מאמר זה נועד לספק מידע מקיף לגבי התקף פסיכוטי. כאן תוכלו למצוא מידע לגבי מהו מצב פסיכוטי, הגורמים, הסימפטומים והטיפול בהתקף פסיכוטי.

מהו מצב פסיכוטי?

מצב פסיכוטי מתייחס למצב נפשי בו אדם חווה ניתוק מהמציאות. מצב זה מאופיין באובדן קשר עם העולם החיצוני ובתפיסה שונה של המציאות. מצב זה יכול להיות אפיזודי, עם תקופות של תפקוד תקין משולבות באפיזודות של פסיכוזה. היכרות עם המאפיינים של מצב פסיכוטי חיונית בזיהוי ותגובה יעילה להתקף שכזה.

 

מצב פסיכוטי כרוך במגוון תסמינים המשפיעים על מחשבותיו, רגשותיו והתנהגויותיו של האדם. תסמינים אלו יכולים לכלול הזיות, אשליות, חשיבה ודיבור לא מאורגנים ותפקוד חברתי לקוי. במהלך מצב פסיכוטי, אנשים עשויים להתקשות להבחין בין מה אמיתי ומה אינו אמיתי, מה שמוביל לתפיסה מעוותת של העולם הסובב אותם.חשוב להבחין בין מצב פסיכוטי לבין מצבים נפשיים אחרים, כגון הפרעות מצב רוח או הפרעות חרדה. בעוד שאנשים עם הפרעות מצב רוח עלולים לחוות תקופות של דיכאון או מאניה, פסיכוזה כרוכה בניתוק חמור יותר מהמציאות. תסמינים פסיכוטיים יכולים להופיע לצד מצבים נפשיים אחרים, מה שהופך אבחון וטיפול מדויקים לחיוניים.

 

מצבים פסיכוטיים יכולים להשתנות בעוצמה ובמשך. אנשים מסוימים עשויים לחוות אפיזודות קצרות ונדירות, בעוד שאחרים עשויים לסבול מתסמינים מתמשכים וחמורים יותר. התדירות ומשך המצבים הפסיכוטיים יכולים להיות תלויים בגורמים שונים, כולל הגורם הבסיסי, רגישות הפרט ודבקות בטיפול. חשוב לציין שאפיזודה פסיכוטית אחת אינה מעידה בהכרח על מצב כרוני או מתמשך.

 

מה גורם להתקף פסיכוטי?

 

מספר גורמים יכולים לתרום להפעלת התקף פסיכוטי. בעוד שהסיבה המדויקת לפסיכוזה אינה מובנת במלואה, מחקר מצביע על שילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים ונוירוכימיים.

 

ראשית, גנטיקה יכולה לשחק תפקיד בהתפתחות פסיכוזה. אנשים עם בן משפחה קרוב שחווה פסיכוזה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את המצב בעצמם.

 

גם לגורמים סביבתיים יש תפקיד משמעותי בגרימת התקף פסיכוטי. חוויות טראומטיות, כגון התעללות פיזית או מינית, יכולות להגביר את הסבירות לפתח פסיכוזה. גורמים סביבתיים אחרים, כמו חשיפה לסמים אסורים, מתח מוגזם או בידוד חברתי, יכולים גם הם לתרום להופעת אפיזודה פסיכוטית.

 

חוסר איזון נוירוכימי במוח יכול להיות גם גורם תורם. מחקרים הראו ששיבושים ברמות הנוירוטרנסמיטורים, כמו דופמין וסרוטונין, יכולים להשפיע על התפתחות פסיכוזה.

 

בנוסף, מצבים וחומרים רפואיים מסוימים יכולים לעורר התקף פסיכוטי. מצבים כגון גידולי מוח, הפרעות אוטואימוניות וזיהומים המשפיעים על מערכת העצבים המרכזית יכולים להוביל לפסיכוזה.

 

חשוב לציין כי בעוד שגורמים אלו עשויים להגביר את הסיכון להתקף פסיכוטי, לא כל מי שנחשף לטריגרים אלו יפתח בהכרח פסיכוזה. יחסי הגומלין בין נטייה גנטית, גורמים סביבתיים וחוסר איזון נוירוכימי הוא מורכב ויכול להשתנות מאדם לאדם.

 

זיהוי התסמינים של התקף פסיכוטי

 

זיהוי התסמינים של התקף פסיכוטי חיוני להתערבות מוקדמת ולטיפול יעיל. הסימפטומים של התקף פסיכוטי יכולים להשתנות מאדם לאדם, אך ישנם כמה סימנים נפוצים שכדאי להיזהר מהם.

 

התנהגויות ותסמינים חריגים: תסמינים אלו יכולים לכלול הזיות, שהן חוויות תפיסתיות המתרחשות בהיעדר גירויים חיצוניים. הזיות יכולות לכלול ראייה, שמיעה, ריח או הרגשה של דברים שאינם אמיתיים. אשליות הן גם תסמינים  נפוצים, המאופיינים באמונות שווא קבועות שאינן מבוססות במציאות. אמונות אלו יכולות להיות פרנואידיות, גרנדיוזיות או אפילו מוזרות בטבען.

 

תסמינים שליליים: תסמינים שליליים כוללים ירידה או היעדר התנהגויות נורמליות. תסמינים אלו יכולים לכלול ביטוי רגשי מופחת, נסיגה חברתית, מוטיבציה מופחתת וירידה בתפקוד הכללי. תסמינים שליליים יכולים להשפיע באופן משמעותי על יכולתו של אדם לעסוק בפעילויות יומיומיות ויכולים להוביל לפגיעה חברתית ותעסוקתית.

 

תסמינים קוגניטיביים: סימפטומים קוגניטיביים מתייחסים לקשיים בחשיבה ובעיבוד מידע. תסמינים אלו יכולים לכלול בעיות ריכוז, בעיות זיכרון, חשיבה לא מאורגנת וקושי בקבלת החלטות. לתסמינים קוגניטיביים יכולה להיות השפעה משמעותית על יכולתו של אדם לתקשר ביעילות ולבצע משימות הדורשות תכנון וארגון.

 

חשוב לציין כי נוכחותם של תסמינים אלו בלבד אינה מעידה בהכרח על התקף פסיכוטי. משך התסמינים וחומרתם, כמו גם ההשפעה על התפקוד היומיומי, הם גורמים חיוניים בביצוע האבחנה.

 

למה לצפות? משך התקף פסיכוטי ראשון

 

משך ההתקף הפסיכוטי הראשון יכול להשתנות באופן משמעותי מאדם לאדם. בממוצע, התקף פסיכוטי יכול להימשך בין מספר ימים למספר שבועות, אם כי התקפים מסוימים עשויים להיות קצרים או ארוכים יותר. חשוב לציין כי משך ההתקף הפסיכוטי מושפע מגורמים שונים, לרבות בריאותו הכללית של אותו אדם, חומרת התסמינים ויעילות ההתערבויות הטיפוליות.

 

במהלך התקף פסיכוטי ראשון, אנשים עשויים לחוות מגוון של תסמינים, כגון הזיות, אשליות, חשיבה לא מאורגנת ושינויים בהתנהגות. תסמינים אלו עלולים להיות מטרידים ומפריעים לחיי היומיום. זה נפוץ שאנשים שחווים התקף פסיכוטי ראשון מרגישים מבולבלים, מפוחדים ומוצפים מהתסמינים שלהם.

 

במקרים מסוימים, משך ההתקף הפסיכוטי הראשון עשוי להתארך אם האדם אינו מקבל טיפול מתאים. התערבות מאוחרת יכולה להוביל להידרדרות נוספת בסימפטומים ובתפקוד. עם זאת, עם זיהוי מוקדם וטיפול נכון, ניתן להפחית את משך ההתקף הפסיכוטי הראשון, ואנשים יכולים לחוות החלמה מהירה יותר.

 

האם ניתן לחזות התקף פסיכוטי?

 

חיזוי התקף פסיכוטי יכול להיות מאתגר מכיוון שלא תמיד ניתן לחזות במדויק מתי אדם יחווה אפיזודה כזו. עם זאת, ישנם גורמי סיכון וסימני אזהרה מסוימים שיכולים להצביע על סבירות גבוהה יותר להתקף פסיכוטי. על ידי מודעות לאותם סימנים, ייתכן שניתן יהיה לנקוט באמצעים יזומים ולחפש תמיכה מתאימה.

 

אחד מגורמי הסיכון העיקריים להתקף פסיכוטי הוא היסטוריה משפחתית של מחלות נפש, במיוחד הפרעות פסיכוטיות כגון סכיזופרניה. מחקרים מראים שאנשים עם היסטוריה משפחתית של פסיכוזה נמצאים בסיכון גבוה יותר לחוות התקף פסיכוטי ראשון בעצמם. בנוסף, גורמים סביבתיים מסוימים, כגון חשיפה לטראומה או אירועי חיים מלחיצים, יכולים גם הם לתרום להתפתחות אפיזודה פסיכוטית.

 

סימני אזהרה מוקדמים יכולים לספק תובנות חשובות לגבי התקף פסיכוטי הממשמש ובא. סימנים אלו עשויים לכלול שינויים בהתנהגות, כגון נסיגה חברתית מוגברת, קשיי ריכוז או ירידה בביצועים אקדמיים או תעסוקתיים. רגישות מוגברת לאור, קול או מגע, כמו גם הפרעות שינה, יכולות לשמש גם כאינדיקטורים פוטנציאליים. חשוב לשים לב לסימנים הללו ולפנות לעזרה מקצועית אם הם נמשכים או מחמירים עם הזמן.

 

איך להגיב להתקף פסיכוטי?

 

כאשר מתמודדים עם מישהו שחווה התקף פסיכוטי, חשוב לגשת למצב באמפתיה, הבנה והתמקדות בביטחונו וברווחתו. להלן מספר הנחיות כיצד להגיב ביעילות:

 

 • יש להישאר רגועים: יש לשמור על התנהגות רגועה ושלווה, מכיוון שההתנהגות יכולה להשפיע על מצבו הרגשי של האדם אשר חווה את ההתקף. חשוב לנסות ולהימנע מלהראות סימנים של פחד או חרדה, מכיוון שזה עלול להסלים את המצב עוד יותר.
 • שמירה על בטיחות: יש לשמור על בטיחות האדם שחווה את התקיפה והסובבים אותו. חשוב לפעול על מנת להסיר כל סכנה פוטנציאלית או חפצים שעלולים לשמש כגורם מסכן או מזיק.
 • לתקשר ברוגע: יש לדבר בנימה רגועה ומרגיעה, תוך שימוש בשפה פשוטה ותמציתית. חשוב להימנע מוויכוחים או תיגר על האמונות או ההזיות של האדם אשר חווה את ההתקף, מכיוון שהדבר עלול להחמיר את המצוקה.
 • להציע תמיכה: יש להראות לאדם שאתם נמצאים שם כדי לעזור ולתמוך בו. עודדו אותם להביע את מחשבותיהם ורגשותיהם, ולהקשיב באופן פעיל ללא שיפוט.
 • פניה לעזרה מקצועית: אם המצב הופך לבלתי ניתן לניהול או אם קיים סיכון לפגיעה באדם או באחרים, חשוב לערב אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש כמו פסיכיאטרים או פסיכולוגים.
 • עידוד טיפול עצמי: לאחר שפסק השלב האקוטי של ההתקף הפסיכוטי, יש לעודד את האדם לתעדף טיפול עצמי ולעסוק בפעילויות המקדמות את רווחתו. זה עשוי לכלול מנוחה מספקת, שמירה על תזונה מאוזנת ועיסוק בפעילויות להפחתת מתחים כגון פעילות גופנית או מיינדפולנס.

 

אפשרויות טיפול בהתקפים פסיכוטיים

 

כאשר מדובר בטיפול בהתקפים פסיכוטיים, לעיתים קרובות יש צורך בגישה מקיפה כדי לטפל בגורמים הבסיסיים ולנהל את הסימפטומים ביעילות. להלן מספר אפשרויות טיפול נפוצות:

 

 • טיפול תרופתי: תרופות אנטי פסיכוטיות נרשמות לעתים קרובות כדי להפחית את חומרת ותדירות התסמינים הפסיכוטיים.
 • פסיכותרפיה: טיפולי פסיכותרפיה, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), יכולים להועיל בסיוע לאנשים להבין ולנהל את המחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלהם במהלך ואחרי התקף פסיכוטי.
 • אשפוז: במקרים חמורים או מקרים בהם הבטיחות מהווה דאגה, ייתכן שיהיה צורך באשפוז. טיפול פסיכיאטרי באשפוז מספק סביבה מובנית ותומכת בה אנשים יכולים לקבל טיפול אינטנסיבי, ניטור וייצוב.
 • תמיכה חברתית ושיקום: התקפים פסיכוטיים יכולים להשפיע באופן משמעותי על התפקוד היומיומי של האדם ועל היחסים החברתיים. רשתות תמיכה חברתיות, כולל משפחה, חברים וקבוצות תמיכה, יכולות למלא תפקיד מכריע בהחלמה ובמתן תחושת שייכות והבנה לאנשים.
 • שינויים באורח החיים: אימוץ אורח חיים בריא יכול לתרום לניהול הכולל של התקפים פסיכוטיים. זה עשוי לכלול בין היתר: פעילות גופנית סדירה, שמירה על תזונה מזינה, שינה מספקת והימנעות משימוש בסמים.

 

דרך הבנה ואופן תגובה להתקף פסיכוטי יכולים להיות מאתגרים, אך עם הידע והמשאבים הנכונים, ניתן לנהל אותו ביעילות. חשוב לזכור שעזרה זמינה והחלמה ניתנת להשגה. טיפול מיידי בסימפטומים ופנייה לעזרה מקצועית יכולים לשפר משמעותית את הפרוגנוזה.

סיון פלג
סיון פלג

מנהל פורום פסיכולוגים

פסיכולוג (מ.ר. 27-117763) בעל ניסיון בטיפול ואבחון פסיכולוגי, וכן בשיקום פסיכוסוציאלי. עבדתי במגוון מסגרות כגון: מחלקה אשפוזית, במרפאה לבריאות הנפש, בניהול בית מאזן, ובעמותות לקידום בריאות הנפש בישראל. כיום אני מטפל בקליניקה נעימה ברמת-גן בגישה אינטגרטיבית, המשלבת אוריינטציה פסיכודינאמית לצד אלמנטים מתחום הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי. ולצד פרקטיקה זו עומל על שלל פרויקטים מרתקים.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא התקף פסיכוטי

דברים שקרו לי - כמו מה זה נשמע ?

שלום וברכה אני רוצה לתאר דברים שעברו עליי לפני מספר שנים ואיני יודע כיצד זה נקרא במונחים קליניים? מה שקרה שהייתי בזמנו על מינון של ציפרלקס 20 מ"ג במשך חודש, ואז הייתי אצל הפסיכיאטר שטיפל בי...

הודעות בפורום פורום פסיכולוגים 28/12/2020
חרדות והכנסת כלב למשפחה

אילנה שלום, הבן שלי בן 10.5 סובל מחרדות ופחדים שמתבטאים לפעמים בלילות "לבנים" ופחד תמידי להישאר לבד גם בשעות היום, לפעמים גם חווה התקף חרדה שמישהו בבית ושומע צעדים (בתקופות קודמות יותר זה היה...

הודעות בפורום פורום פסיכולוגים 02/01/2015
חרדות והכנסת כלב למשפחה

אילנה שלום, הבן שלי בן 10.5 סובל מחרדות ופחדים שמתבטאים לפעמים בלילות "לבנים" ופחד תמידי להישאר לבד גם בשעות היום, לפעמים גם חווה התקף חרדה שמישהו בבית ושומע צעדים (בתקופות קודמות יותר זה היה...

הודעות בפורום פורום פסיכולוגים 02/01/2015