על פי המרכז הלאומי לתסמונת פוסט טראומטית (National Center for PTSD), כ-60% מהגברים ו-50% מהנשים יחוו לפחות אירוע טראומטי אחד בחייהם. בהתחשב בשכיחות וחומרת הטראומה, חשוב להבין כיצד ניתן לטפל בה ביעילות ומהם סוגי טיפול בטראומה נפשית המומלצים. 

טראומה היא מונח המשמש לתיאור חוויה מטרידה או מטרידה מאוד, אשר מציפה את יכולתו של האדם להתמודד. טראומה יכולה להתרחש בצורות רבות ושונות, כולל טראומה פיזית, רגשית או פסיכולוגית, ויכולה להיות בעלת השפעה מתמשכת על רווחתו הנפשית והפיזית של האדם. 

 

סוגים שונים של טראומה

 

טראומה חריפה: סוג זה של טראומה הוא בדרך כלל אירוע חד פעמי שהוא פתאומי ובלתי צפוי, כגון אסון טבע, תאונת דרכים או תקיפה פיזית. ההשפעה של טראומה חריפה יכולה להיות מיידית ואינטנסיבית, הגורמת לתחושות של הלם, פחד וחוסר אונים. הסימפטומים עשויים לכלול פלאשבקים, סיוטים, חרדה, דיכאון ותסמינים פיזיים כגון כאבי ראש או בחילה. החלמה מטראומה חריפה יכולה לקחת זמן ולעתים קרובות דורשת תמיכה של צוות טיפול בטראומה ואנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש.

 

טראומה כרונית: טראומה כרונית היא תוצאה של חשיפה מתמשכת לאירועים מלחיצים או טראומטיים, כגון אלימות במשפחה, התעללות מתמשכת בילדים, או חיים באזור מלחמה. סוג זה של טראומה יכול להיות בעל השפעה מצטברת ועלול להוביל לתסמינים כגון חרדה, דיכאון ו-PTSD. לטראומה כרונית יכולות להיות גם השלכות בריאותיות פיזיות, כגון כאב כרוני, מחלות לב והפרעות אוטואימוניות.

 

טראומה מורכבת מתייחסת לחשיפה לאירועים טראומטיים מרובים או ממושכים, לעתים קרובות החל בילדות, ובדרך כלל מעורבים טראומה בין אישית או יחסית, כגון התעללות בילדים, הזנחה או חיים באזור מלחמה. ההשפעה של טראומה מורכבת יכולה להיות חמורה ולהימשך זמן רב, מה שמוביל למגוון של סימפטומים כולל דיסוציאציה, דיסרגולציה רגשית, קשיים במערכת יחסים, ושימוש בסמים.

 

טראומה התפתחותית: טראומה התפתחותית קשורה לחוויות ילדות שליליות ויכולה להיות בעלת השפעות מתמשכות על הבריאות הגופנית והנפשית של האדם. סוג זה של טראומה יכול להיגרם על ידי התעללות, הזנחה, או חוויות שליליות אחרות במהלך הילדות ויכול להוביל לקשיים עם רגשיים, תקשורתיים, ומערכות יחסים לאורך כל החיים.

 

טראומה משנית: טראומה משנית מתרחשת כאשר אדם נחשף לחוויות טראומטיות של אחרים, כגון עובדי מערכת הבריאות או כוחות החירום. זה יכול להוביל לתסמינים דומים לאלה שחוו אנשים שחוו טראומה באופן ישיר, כולל חרדה, דיכאון ו- PTSD.

 

זיהוי טראומה

 

זיהוי טראומה יכול להיות מאתגר, שכן הסימפטומים יכולים להיות מגוונים ולא תמיד ניתן להבחין מיד. עם זאת, זיהוי הסימנים והתסמינים של טראומה הוא צעד ראשון חשוב במתן טיפול יעיל בטראומה. כמה סימנים ותסמינים נפוצים של טראומה כוללים:

 

  • מחשבות פולשניות או זיכרונות הקשורים לאירוע או לאירועים הטראומתיים

 

  • הימנעות ממצבים או פעילויות העלולים לעורר זיכרונות של הטראומה

 

  • חוסר תחושה או ניתוק רגשי

 

  • היפראקטיביות או היסטריה 

 

  • הפרעות שינה או סיוטים

 

  • שינויים שליליים במצב הרוח או הקוגניציה, כגון חרדה, דיכאון, או קושי להתרכז

 

  • תסמינים גופניים, כגון כאבי ראש, בחילה או כאבי שרירים

 

כדי לזהות טראומה, הרופאים וצוותי טיפול בטראומה עשויים להשתמש בכלים לסקירה ובהם PTSD  ,PCL-5 או ברשימת תסמיני טראומה (TSI). כלים אלה יכולים לסייע בזיהוי תסמינים הקשורים לטראומה ולהנחות טיפול מתאים.

 

טיפול בטראומה

 

טיפול בטראומה מורכבת

 

טראומה מורכבת יכולה להיות מאתגרת לטיפול, מכיוון שהיא כרוכה במגוון רחב של סימפטומים ולעתים קרובות דורשת גישה ארוכת טווח ורבת פנים להחלמה. עם זאת, ישנם מספר טיפולים מוכחים שנמצאו כיעילים בטיפול בטראומה מורכבת.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד טראומה (TF-CBT): טיפול TF-CBT הוא סוג של טיפול המתמקד בסיוע לאנשים לזהות ולאתגר תפיסות שליליות הקשורות לטראומה, לפתח כישורי התמודדות ולעבד זיכרונות טראומטיים. גישה זו הוכחה כיעילה לטיפול בטראומה מורכבת אצל ילדים ומבוגרים.

 

Eye movement desensitization and reprocessing (EMDR): EMDR הוא סוג של טיפול הכולל תנועות עיניים מונחות, בעוד האדם נזכר באירוע הטראומטי. גישה זו הוכחה כיעילה לטיפול ב-PTSD ושימשה גם לטיפול בטראומה מורכבת.

 

טיפול התנהגותי דיאלקטי (DBT – Dialectical Behavior Therapy: (DBT הוא סוג של טיפול המתמקד בפיתוח מיומנויות הקשורות לוויסות רגשות, סובלנות למצוקה, יעילות בין אישית, ומודעות. גישה זו הוכחה כיעילה לטיפול בטראומה מורכבת, במיוחד אצל אנשים עם הפרעת אישיות גבולית.

 

פסיכותרפיה סנסורימוטורית: פסיכותרפיה סנסורימוטורית היא סוג של טיפול המתמקד בקשר בין הגוף והנפש. גישה זו כרוכה בסיוע לאנשים להיות מודעים יותר לתחושות גופניות ולפתח מיומנויות לוויסות תגובת הגוף לגורמים הקשורים לטראומה.

 

טיפול קבוצתי: טיפול קבוצתי יכול להיות דרך יעילה לספק תמיכה והכשרה לאנשים שחוו טראומה מורכבת. טיפול קבוצתי יכול גם לספק הזדמנויות לחיבור חברתי ולבניית מיומנויות.

 

בנוסף לטיפולים מוכחים אלה, גישות אחרות כגון תרפיה באמנות, יוגה ומדיטציה עשויות לסייע גם בטיפול בטראומה מורכבת. הגישה הטיפולית היעילה ביותר תהיה תלויה בצרכים ובחוויות הייחודיים של הפרט, ועשויה להיות כרוכה בשילוב של טיפולים והתערבויות שונות.

 

מרכז לטיפול בטראומה מינית

 

טראומה מינית היא סוג של טראומה שיכולה להיות בעלת השפעות עמוקות וארוכות טווח על רווחתו הנפשית והפיזית של האדם. מרכזים לטיפול בטראומה מינית הם מתקנים מיוחדים המספקים מגוון של שירותים לאנשים שחוו תקיפה מינית, התעללות או הטרדה.

 

מרכזים אלה מציעים בדרך כלל מגוון של שירותים, כולל:

 

התערבות במשבר ותמיכה: מרכזים לטיפול בטראומה מינית מספקים לעתים קרובות  קווי חירום ותמיכה 24/7 לאנשים שחוו טראומה מינית.

 

שירותים רפואיים: טראומה מינית יכולה לגרום לפציעות פיזיות, ובמרכזים לטיפול בטראומה מינית יש לעיתים קרובות אנשי מקצוע רפואיים בצוות שיכולים לספק בדיקות רפואיות, איסוף ראיות למטרות משפטיות ושירותים רפואיים אחרים.

 

ייעוץ וטיפול: שירותי בריאות הנפש הם מרכיב קריטי בטיפול בטראומה מינית. מרכזים לטיפול בטראומה מינית מציעים בדרך כלל טיפול אישי וקבוצתי, כמו גם גישות טיפוליות מיוחדות כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד טראומה ו-EMDR.

 

תמיכה משפטית: מרכזים לטיפול בטראומה מינית עשויים להציע שירותי ייצוג משפטיים, כולל תמיכה בתלונה על התקיפה לרשויות אכיפת החוק, קבלת צווי הרחקה וניווט במערכת המשפטית.

 

מרכזי טיפול בטראומה מינית מספקים לעתים קרובות משאבים חינוכיים ותוכניות קהילתיות להעלאת המודעות לאלימות מינית וכן סיוע במשאבים לנפגעים ולמשפחותיהם.

 

אם אתה או מישהו שאתה מכיר חווה טראומה מינית, חשוב לבקש עזרה ממרכז מיוחד לטיפול בטראומה מינית. מרכזים אלה יכולים לספק טיפול ותמיכה מיוחדים כדי לעזור לאנשים במסעם לריפוי והחלמה.

 

טיפול בטראומות ילדות

 

לטראומות בילדות יכולה להיות השפעה משמעותית על רווחתו הנפשית והפיזית של האדם, והיא יכולה להוביל למגוון של תסמינים כולל חרדה, דיכאון ו-PTSD. עם זאת, ישנם מספר טיפולים מוכחים שיכולים להיות יעילים בטיפול בטראומות בילדות.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי ממוקד טראומה – TF-CBT – הוא סוג של טיפול המיועד במיוחד לילדים שחוו טראומה. הוא מתמקד בסיוע לילדים לזהות ולאתגר תפיסות שליליות הקשורות לטראומה, לפתח כישורי התמודדות ולעבד זיכרונות טראומטיים. גישה זו הוכחה כיעילה לטיפול ב-PTSD ותסמינים אחרים הקשורים לטראומה אצל ילדים.

 

תרפיה במשחק (Play Therapy) היא סוג של תרפיה המשתמשת במשחק כדי לעזור לילדים לעבד חוויות טראומטיות. גישה זו יעילה במיוחד עבור ילדים צעירים המתקשים לבטא את עצמם מילולית.

 

Eye movement desensitization and reprocessing (EMDR): EMDR הוא סוג של טיפול הכולל תנועות עיניים מונחות בעוד הילד זוכר את האירוע הטראומטי. גישה זו הוכחה כיעילה לטיפול ב- PTSD אצל ילדים.

 

טיפול באינטראקציה בין הורה לילד (PCIT): טיפול PCIT הוא סוג של טיפול המתמקד בשיפור יחסי הורה-ילד ועוזר להורים לפתח מיומנויות לניהול ההתנהגות של הילד שלהם. גישה זו הוכחה כיעילה בהפחתת סימפטומים הקשורים לטראומה אצל ילדים.

 

טיפול קבוצתי: טיפול קבוצתי יכול להיות דרך יעילה לספק תמיכה לילדים שחוו טראומה. טיפול קבוצתי יכול גם לספק הזדמנויות לחיבור חברתי ולבניית מיומנויות.

סיון פלג
סיון פלג
פסיכולוג קליני מומחה

מנהל פורום פסיכולוגים

פסיכולוג (מ.ר. 27-117763) בעל ניסיון בטיפול ואבחון פסיכולוגי, וכן בשיקום פסיכוסוציאלי. עבדתי במגוון מסגרות כגון: מחלקה אשפוזית, במרפאה לבריאות הנפש, בניהול בית מאזן, ובעמותות לקידום בריאות הנפש בישראל. כיום אני מטפל בקליניקה נעימה ברמת-גן בגישה אינטגרטיבית, המשלבת אוריינטציה פסיכודינאמית לצד אלמנטים מתחום הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי. ולצד פרקטיקה זו עומל על שלל פרויקטים מרתקים.

מידע נוסף על מנהל הפורום

שאלות גולשים מהפורום בנושא טיפול בטראומה

בדידות וחוסר עבודה טראומה מטיפול נפשי בעבר

אני בת 40 לא נשואה, חסרת עבודה עברתי טראומה נפשית דווקא באשפוז וטיפול פסיכיאטרי לפני הרבה שנים ועדיין אני בטראומה מזה. אני לא רוצה כרגע ללכת לטיפול עקב הטראומה שגרמו לי בטיפול ובאשפוז אבל אני כן...

הודעות בפורום פורום פסיכולוגים 27/12/2019
בדידות וחוסר עבודה טראומה מטיפול נפשי בעבר

אני בת 40 לא נשואה, חסרת עבודה עברתי טראומה נפשית דווקא באשפוז וטיפול פסיכיאטרי לפני הרבה שנים ועדיין אני בטראומה מזה. אני לא רוצה כרגע ללכת לטיפול עקב הטראומה שגרמו לי בטיפול ובאשפוז אבל אני כן...

הודעות בפורום פורום פסיכולוגים 27/12/2019