כזו מתאפשרת דרך טיפול פסיכולוגי ועל כן הפנייתה אליו היא בעיני הדבר הראשון שאני ממליצה עליו. ניתן יהיה גם לקבל הדרכה על ידי המטפל/ת כיצד לעזור לבת במהלך הטיפול שלה.

ובינתיים, חשוב להוות עבור הבת מי שנלחם את מלחמת ההגנה עליה, מה שיעניק לה את תחושת התמיכה הגדולה ביותר שניתן לתת לה:

חשוב, קודם כל, ואולי זה כבר נעשה, לדבר עם יועצת בית הספר. היא בוודאי תשוחח עם המחנכת על דרך הפעולה הרצויה, כמו: לשוחח עם כל אחת ואחת מהבנות ולעמוד על כך שהן יבקשו, כל אחת ואחת, באופן נפרד, סליחה מהבת וכן לשוחח עם כל אחד מזוגות ההורים של הבנות ולהדריך אותם כיצד לשוחח עם בנותיהם.


חשוב ביותר ליידע את בתך על הכוונה לשוחח עם יועצת בית הספר, אולי אף כדאי שזו תהיה שיחה שבה גם בתך תשתתף, כדי שהיא תחווה באופן חזק ביותר שנלחמים את מלחמתה ומגינים עליה. מכל מקום, חשוב לשתף את הבת באשר לכל צעד שיוחלט עליו בפגישה עם צוות בית הספר.  בזה היא תוכל לחוש שהיא נתמכת ומוגנת לאורך כל הדרך.


אשמח לשמוע,

דבי. 

25/06/2015 08:01

שלום . רציתי לשאול כיצד יש להגיב בעת שהבת/בן מסרבים לנוכחות הורים ואחים בטכס קבלת תואר

25/06/2015 10:20

אדווה שלום, אני יכולה להבין את המצוקה סביב העניין. אשמח לנסות ולעזור, אך אני מרגישה שאני זקוקה לשמוע קצת יותר רקע לעניין כדי לקבל יותר תמונה, כמו מדוע נראה שיש סרוב להשתתפות ההורים בטכס? מחכה לשמוע ממך, בברכה, דבי.

15/06/2015 15:38
לימודים     ו    נורית נורית    

היי לכם, רציתי לשאול שאלה. אני נמצאת עכשיו בהתלבטות לגבי מה ללמוד לתואר הראשון ושוקלת ללמוד פסיכולוגיה. נאמר לי שבכדי לעבוד כפסיכולוגית, אני חייבת לעשות גם תואר שני. רציתי לדעת, אם יש משהו שאפשר לעשות או לעסוק בתחום, כשיש רק תואר ראשון. תודה על התשובה,


20/06/2015 22:35
לימודים     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

נורית שלום וברכה,

תחילה רציתי להתנצל על האיחור בתשובה.

עשיתי קצת בדיקה ומתברר, מה שמלכתחילה חשבתי, שלהיות פסיכותרפיסט, שיכול לעבוד באופן פרטי, לא מספיק רק תואר ראשון. וזאת בין אם מדובר בפסיכולוג, עובד סוציאלי, מטפל באמנויות וכו'. עובד סוציאלי שיש לו תואר ראשון יכול לקבל מטופלים אך ורק דרך שירות ציבורי, לצורך יעוץ, ליווי או תמיכה רגשית.

מה שכן, אם מעניין אותך ללמוד רפואה משלימה, פה אינך צריכה תואר שני כדי שתוכלי להיות מטפלת עצמאית.

תוכלי לקבל יותר פרטים בקישור הבא:
לימודי רפואה משלימה, אלטרנטיבית, דרך חיים או לימודים
 
www.universities-colleges.org.il/לימודי_רפואה_משלימה/
 
מקווה שעזרתי,

בברכה,

דבי.

24/06/2015 13:03
כן תודה רבה.     ו    נורית נורית    
22/06/2015 01:30

שלום רב, מערכת יחסי עם אימי ידעה עליות ומורדות ב20 שנה האחרונות
ילדותי זכורה כמאושרת אך תקופת הבגרות שלי(נקרא לה כך) רצופה בתחושות שאינן נעימות בהקשר של אמא שלי. התנצחויות התכתשויות לגבי הלך הרוח שלי דעותי מעשיי החלטותיי וכו'... בקיצור אימי נטעה בי את התחושה כי חסרונותיי הן הדבר הראשון שאני חושבת עליו בעת קונפליקט כל שהוא. היום אני אמא לבת 2.5 עברתי גירושים קשים "על סף לידה". עליי לציין כי למרות כל המריבות אמי הייתה מאוד קרובה אליי ותמיד תמכה בי. עברתי לגור בקירבתה ועזרה לי רבות עם ביתי. מרגע לידת ביתי המריבות שבו לחיי וכל החלטה שלי נתקלה בתגובת נגד. אימי אינה מוכנה לקבל את העובדה שאני נפרדת ממנה ועליי לקבל החלטות לגביי הבת שלי. כל הערה שלי נתפסת כהשתלטות מצידי עליה(על אמא שלי). כל דרך שאני מנסה להנחיל מבחינת חינוך פשוט אינה מכבדת על ידה בטענה שסבתא מפנקת. מריבות על יד הבת שלי ובגלל התסכול הגובר שלי אני משיבה באותה המידה כי אני מרגישה זעקה עצומה שיוצאת מתוכי. לאחרונה מקוננת בי התחושה כי אימי אינה מתייחסת לבת שלי באופן נאות  גיליתי כי היא מקללת אותה ומטיחה בה האשמות. ביתי מאוד אוהבת את סבתא שלה ואף פעם לא ראיתי סימן מצד אימי להתנהגות הזאת מלבד כך שהיא מרימה את קולה עליה ולעיתים צועקת(למרות שביקשתי שלא תעשה זאת). אני נחרדת מעצם הגילוי וההתמודדות קשה מנשוא. זה משבר אמון שני שאני חווה תוך שלוש שנים אני מרגישה כי תפקודי בעבודה לוקה בחסר ומשרתי בסכנה  את הלימודים זנחתי ואיני מסוגלת לחשוב על שום דבר חוץ מעל מקרה נוראי זה של ביתי הפעוטה החסרת ישע ואימי מקללת ומגדפת אותה ומעליבה אותה. הודעתי לאימי כי לא תהיה איתה לבד לעולם. כרגע ניתקתי כל מגע כדי להתאושש אך אני מרגישה הלומה. את משפחתי לא אשתף מפאת כבודה של אימי. אני מרגישה כי כל מה שעבדתי עליו בשנים האחרונות קורס...

23/06/2015 00:52

סיגל שלום וברכה,

תחילה אני רוצה להביע את הערכתי על גילוי הלב שלך באשר למצוקה שלך. את נותנת הרבה פרטים וזה מאד עוזר להבין מה עובר עליך.

ממה שאת כותבת אין לי ספק, כי הקשר שלך עם אימך היה ועדיין מאד משמעותי לך. ולכן אני יכולה להבין, איך מעבר לזעזוע שלך מעצם המקרה של אימך עם בתך הקטנה, מקרה אכן מזעזע, את מזועזעת מכך שזו אימך, שכך התייחסה אליה. וכל כך מובנות הן הפגיעה באמון שלך בה והן המצוקה הגדולה שלך סביב פגיעה זו עד כדי כך, שהתמונה של המקרה רודפת אותך ללא הרף ולא מאפשרת לך לתפקד, לא בעבודה ולא בלימודים.

טוב עשית בעיני, שכרגע ניתקת עם אימך מגע, על אף שנשארת, כדברייך: "הלומה". את מרגישה שאת חייבת לטפל בעצמך וזה כל כך נכון והכרחי בעיני לנפשך. אתייחס לכך יותר בהמשך.

ממה שאת מספרת על הקשר עם אימך לאורך שנות בגרותך נשמע לי, שכשהתחלת להתבגר ולרצות להיות אדם נפרד, בזכות עצמך, שזה אומר להיפרד מהתלות בהורה ולהחליט את החלטותייך שלך, כשאת רוצה לסמוך על עצמך – לאימך לא הייתה היכולת לקבל זאת. ובמקום לתת לך את הביטחון שאכן היא סומכת על החלטותייך, כלומר – עלייך – היא אף ניסתה לשמר את התלות שלך בה, כשהיא מתבצרת בעמדה שרק היא יודעת איך את אמורה לחשוב, להרגיש, להתנהג. וכשאת, בצדק, לא היית מוכנה לקבל זאת, אני יכולה לתאר לעצמי שהיא נתמלאה זעם, שאינך מקבלת את דעתה, זעם שבא לידי ביטוי בביקורות נוקבות ופוגעות כלפייך, שהמשיכו גם באשר להחלטותייך כיום, כמו ביחס לחינוך בתך. ונראה, שכשאת בכל זאת עומדת על שלך, הזעם שלה רק מתגבר. ואולי הוא יצא על בתך – ואם כן, זה עצוב ביותר. אך סיגל: כל התנהגותה לאורך השנים ועד היום מורה על כך, שהיא בבעיה של עצמה.

על אף התנהגותה כלפייך כל השנים ועל אף המקרה המצער, אין זה אומר שאינה אוהבת אותך ואת בתך - הרי לא סתם בתך אוהבת אותה. רגשותיו של ילד הן אמיתיים ביותר ואם הוא אוהב מישהו, הרי זה כיון שהוא חש אהבה מצידו. את גם מספרת שהיא עזרה לך רבות עם הבת בעת גירושייך הכואבים. ההתנהגות של אימך כלפייך לא קשורה לא אלייך ולא לאהבה שלה כלפייך וכלפי בתך. היא קשורה אליה עצמה, לצורך שלה שתקבלי אך ורק את דעתה באשר לניהול חייך, צורך שאין לו קשר אלייך בשום צורה - הוא וסיבותיו הם של אימך בלבד.

מגיעה לך הערכה גדולה מאד, שלמרות התייחסותה זו של אימך פיתחת לך את האני שלך, שיודע מה נכון לך, כמו ביחס לחינוך שלך את בתך. אך עם זאת את מתארת, שהופנם בך, כתוצאה מהתייחסותה של אימך כלפייך, חוסר בטחון כשאת מנסה לעמוד על שלך, כמו בעת קונפליקט.

כל כך חשוב בעיני, שתוכלי לחזק עוד יותר את האני שלך, קודם כל עבור עצמך ושנית, כדי לא לאפשר לאימך, בשום דרך, להתערב בחייך. עשית צעד בכיוון זה כשהחלטת, בעקבות המקרה המצער של אימך עם בתך, לנתק מגע ממנה.

אך את עצמך נשארת במצוקה מאד גדולה כתוצאה ממה שקרה. אני גם מאמינה שאינך מעוניינת להישאר במצב של ניתוק מאימך, גם בשל הקשר של בתך אליה, אם כי אני מתארת לעצמי שאינך יכולה לראות כרגע איך תוכלי לחדש את הקשר איתה.

תהיתי, סיגל, אם עד היום היה לך חשוב לקבל את אישורה של אימך על החלטותייך, כמו על חינוך בתך. אולי גם חשת חוב כלפיה בעקבות העזרה הרבה שקבלת ממנה בטיפול בבתך בעת הגירושים הקשים שעברת. כי אם אכן חשת כך, אמך, שברור שנטייתה הטבעית היא להתערב בחייך, הרשתה לעצמה לעשות זאת. אך כפי שציינתי לעיל, אין זה מסביר את הביקורות הפוגעות שלה בך כשהתחלת להתבגר וכיום על הדרך בה את מחנכת את בתך. ובוודאי שאין זה מסביר את המקרה המצער שקרה עם בתך – אלה הן התנהגויות שנובעות ממנה בלבד.

מכל מקום, חשבתי על האפשרות, שהמקרה המצער שקרה עם בתך יוכל להוות עבורך תמרור לברור שלך את תפיסתך את אימך.

כן חשבתי, שלאור דבריך על תחושת החסרונות שבך שעולה בזמן קונפליקט, ואם גם צדקתי באשר לצורך שהיה לך לקבל אישור מאימך על דרכך בחיים (אך גם אם לא), הרי כל כך חשוב, כפי שציינתי לעיל, שתחזקי עוד יותר את האני שלך, מה שכאמור, יעזור לך גם בהעמדת גבולות ברורים ביותר לאימך. אמנם חשוב שתיקחי בחשבון שהיא תנסה להלחם בך. אך כל עוד את בטוחה וסומכת על עצמך, את לא תלחמי בה אלא תבהירי לה, שאם ברצונה להיות בקשר איתך ועם בתך, ישנן גבולות שהיא צריכה לעמוד בהן, כשהגבול הבסיסי הוא לא להתערב בחייך. איני יודעת אם היא תצליח לעמוד בכך, אך אולי המחשבה שהיא עלולה להפסיד אותך ואת נכדתה תוכל להניע אותה לקבל את דרישותייך.

סיגל – יתכן וכל מה שהצעתי אינו קל לעשות לבד. אם כן, מה דעתך להיעזר באיש מקצוע, שיוכל, קודם כל, לעזור לך במצוקתך העכשווית, כדי שהיא תפסיק להשתלט עלייך ולפגוע בתפקודך בעבודה ובלימודים? וכשתהיה לך הקלה ממצוקתך, תוכלי להיעזר בו גם כדי לחזק את עצמך ולנסות ולמצוא דרך לבנות מערכת יחסים עם אימך עם גבולות ברורים.

אשמח לשמוע את תגובתך.

דבי.

01/06/2015 23:37
מפחדת ממה שיחשבו     ו    מורן מורן    

שלום.


יש לי בעיה,
אני הולכת לפסיכולוגית כבר כמה שנים, בינתיים עברתי כמה מקומות עבודה בזמן זה, אני מפחדת שיגלו שיש לי פסיכולוגית אז אני מסתירה את זה.
זה בעיה ידועה שהפירוש הוא שלילי בעיני אחרים כשמישהו הולך לטיפול. 

אני לא רוצה שזה יפגע בי.
זה לא כמו ללכת לרופא אחר,
איך אני מסבירה את זה במידה וזה מתגלה?
עצם זה שיש לי בעיות שדורשות טיפול כבר גורם להרמת גבה מצד מנהלים או הממונים עליי.

כך אני חושבת לפחות.
אוף מה אני עושה?


 

03/06/2015 06:38

למורן שלום וברכה,

תחילה רציתי לשאול - מאחר ואת בקשר עם פסיכולוגית וכבר כמה שנים, מדוע שלא תפני אליה עם מצוקה זו שלך? הרי היא מכירה אותך היטב ונראה לי, שהיא הכתובת הטובה ביותר לעזור לך בכל מצוקה שתחושי.

אך מאחר ופנית אלינו, אשמח לנסות לעזור. מעניין מה את והפסיכולוגית שלך תחשבו על דברי.

תחילה רציתי לשאול - את כותבת ש"עצם זה שיש לי בעיות שדורשות טיפול כבר גורם להרמת גבה מצד מנהלים או ממונים עלי", אך את גם מוסיפה, כי "כך אני חושבת לפחות". ולפני כן כתבת שאת פוחדת 'שיגלו שיש לך פסיכולוגית וכו': האם מדברייך אלה אני מבינה נכון, שאינך באמת בטוחה שהממונים עליך ו/או אחרים בעבודה יודעים כי 'יש לך בעיות שדורשות טיפול', ואם כן, אולי זה יותר חשש שלך?

שכן אם זהו המצב, אולי זה מצביע על כך, שהסתכלותך שלך עצמך על פנייתך לטיפול הינה שלילית?

ואם אכן כך, אני מתארת לעצמי, שבנוסף לדברים שמפריעים לך שבעטיים פנית לטיפול, בו את ממשיכה, את גם מרגישה מצוקה לנוכח עצם פנייתך והיותך בטיפול.

בעיני, מי שמחליט להעזר, כמוך, הוא קודם כל אדם שמחובר לעצמו וגם מוכן להודות כי משהו מפריע לו - דבר שלכשעצמו מעיד על כוחותייך. והחלטתך לפנות לעזרה ולהמשיך בעבודה הטיפולית, שלא פעם דורשת התמודדות משל עצמה, מלמדת אותי גם על כך, שאת מעוניינת לקחת אחריות על חייך ולהתמודד עם עצמך. בעיני כל הנ"ל ראוי להערכה גדולה וגם מהווה סימן מובהק לבריאות נפשית.

ואם אינך חשה את הנ"ל, חבל בעיני, שכן במקום להרגיש לא טוב על פנייתך לטיפול והיותך בו, את אמורה לחוש הערכה גבוהה ביחס לעצמך, דבר שיגרום לך קודם כל להרגיש יותר טוב עם עצמך ושנית - לא לחיות בפחד 'שמא הדבר יתגלה' ושאת צריכה, כדברייך, לעשות מאמצים כדי להסתיר זאת. הרי כשאנו בטוחים בדבר מה ביחס לעצמנו, קודם כל איננו דואגים ממה שהזולת יחשוב על כך. שנית, טיבו של האדם שהוא משליך את מה שהוא חושב על האחרים - נדמה לו שהם חושבים כמוהו. לכן, אם אכן כיום ההסתכלות שלך עצמך על פנייתך לטיפול אינה ממקום של הערכה עצמית, יתכן מאד שאת משליכה את התייחסותך זו שלך על האחרים ולא מעלה על דעתך, שהתייחסותם יכולה להיות אחרת לחלוטין - התייחסות של הערכה אלייך.

ואם יש כאלה, שהסתכלותם על פניה לטיפול הינה אחרת, במידה ותרגישי הערכה ביחס לעצמך על פנייתך לטיפול והיותך בו, הרי שלא תפגעי מהסתכלותם השלילית של אותם אנשים. את גם תביני, שהסתכלותם זו מעידה אך ורק על עצמם - על תפיסה שדוגלת בהמנעות של אדם מלהתמודד עם עצמו ועם חייו - יהא זה דרך טיפול פסיכולוגי או כל דרך אחרת.

כמובן שזכותך לא להתחלק באינפורמציה זו שאת בטיפול, אינפורמציה שהיא אישית, כמו כל אינפורמציה אישית אחרת שלך, אלא עם מי שתרצי.

אגב, היום ההסתכלות על פניה של אדם לטיפול מאד השתנתה. במקום להסיק מכך ש'לאדם יש בעיות', ההסתכלות היא יותר ממקום המעריך את נכונותו של אדם לקחת אחריות על חייו ולטפל במה שהוא חש שמציק לו. על כן, יש הרבה יותר אנשים היום שפונים לטיפול הודות להסתכלות חיובית זו.

ולבסוף רציתי לומר לך את הדבר הבא:

אם צדקתי בכך שאולי הסתכלותך על פנייתך והיותך בטיפול עדיין לא מעוררים אך ורק הערכה ביחס לעצמך, הרי שכשכן תחושי בכך, תחושי גם בטחון בעצמך ובנוסף לתחושה הטובה שכל זה יעניק לך, בטחונך יקרין גם על סביבתך. וספציפית לעניין היותך בטיפול, יתכן אף שבמידה ותתקלי באנשים שהסתכלותם על טיפול הינה שלילית, הרי שבזכות בטחונך בערך שבפנייה לטיפול, דרך הסתכלותם של אותם אנשים אף עשויה להשתנות.

אשמח לשמוע את תגובתך.


דבי,
מנהלת בפורום

04/06/2015 12:05


שההסתכלות שלי על פנייה  לטיפול היא שלילית בעצם.
כי אם נגיד אני חושבת על אחרים שהולכים לטיפול, לא הייתי חושבת משהו שלילי על הפנייה שלהם.

(הייתי חושבת שזה שהם הולכים לטיפול לא הופך אותם ליותר בעייתים ממני, כי אני באמת במצוקה אמיתית, אבל זו כבר בעיה אחרת שלי.. חייבת להיות הכי טובה ב..)

וכן, טיפול זה קשה, אבל לקרוא לזה סימן מובהק של בריאות נפשית זו כבר הגזמה לדעתי. בריאה - אני לא.

אני חושבת שזה קשה לי בעיקר כי לפעמים אני מרגישה שזה הדבר היחידי שמחזיק אותי, ומתחבר לי מאוד עם חולשה, ולכן להרגיש בטוחה עם זה - זה דבר הפוך לגמרי. זה מתנגש לי בראש.

אני לא יודעת מאיזה מקום להתחיל לחשוב בכלל שזה דבר חיובי שאני הולכת למקום כזה ומרגישה את הקושי וההתמודדות עם כל מה שעולה.. אבל זה עוזר לי.

זה  מצחיק, אני חושבת שהשאלה שלי התחילה במקום אחד, ואיכשהו סיימנו במקום אחר לחלוטין.

לגבי השאלה שלך - לפעמים אני חושבת שאני כבר יודעת מה הפסיכולוגית שלי תענה לי על דברים מסויימים ובגלל זה אני מעדיפה לפנות למישהו שאני לא אדע לנחש מה התשובה שלו.

תודה לך על התשובה, הארת את עיניי, יכול להיות שזה יעזור לי בעתיד..אני מקווה.
תודה.

05/06/2015 08:39

מורן שלום וברכה,

תודה על תגובתך.

אני כותבת לך כי דברייך נגעו ללבי, בעיקר כשכתבת: "...בריאה - אני לא". בהמשך דברייך כתבת: "אני חושבת שזה קשה לי בעיקר כי לפעמים אני מרגישה שזה הדבר היחידי שמחזיק אותי, ומתחבר לי מאד עם חולשה, ולכן להרגיש בטוחה עם זה – זה דבר הפוך לגמרי. זה מתנגש לי בראש". גם כתבת אח"כ כי "אני לא יודעת מאיזה מקום להתחיל לחשוב בכלל שזה דבר חיובי שאני הולכת למקום כזה ומרגישה את הקושי וההתמודדות עם כל מה שעולה.."

אך בעיני, מה שחשוב, זה שאת מציינת לאחר כל דברייך הנ"ל: "אבל זה עוזר לי".


נגע ללבי, שהרגשתי ממך, שאת מאד משחירה את עצמך ולא נותנת לעצמך שום קרדיט על כך שפנית לטיפול ושאת מוכנה להמשיך בו, למרות דברייך ש"טיפול זה קשה".

האם אכן יש לך נטייה להשחיר את עצמך? (גם כתבת משהו על כך ש"את חייבת להיות הכי טובה ב" ולא המשכת).

האם אני מבינה נכון שבדברייך על כך שטיפול הוא קשה את מתכוונת לכך שמדובר בלהתוודע למקומות כואבים שבתוכך? אולי בנוסף את מתכוונת, שכשאת נוגעת במקומות אלה, את מרגישה את עצמך חלשה וזה לכשעצמו גורם לך להתייחס אל עצמך באופן ביקורתי ולא לקבל את עצמך? כך, לפחות, משתמע לי ממה שאת כותבת.

בעיני, מורן, עצם מוכנותך לנגוע במקומות כואבים שבתוכך על מנת לקבל עזרה, גם אם את מרגישה שאין לך ברירה אחרת, ראויה להערכה. הרי את כותבת שזה עוזר לך, וכמו שכתבתי לך במכתבי הקודם, בעיני בן אדם שרוצה לעזור לעצמו, בכל דרך שהיא, ראוי להערכה. בעיני זו התמודדות, גם אם היא כרוכה בקבלת עזרה.

וכשכתבתי במכתבי הקודם, כי העובדה ש"את מעוניינת לקחת אחריות על חייך ולהתמודד... מהווה סימן מובהק לבריאות נפשית", התכוונתי במושג בריאות נפשית למוכנות של אדם לקחת את גורלו בידו ולעשות אתו את מה שהוא מקווה יעזור לו.


אני מבינה, שכנראה המושג שלך על 'בריאות נפשית' והאופן שבו אני מבינה מושג זה הם שונים. אך חשבתי על כך, שאולי הפער בהבנת מושג זה נובעים מכך שאת נוטה כל כך להשחיר את עצמך, עד שאת לא נותנת לעצמך שום מקום לראות בעצמך דברים חיוביים, שבעיני קיימים ואף ראויים להערכה.

אני בהחלט יכולה להבין שעצם העובדה, שעדיין אינך מרגישה שאת יכולה בכוחות עצמך להתמודד עם מצוקתך ושאת זקוקה לעזרה לשם כך יכולה לגרום לך לתחושת תסכול, ייאוש ואף לתחושה שזו "חולשה" כדברייך.

אך מורן, אני שוב רוצה לציין, את רוצה לעזור לעצמך וכרגע מה שעוזר לך, כדברייך, הוא להיות בטיפול. ושוב, עצם רצונך לקחת את חייך בידייך ולהיעזר ראוי בעיני להערכה.

ולאחת השואלות, ששמה רוני, שהתלוננה על תחושת התלות שלה בפסיכולוגית שלה, אצלה היא גם נמצאת מספר שנים, כתבתי את הדבר הבא:

"תחושת התלות כלפי הפסיכולוגית שלך, שאת חשה כי היא הולכת ומתגברת, היא חלק טבעי מתהליך טיפולי. זהו שלב בטיפול שבו  המטופל חש כי הוא זקוק מאד למטפלו, בהיותו מוצף קשיים שלבד הוא מתקשה להכיל ולפתור. משך תקופה זו הוא אינדיווידואלי לכל אחד וחשוב שתתני לעצמך להיות במקום זה, כל זמן שאת זקוקה לכך. "

הוספתי בהמשך, ש"מטרת כל טיפול היא להביא את האדם לכך שיעמוד על שתי רגליו שלו, אך שזה יכול לקחת זמן."

ולכן, מורן, גם אם עכשיו את חשה, כמו רוני, שאת מאד תלויה בעזרה שאת מקבלת מהפסיכולוגית שלך כדי לחוש הקלה ממצוקותייך, אין זה אומר כלל וכלל שלא יקרו לך הדברים הבאים:
-           שבזכות העבודה שאת עושה בטיפול המצוקה עצמה תרד;
-       שבמשך הזמן תפנימי את העזרה מהפסיכולוגית שלך, עד שתחושי שהיא כבר חלק ממך ותוכלי להתמודד בעצמך עם מצבים שונים בהם תפגשי. 

אך, כפי שעוד כתבתי לרוני, כל כך חשוב שתתני לעצמך את הזמן שאת זקוקה לו, כמה שהוא ייקח, כדי שתוכלי להגיע באופן טבעי למקום זה, שבו את עצמך תחושי שאת יכולה לעמוד על שתי רגלייך  ורוצה לצאת לדרך לבד. בסופו של דבר הזמן הזה אמור להגיע!

מקווה שעזרתי - אם תרצי להגיב - בשמחה.

דבי.

15/06/2015 15:39

אני אקח לתשומת ליבי ואשקול.

תודה רבה לך.

10/06/2015 19:24
לכולם יש בעיות הרי.
אבל מתי יודעים שזה הזמן ללכת לפסיכולוג/ית?


תודה
גלי.

10/06/2015 22:56

גלי שלום,

משאלתך נשמע לי, שהמחשבה ללכת לפסיכולוג/ית כבר התעוררה אצלך.

האומנם?

אם כן, יש לך בודאי סיבה לכך.

מניסיוני, ההחלטה לפנות לטיפול אצל כל אדם נובעת מסיבה ייחודית משלו, כך שלשאלתך, גלי, אין באמת תשובה אחת. מה שחשוב בעיני, הוא שהאדם חש מתוך עצמו כי הוא רוצה להעזר, ולא משנה על מה ולמה.

שוב מניסיוני אני יכולה לומר, כי באופן כללי אנשים פונים לטיפול כשהם חשים במצוקה ממנה אינם מצליחים להשתחרר אם בעצמם ואם על ידי חבר. המצוקה יכולה להתבטא בתחושות שונות כמו מתח, דכדוך, תסכול ועוד. גם הנושאים אליהם מתייחסת תחושת המצוקה יכולים להיות שונים מאדם לאדם (יעד שלא מצליחים לממש כמו בלימודים, קריירה, זוגיות; יחסים עם אחרים, בין אם זה במשפחה ובין אם זה מחוצה לה וכו'). לא פעם קיימת תחושת מצוקה מבלי שניתן להסבירה, שכן לא תמיד אנו מודעים לסיבות שבעטיין לא טוב לנו.

וגם אם מישהו כבר החליט כי ברצונו לפנות טיפול, בהחלט יתכן שייקח לו זמן עד שאכן יממש זאת. גם פה הסיבות יכולות להיות שונות מאדם לאדם: יש והוא דואג האם באמת יוכל להיעזר; יש ועצם הפנייה לאדם זר יכולה להרתיע, גם אם הוא מקצועי וגם אם מתקבלת לגביו המלצה. זאת מאחר ומצוקות הן עניינים פרטיים ואינטימיים וכל עוד לא מכירים אישית את המטפל יכולים לחוש ספק באם תהיה איתו הרגשה נוחה, באם אכן ניתן יהיה להעזר על ידו (מסיבה זו, אני תמיד ממליצה למטופלים שמגיעים אלי ומעוניינים להמשיך בטיפול לאחר פגישת ההיכרות, להיפגש ארבע או חמש פעמים, כדי שיוכלו לבדוק לעצמם אם הם מרגישים עימי בנוח ואם נראה להם כי יוכלו להעזר על ידי); יש כאלה שהינם מאד ביקורתיים כלפי עצמם ודואגים שגם המטפל יתייחס אליהם בביקורתיות ועוד ועוד.

במקרים הנ"ל, דרוש אומץ לב כדי להחליט על מתן הזדמנות להתנסות בטיפול.

לפעמים מה שמאיץ את ההגעה לטיפול הינה תחושת מצוקה שכה מפריעה עד שחשים שחייבים לנסות ולפתור אותה.


יתכן גם, שאם עלתה כבר המחשבה על פנייה לטיפול, עדיין, מסיבות שונות, תתעורר התלבטות אם הפנייה לטיפול היא אכן החלטה נכונה. ההמלצה שלי במקרה כזה היא לפנות לפסיכולוג/ית ולשוחח איתו על ההתלבטות. זאת כדי להבין יותר לעומק ממה היא נובעת, מה שיוכל לעזור להגיע להחלטה האם להמשיך בטיפול או לא. יש ודרושות מספר פגישות כדי להגיע להחלטה כזו ולכן חשוב בעיני לתת את הזמן הדרוש לשם כך.

אשמח לשמוע את תגובתך.

דבי.

11/06/2015 15:24
כן אני חשבתי על זה     ו    גלי גלי    אבל זה מה שאני תמיד עושה, חושבת ואז לא עושה כלום.
אני באמת ביקורתית, קשה לי לדמיין מישהו אחד שיראה אותי בעיניים לא ביקורתיות, בגלל זה אני שומרת את רוב הדברים שלי לעצמי.

אני מפחדת שאלך לפסיכולוגית אחת והחוויה לא תהיה טובה ואז לא אנסה שוב.
שמעתי שזה מה שקרה לאנשים אחרים שאני מכירה.

אני לא יודעת איך לאגור אומץ. זה קשה.11/06/2015 17:25

גלי שלום,

תחילה אני שמחה שהגבת על דברי. בכך את מאפשרת לי לנסות ולעזור לך.

באשר לדברייך על כי את ביקורתית וגם מתקשה לדמיין מישהו שיראה אותך בעיניים לא ביקורתיות. בשפה הפסיכולוגית קוראים לזה "השלכה", כלומר: נדמה לאדם שמה שהוא חושב על עצמו, גם האחרים חושבים עליו. ואז הוא לא יכול להעלות על דעתו שהאחרים כלל אינם חושבים עליו כפי שהוא חושב על עצמו.

ובאשר אלייך: את בודאי לא מעלה על דעתך שהאחרים כלל לא מבקרים אותך ואולי אף מעריכים אותך.


אני מתארת לעצמי שלחיות גם עם תחושת ביקורת עצמית וגם עם תחושה שהאחרים מבקרים אותך גורם לך סבל לא קטן. וכל כך חבל, שכן אפשר לעזור לך להשתחרר מתחושות אלה.

כל כך חשוב שתחווי חוויה של קבלת האחר אותך, שתעזור לך גם לקבל את עצמך בסלחנות ובאהבה.

תוכלי לחוות חוויה כזו עם מטפל.


כשכתבתי על החשש שיכול להיות מכך שמטפל יהיה ביקורתי, התכוונתי אך ורק לחשש, כמו שלך יש, שנובע אך ורק מתחושת הביקורתיות שיש לך על עצמך ושכאמור, את משליכה אותו על האחר.

מטפל, מעצם היותו מטפל, המעוניין לעזור למי שמגיע אליו, מקבל אותו כפי שהוא. כל רצונו הוא להבין את המטופל, לעזור לו להבין את עצמו ובעבודה משותפת לעזור לו להשתחרר ממצוקתיו. ואם המטופל חושש מביקורת שאולי יש למטפל עליו, הרי המטפל יבין שעליו לעזור למטופל להשתחרר מתחושה זו ויציב זאת לעצמו כמטרה בטיפול.

כך שגלי, באמת שאין לך מה לחשוש מכך שמטפל יהיה ביקורתי. אם תחושי כך, תעלי זאת בפניו, כדי שהוא ידע מה את מרגישה וינסה לעזור לך לראות שזהו אך ורק חשש ופרשנות שלך את יחסו אלייך. וכך אט אט, תשתחררי מדאגה זו לגבי יחסו אלייך ויבנה מצידך אמון כלפיו, שיאפשר לך לשתף אותו בכל מה שמציק לך.

ולגבי הפחד שלך שהחוויה אצל פסיכולוג לא תהיה טובה ואז לא תנסי שוב: אני מציעה, שלפני שאת מגיעה לפסיכולוג, תנסי לברר עליו, תשמעי חוות דעת עליו מאנשים שהיו אצלו. וגם אז זכרי, שמה שחשוב הוא איך את מרגישה איתו. תני לעצמך פגישה אחת, שתיים כדי לראות איך את מרגישה. רק במידה ותרגישי איתו בנוח תני לעצמך את ההזדמנות להמשיך. במידה ולא, סמכי על תחושותייך ואל תהססי לא להמשיך. מפגישה אחת או שתיים בהם אינך מרגישה בנוח עם מטפל לא נראה לי שתהיה לך חוויה לא טובה שתגרום לך לא לרצות להמשיך עם מטפל אחר. יש מספיק פסיכולוגים שאני בטוחה שתוכלי להרגיש איתם בנוח. 

נראה לי כל כך חשוב, שתוכלי להשתחרר מתחושת הביקורת העצמית, התחושה שמבקרים אותך והחשש מלשתף: כשתוכלי, בעזרת המטפל, לחוש במפגש איתו שהוא מקבל אותך, תוכלי לחוות את החוויה הטובה והמיטיבה של תחושת האמון בו. תוכלי אז, בעזרתו, גם להגיע לתחושת קבלה שלך את עצמך. וכשתבטחי בקבלתו של המטפל אותך תוכלי לשתפו בדברים שמציקים לך, בכך תאפשרי לו לעזור לך בהם וגם תחווי חוויה מאד טובה של היות הזולת עימך ובשבילך.

חווית השיתוף את הזולת מתוך תחושת אמון שנבנית כלפיו הינה חוויה מאד מיטיבה ומקלה על נפשנו. היא נותנת לנו להרגיש שאיננו לבד עם מצוקותינו ושיש לנו מי שנמצא איתנו, שאכפת לו מהעובר עלינו ושרוצה לתמוך ולעזור. וכל כך חשוב שתוכלי לאפשר לעצמך תחושות אלה, תחילה עם המטפל ובזכות זאת גם עם אנשים אחרים בעולמך. חייך יהיו הרבה יותר מאושרים.

בנוסף, כשתרגישי נוח לשתף אחרים בחוויותיך ללא חשש מביקורת מצידם, את גם תאפשרי להם בכך להכיר אותך ולתת לך פידבקים חיוביים - מה שרק יזין ויעצים את תחושת הקבלה וההערכה שלך כלפי עצמך.

אם תרצי להגיב, אשמח.

דבי.

04/06/2015 18:14לפעמים אני חושבת שאולי התנדבות ועזרה לאחרים יכולה לעזור לי,
מצד שני אני רגישה מאוד, ויש סיטואציות שאני בשום אופן לא מסוגלת להתמודד איתן.
זה מאוד קשה למצוא פעילות התנדבותית שאין בה רגעים קשים.
לפעמים אני בכלל חושבת שאנשים שעוזרים או מתנדבים לעזרה בזולת עושים את זה כדי להסיח את דעתם מהצרות שלהם. בעיקר פסיכולוגים..

כדאי לי להתנדב? 
אולי זה יזיק יותר מאשר יעזור.

אשמח לחוות דעתכם בנושא.

04/06/2015 23:15

שלום הילית.
את מצויה בהתלבטות לא פשוטה.  מצד אחד את חושבת שהתנדבות עשוייה לעזור לך ומצד שני חוששת עקב המודעות שלך לפגיעותך והידיעה שכל התנדבות  עשוייה לזמן לך רגעים קשים. אני מאמין שאת צודקת במובן משמעותי בשתי הנקודות שציינת. ראשית, במחשבה שהתנדבות יכולה לעזור לך. זו עובדה ידועה ואף מוכחת מחקרית שפעילות התנדבותית  מגבירה את רמת האושר אצל המתנדבים. אין סיבה להניח שזה יהיה שונה לגביך.בייחס לחשש שלך אני מניח שאת מכירה את עצמך היטב ויודעת עד כמה את יכולה להיפגע ועד כמה הפגיעה הזו עלולה להזיק לך. עם זאת, האם יש אפשרות שאת תופשת את העניין בצורה קוטבית מדי של שחור או לבן? למשל האם יכול להיות שהשאלה אינה מזיק או מועיל אלא עד כמה ובאיזה אופן ,התועלת עולה על הנזק. יכול להיות מצב שבו תמצאי התנדבות שבה באופן ייחסי הסיכוי להיפגע לא יהיה גבוה או לחילופין פגיעה ,אם תהיה ,לא תהיה חמורה כל כך עקב אופי ההתנדבות . אולי  באופן יותר מדוייק,התנדבות  שהמשמעות שלה עבורך והייחס שלך אליה יהיו כאלה שפגיעה בתוכה לא תהיה קשה מדי עבורך. אולי יכול גם להיות מצב הפוך,שבו תמצאי התנדבות שבה המשמעות העצומה והסיפוק האדיר שתפיקי ממנה יגברו ,אפילו על תסכול או פגיעה משמעותיים?
מה שאני מנסה לטעון הוא שהמשוואה אינה אפס או אחד,הכל או כלום,נזק או תועלת אלא משוואה מורכבת יותר שבה מתקיימים בייחד הסיכוי להיפגע יחד עם הסיכוי להיתרם ומה שחשוב הוא המינון של כל אחד מהם והאיזון המתקיים בין המרכיבים המנוגדים.
אני משער שדילמה דומה עשוייה ללוות אותך,כמו את כולנו,במקומות אחרים בחיים.האם ללכת למסיבה או לאירוע שהוזמנת אליו,האם ההנאה תגבר על האפשרות ההפוכה? האם לעבוד במקום שיש בו הבטחה להצלחה והנאה אבל גם סיכון וקושי ועוד ועוד.. למעשה,אם מותר לי לרגע  קצת להתפלסף, אי אפשר להעביר את החיים ללא התמודדות עם קשיים כאלה ואחרים.  לעיתים דווקא הקשיים מזמנים גם סיפוק ,למידה והתפתחות. לפעמים אנחנו מוותרים מתוך ידיעה חשובה של גבולות היכולת שלנו ושל נקודות החולשה שאין אנחנו מוכנים להעמיד אותן במבחן. 
נראה לי שיהיה חבל אם תוותרי לעצמך בלי לנסות קודם. אני מאמין שתוכלי להיות שלמה יותר עם עצמך אחרי שאפשרת לעצמך להתנסות. אם תמצאי שההנאה והסיפוק גוברים על הקושי או הפגיעה, מה טוב. אם,לחילופין ,תמצאי  שההתמודדות קשה מדי עבורך תוכלי לוותר או לחילופין לחפש מקום אחר. במקרה זה לפחות תוכלי לדעת שאפשרת לעצמך לבדוק את זה מקרוב ותוכלי להיות יותר שלמה עם עצמך. בכל מקרה מדובר בהתנדבות לא במקום פרנסה שאת תלוייה בו לקיומך,כך שאפשר לשער שגם  עזיבה לא תהיה קשה מדי,לפחות במישור המעשי והחומרי.
אני מקווה שהצלחתי לעודד אותך לאפשר לעצמך לנסות.
את  מוזמנת להגיב להערות שלי לפנייה שלך.
אלון.

08/06/2015 23:19

היא אכן גרמה לי לחשוב.

אני חושבת ששכנעת אותי לא לעשות את זה.

לא בהקשר של שחור או לבן, כי זו אני ותמיד אהיה...
אחת שלוקחת לקצה, כל דבר. 
זה גם הייחוד שבי.

אלא יותר בהקשר של תהפוכות גדולות, כמו סיפוק גדול וקשיים גדולים או איזון ביניהם.
בכל מקרה, מה שלא יהיה, צד אחד מהם ישלוט
וכרגע אין לי מספיק כוחות נפשיים להתמסר למשהו מהם שישלוט בכל מקרה.
צריך להיות במוד מסוים, מוד של קבלה או מוד של התמסרות..
כרגע אין לי מקום בהם בחיי.

תודה על הפרספקטיבה. באמת תודה.

הילית
27/05/2015 18:10
חוזרת     ו    אורלי אורלי    

היי,

לאחרונה אני מודאגת מעצמי קצת.
יש לי פחדים לא מוסברים שגורמים לי לעשות דברים לא הגיוניים...

יש לי דוגמה כמעט קבועה בחודשים האחרונים - כשאני נוסעת באוטו שלי,
אני חייבת לפתוח את הדלת ולסגור אותה טוב (גם אם זה באמצע רמזור, וגם אם זה אומר שאני צריכה לעצור בצד כדי לעשות את זה)
זה קורה כל נסיעה. אני חושבת שלא סגרתי אותה טוב כשנכנסתי למכונית.

אני מרגישה שהפחדים משתלטים עליי.
אני מרגישה שאני מרחק של כמה רגעים ממשהו רע שיקרה לי.
שנגיד הדלת תיפתח באמצע הנסיעה, או משהו רע אחר.

אני לא יודעת איך לצאת מזה.
אני יודעת שאין לי OCD או איזושהי נטייה לטקסים אובססיביים שמשתקים אותי,
אני לא חושבת שזו בעיה פסיכיאטרית שדורשת תרופות.. זה נפשי.

זה רק התחיל לפני כמה חודשים ואני לא מצליחה להפטר מזה.

בבקשה, אפשר עזרה מהפסיכולוגים?

תודה.
אורלי.


29/05/2015 07:15
חוזרת     ו    דבי ז'ולטי דבי ז'ולטי    

אורלי שלום וברכה,

תחילה אני רוצה לשבח אותך על הדברים הבאים:
-    על הבנתך ומודעותך לקושי שלך, שכן את מספרת שאת חשה, שיש דברים שאת עושה שאינם הגיוניים בעינייך.
-    על יכולת התובנה היפה שלך, שכן את מספרת שהדברים הנ"ל נובעים מפחדים שיש לך.
-    על היותך מחוברת לעצמך ולרגשותייך, שכן את מספרת שאת חשה שהפחדים משתלטים עלייך.
     אני במיוחד מתרשמת מחיבור זה לעצמך ורגשותייך לאור מה שאת מספרת, על כי את חשה פחד שאת "במרחק      נגיעה מכך שמשהו רע יקרה לך".
     ואורלי, חשוב לי להיות ברורה – אינך צריכה להסיק מהפחד הנ"ל שאכן משהו רע עלול לקרות לך בקרוב, פחד        הינו תחושה פנימית, סובייקטיבית שאינו צריך ללמד על המציאות החיצונית, האובייקטיבית, אם כי ברור לי,            שתחושת הפחד הינה דבר בהחלט לא נעים שלא קל לחיות איתו.
-    על כך שלהבנתי, ניסית להבין פחדים אלה שלך, שכן את מספרת שאינך יכולה להסביר פחדים אלה.
-    על כך שניסית בעצמך להפטר מפחדים אלה, שכן את מספרת שלא הצלחת להפטר מהם.

לאורך כל מה שאת מספרת אני חשה את המצוקה שלך לנוכח תחושתך, שאינך מצליחה לשלוט בקיומם של פחדייך ובדברים שהם גורמים לך לעשות. אני מתארת לעצמי, שהתחושה הזו של חוסר שליטה גורמת לך לתחושת חוסר אונים, שהיא תחושה לא קלה לכולנו ושלא קל לחיות איתה.

לו היית יכולה לפחות להבין את מקור הפחדים, הרי שכבר היית חשה יותר שליטה ואז, אני בטוחה שהיתה נסללת הדרך להשתחרר מהם.

אורלי, ברור לי שניתן לעזור לך, הן בהבנת הפחדים ובעקבות זאת בהשתחררות מהם. הרבה פעמים, לא רק במצב שאת חשה שאת נתונה בו, אלא במצבים אחרים, איננו יכולים להבין לבד מדוע הם קורים לנו,

אך מישהו, במיוחד מישהו מקצועי שמבין במצבים אלה, יכול בהחלט לעזור לך בכך, וזה גם לא מחייב שייקח הרבה זמן לשם כך.

מה דעתך לנסות ולהעזר על ידי מישהו מקצועי כזה – פסיכולוג או עובד סוציאלי שבהכשרתו הוא גם מטפל?

ואורלי, יכולת התובנה הבאמת יפה שלך ומחוברתך המרשימה לעצמך הינם, כפי שציינתי לעיל, נכס בפני עצמו אך גם מה שבעיני מבטיח, שתוכלי להיעזר על ידי ייעוץ ולהשתחרר מכל מה שמציק לך.
אשמח לשמוע את תגובתך.

בברכה,

דבי.

31/05/2015 18:51


פירקת את הנושאים כל כך יפה, ואת צודקת בכל הסעיפים,
היה לי כיף ומועיל לקרוא את זה.

אבל אני גם חייבת לחדד, זה שאני מודעת - זה כבר המון המון זמן, מאז שאני ילדה.
ונכון שאומרים שזה חצי מהפתרון, אבל לא אצלי.
הרבה יותר קשה להגיע לחלק המעשי של העניין.

יש בי המון פחדים מאז ומתמיד, אבל אם באמת את אומרת
שזה לא חייב ללמד על המציאות מבחוץ, אולי אני אנסה לאמץ את זה ובאמת בתמים ואתחיל להאמין שזה לא אמיתי ורק בראש שלי, זה לא חייב להיות נבואה שמגשימה את עצמה ולולאה שלא נגמרת.

אני מכירה עובדת סוציאלית דרך חברים שאולי יכולה לעזור לי, אני אנסה.
תודה רבה לך שוב. 
המילים החיוביות שלך גרמו לי להרגיש טוב, גם בין כל הפחדים.

תודה.

אורלי.

31/05/2015 19:35
בשמחה     ו    הנהלת הפורום דבי ז'ולטי    

אורלי שלום וברכה,

תודה שחזרת אלי עם תגובתך. תמיד חשוב לי לדעת אם הצלחתי לעזור, ואם לא, חשוב לי לנסות שוב.

מאד שמחתי שהצלחתי לגרום לך להרגיש טוב, וכן מאד שמחתי שאת מוכנה לנסות להעזר - אין לי ספק שיש לך את כל הנתונים להפיק תועלת מייעוץ.

בהצלחה!

דבי


מעוניינים לקבל פניות מפסיכולוגים?
או מלאו פרטים ואנו ניצור עמכם קשר
שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!

Copyright © 2016 myshrink.co.il כל הזכויות שמורות
אתר פסיכולוגים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הפסיכולוגיה
מחפשים פסיכולוגים באזור מגוריכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם פסיכולוגים מקצועיים ואמינים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!
סגור מחפשים פסיכולוגים באזור מגוריכם? מלאו את הטופס וקבלו פניות