המונח תסמונת סטוקהולם הוא מונח פסיכולוגי חדש יחסית, סך הכול מאז 1973. כמובן שמצב שבו קורבנות מגינים על המתעללים בהם, הוא תופעה שרווחת מאז ומתמיד, אבל נתינת שם והגדרה למושג מאפשרים לזהות מצבים כאלה ולנסות לטפל בהם ואף לנסות למנוע ממצבים כאלה להתרחש.

תסמונת שטוקהולם היא תופעה פסיכולוגית המתרחשת כאשר קורבנות מפתחים קשר רגשי עם החוטפים או המתעללים שלהם. זוהי תגובה פסיכולוגית מורכבת שיכולה להתרחש במצבים של שבי, התעללות או לקיחת בני ערובה. במהותו, מדובר במנגנון הישרדותי שבו הנפגע יוצר קשר רגשי חיובי עם האדם שגורם לו נזק או מחזיק בו בניגוד לרצונו. קשר זה כרוך לעיתים קרובות ברגשות של הזדהות, אהדה ואפילו חיבה כלפי החוטף. חושב להבחין בין המושג דדי אישוז לתסמונת סטוקהולם, אלו שני מושגים שונים לחלוטין ואין להשוות ביניהם.

המונח "תסמונת שטוקהולם" מקורו בתקרית שהתרחשה בשטוקהולם, שבדיה בשנת 1973. במהלך שוד בנק, בני ערובה יצרו ברית בלתי צפויה עם החוטפים שלהם, הגנו עליהם מפני המשטרה וסירבו להעיד נגדם בבית המשפט. אירוע זה עורר עניין בקרב פסיכולוגים וחוקרים, והוביל לזיהוי ולמחקר של תופעה פסיכולוגית זו.

תסמונת שטוקהולם היא תוצאה של גורמים שונים, לרבות חוסר איזון הכוחות בין החוטף והשבוי, הפחד הקשור לאיום באלימות או מוות, בידוד ממערכות תמיכה חיצוניות ומעשי חסד לסירוגין של החוטף או מעשי הגנה שלו. גורמים אלו יוצרים תחושת תלות והכרת תודה כלפי החוטף, מה שמוביל לפיתוח קשר פסיכולוגי.

הפסיכולוגיה מאחורי תסמונת שטוקהולם

 

הפסיכולוגיה מאחורי תסמונת שטוקהולם היא תופעה מורכבת ורבת פנים הכוללת שילוב של תהליכים פסיכולוגיים. מרכיב מרכזי אחד הוא אינסטינקט ההישרדות של הקורבן, שלעתים קרובות מוביל לתגובת "הילחם או ברח" במצבים מאיימים. במקרה של תסמונת שטוקהולם, הקורבנות עשויים לתפוס את החוטפים שלהם כמקור הבלעדי לבטיחות ולהגנה, מה שמוביל להיקשרות רגשית.

גורם פסיכולוגי נוסף במשחק ידוע בשם דיסוננס קוגניטיבי. זה קורה כאשר אנשים חווים קונפליקט בין אמונותיהם, עמדותיהם והתנהגויותיהם. בהקשר של תסמונת שטוקהולם, בני ערובה עשויים לפתח רגשות חיוביים כלפי החוטפים שלהם כדרך להפחית את אי הנוחות הפסיכולוגית הנגרמת מהדיסוננס בין התפיסה השלילית שלהם את החוטפים לבין התנהגותם שלהם להגן עליהם.

בנוסף, החוטפים נוקטים לעתים קרובות בטקטיקות מניפולציות שונות, כמו חיזוק לסירוגין וחסד מהול באכזריות. זה יוצר רכבת הרים רגשית עבור הקורבנות, מה שהופך אותם לרגישים יותר לפתח קשר רגשי עם החוטפים שלהם. מניפולציה זו יכולה להוביל לקורבנות הכרת תודה כלפי החוטפים שלהם על מעשי חסד קטנים, ולגבש עוד יותר את הקשר.

יתר על כן, השבויים עלולים לחוות צורה של דיסוציאציה פסיכולוגית, שבה הם מתנתקים ממציאות מצבם כמנגנון התמודדות. ניתוק זה יכול ליצור ריחוק פסיכולוגי מהטראומה, ולאפשר לקורבנות לפתח תפיסה חיובית יותר של החוטפים שלהם.
 

זיהוי תסמונת שטוקהולם

 

הכרה בתסמונת שטוקהולם היא חיונית להתערבות ותמיכה מוקדמת. ישנם מספר סימנים שיכולים להצביע על נוכחות של תסמונת שטוקהולם באדם. חשוב לציין שסימנים אלו עשויים להשתנות מאדם לאדם וייתכן שלא בכל מקרה. עם זאת, כמה סימנים נפוצים כוללים:

 

 1. רגשות חיוביים כלפי החוטף
  אחד המדדים המרכזיים של תסמונת שטוקהולם הוא התפתחות של רגשות חיוביים כלפי החוטף. זה יכול להתבטא כאהדה, אמפתיה או אפילו משיכה רומנטית. השבוי מסוגל להגן על החוטף או לגונן עליו, מתוך אמונה שהם אינם אחראים לחלוטין למעשיהם. 
 2. רציונליזציה של התנהגותו של החוטף
  אנשים שחווים תסמונת שטוקהולם עושים לעיתים קרובות רציונליזציה לחוטף ומצדיקים את ההתנהגות הפוגענית. הם עשויים לתרץ תירוצים למעשיו של החוטף, להאשים גורמים חיצוניים או להאמין שהחוטף פועל מתוך אהבה או צורך. 
 3. פחד מדמויות סמכות או הצלה
  נפגעי תסמונת שטוקהולם עלולים להפגין פחד עמוק מדמויות סמכות או מאלה המנסים לחלץ אותם. הם עלולים לסרב לעזרה או להתנגד באופן פעיל למאמצים להימלט מהשובם שלהם, מחשש מההשלכות או התגמול. 
 4. בידוד מחברים ומשפחה
  החוטף עלול לבודד את השבוי ממערכת התמיכה שלהם, מה שמקשה על החברים והמשפחה להתערב. השבוי עלול להיות תלוי רגשית בחוטף ולנתק את התקשורת עם יקיריהם, ולחזק עוד יותר את הקשר.

 

ההשפעות הגופניות והפסיכולוגיות של תסמונת שטוקהולם

 

לתסמונת שטוקהולם יכולה להיות השפעות פיזיות ופסיכולוגיות עמוקות על הקורבנות. ברמה הפיזית, הלחץ, הפחד וחוסר הוודאות המתמידים במהלך השבי יכולים להוביל לבעיות בריאותיות שונות. חלק מהאנשים עלולים לסבול מהפרעות שינה, עייפות כרונית, כאבי ראש ובעיות עיכול. החשיפה הממושכת להתעללות רגשית ופיזית עלולה לגרום גם לפציעות פיזיות כגון חבורות, עצמות שבורות ותת תזונה.

מבחינה פסיכולוגית, לתסמונת שטוקהולם יכולה להיות השפעות ארוכות טווח על הרווחה הנפשית של האדם. המניפולציה והשליטה המתמדת שמפעיל החוטף עלולה להוביל לתחושות של חוסר אונים, הערכה עצמית נמוכה ותחושת מציאות מעוותת. הקורבנות עלולים לפתח הפרעות חרדה, דיכאון, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), ואפילו נטיות אובדניות.

יתר על כן, תסמונת שטוקהולם כרוכה לעתים קרובות במשחק גומלין מורכב של רגשות סותרים. הקורבן עלול לחוות תערובת של פחד, נאמנות וחיבה כלפי החוטף, מה שמוביל לסערה פנימית ובלבול. קשר רגשי זה יכול להיות מכריע ולהקשות על הקורבן להשתחרר מהשפעתו של החוטף.

חשוב להבין שההשפעות של תסמונת שטוקהולם יכולות להשתנות בעוצמה ובטווח הזמן עבור כל אדם. גורמים כמו משך השבי, חומרת ההתעללות וחוסן הפרט תורמים כולם למידת ההשפעה. התגברות על ההשפעות הפסיכולוגיות של תסמונת שטוקהולם דורשת עזרה מקצועית, טיפול ורשת תומכת של אנשים שיכולים לספק תמיכה והדרכה רגשית.
 

מבט מקרוב על תסמונת שטוקהולם במערכות יחסים

 

תסמונת שטוקהולם יכולה להתרחש גם בהקשר של מערכות יחסים, כאשר אחד מבני הזוג נקשר רגשית לעמית מתעלל או שולט. במקרים אלה, הקורבן עלול לפתח תחושת נאמנות וחיבה מעוותת כלפי המתעלל שלו, לעתים קרובות להגן על מעשיו או לתרץ עבורם. תופעה זו מעוררת פעמוני אזעקה מכיוון שהיא מדגישה את דינמיקת הכוח וטקטיקות המניפולציה שיכולות להתקיים בתוך מערכת יחסים אינטימית.

אחד המאפיינים המרכזיים של תסמונת שטוקהולם בזוגיות הוא מעגל ההתעללות. המתעלל עשוי לעבור לסירוגין בין תקופות של חיבה קיצונית לבין מעשי אלימות או שליטה. דפוס זה יוצר בלבול עבור הקורבן, מכיוון שהם עלולים לקשר את רגעי החיבה עם אהבה ונאמנות. עם הזמן, הם עשויים להתחיל להאמין שההתעללות היא באשמתם או שמגיע להם איכשהו. בעקבות רגשות אשם אלו, המתעלל מעמיק את האחיזה הרגשית בקורבן. יש להבחין בין התנהגות פאסיב אגרסיב, שאפשר לפגוש במערכות יחסים רבות בעוצמות משתנות, לעומת התעללות של ממש.

בנוסף, הבידוד והתלות שנוצרו על ידי המתעלל תורמים עוד יותר להתפתחות תסמונת שטוקהולם. הקורבן עלול להיות מנותק מרשת התמיכה שלו, מה שמקשה עליהם לבקש עזרה או לברוח מהדינמיקה הפוגענית. המתעלל עשוי לתמרן את רגשותיו של הקורבן, ולגרום להם להאמין שהוא האדם היחיד שבאמת מבין אותם ודואג להם.

לסוג זה של התעללות פסיכולוגית יכולות להיות השלכות הרסניות על ההערכה העצמית, הרווחה הנפשית והאושר הכללי של הקורבן. חיוני להכיר את הסימנים של תסמונת שטוקהולם בזוגיות כדי לספק תמיכה והתערבות לנפגעים. חינוך ומודעות לגבי דינמיקה של מערכת יחסים בריאה חיוניים במניעה ובטיפול בבעיה זו. יש לשים לב שרבים סובלים מתסמונת המתחזה, שמקורה בהערכה עצמית נמוכה, אך בעוד שבתסמונת המתחזה, השיח הוא פנימי, במערכת יחסים מתעללת יש גורם חיצוני שכל הזמן מערער את הביטחון העצמי של הקורבן.
 

הדילמה של תסמונת שטוקהולם במערכות יחסים

 

כאשר תסמונת שטוקהולם מתבטאת במערכות יחסים, קורבנות מוצאים את עצמם לעיתים קרובות נקרעים בין רגשות האהבה שלהם לבין האינסטינקט שלהם לשימור עצמי. ההתקשרות הרגשית שהם פיתחו כלפי המתעלל שלהם עלולה ליצור מאבק פנימי סותר. מצד אחד, הם עשויים לדאוג באמת לבת הזוג שלהם ולהאמין שההתנהגות הפוגענית יכולה להשתנות. מצד שני, הם עשויים לזהות את הנזק שהם סובלים ואת הצורך להגן על עצמם.

הדילמה של תסמונת שטוקהולם במערכות יחסים מורכבת ומושרשת עמוק בטקטיקות המניפולציה הפסיכולוגיות שבהן משתמש המתעלל. הקורבן עלול לחשוש מההשלכות של עזיבת מערכת היחסים, כגון אלימות מתגברת או איומים. הקורבן עלול גם לדאוג מאובדן ההיבטים החיוביים המעטים של מערכת היחסים או הפוטנציאל לשינוי. המאבק הפנימי הזה יכול להוביל לתחושת חוסר אונים ולתפיסה מעוותת של איך אהבה צריכה להיראות.

המתעלל עשוי לנצל דילמה זו על ידי חיזוק האמונה שהקורבן אינו יכול לשרוד בלעדיו. הוא עשוי לתמרן את הקורבן לחשוב שהם המקור היחיד לאהבה ותמיכה, וליצור תלות שקשה לשבור. בנוסף, המתעלל עשוי להשתמש בטכניקות של גזלייטינג (עיוות המציאות) כדי לגרום לקורבן לפקפק במציאות שלו, ולהקשות עליו אפילו יותר לעזוב.
 

התמודדות עם תסמונת שטוקהולם

 

התמודדות עם תסמונת שטוקהולם דורשת גישה מקיפה המשלבת תמיכה רגשית, טיפול ותכנון בטיחות. חיוני ליצור עבור הקורבנות, סביבה בטוחה ולא שיפוטית, לחלוק את חוויותיהם ורגשותיהם. קבוצות תמיכה ומפגשי ייעוץ יכולים לספק מרחב לקורבנות להתחבר לאחרים שחוו מצבים דומים, לטפח תחושת אימות והבנה.

טיפול יכול להיות מועיל בסיוע לקורבנות לפרוק ולעבד את הרגשות המורכבים הקשורים לתסמונת שטוקהולם. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) וטיפול ממוקד טראומה הן גישות נפוצות. CBT עוזר לקורבנות לאתגר ולנסח מחדש את האמונות שלהם לגבי המתעלל ועל עצמם, בעוד שטיפול ממוקד טראומה מתמקד בטיפול בהשפעה הפסיכולוגית של ההתעללות.

תכנון בטיחות הוא היבט מכריע בהתמודדות עם תסמונת שטוקהולם, במיוחד עבור אלה שעדיין נמצאים במערכת יחסים פוגענית. פיתוח תוכנית בטיחות כרוך בזיהוי מקומות בטוחים ללכת אליהם, יצירת רשת תמיכה והקמת אסטרטגיות להגנה במצבים מסוכנים. חיוני לערב אנשי מקצוע, כגון מטפלים או תומכים במשפחה, כדי להבטיח שתוכנית הבטיחות תהיה מקיפה ויעילה.

בנוסף, חינוך חברים, בני משפחה ואנשי מקצוע לגבי הדינמיקה של תסמונת שטוקהולם הוא חיוני. ידע זה יכול לעזור להם לספק תמיכה מתאימה ולהימנע מחיזוק בשוגג של עמדות האשמת הקורבן. עידוד דיאלוג פתוח ואמפתיה יכול גם לסייע לקורבנות להרגיש שהם נשמעים ומקובלים.
 

כיצד ניתן למנוע את תסמונת שטוקהולם

 

מניעת תסמונת שטוקהולם דורשת גישה רב-גונית המתייחסת לגורמים אינדיבידואליים וחברתיים כאחד. לחינוך תפקיד קריטי בהעלאת המודעות לדינמיקה של מערכות יחסים פוגעניות והמנגנונים הפסיכולוגיים מאחורי תסמונת שטוקהולם. על ידי מתן מידע מדויק והסרת מיתוסים, אנו יכולים להעצים אנשים לזהות ולהתנגד לטקטיקות מניפולציה.

בניית הערכה עצמית בריאה וכישורי אסרטיביות יכולים גם לסייע במניעת התפתחות תסמונת שטוקהולם. עידוד אנשים לקבוע גבולות ולתעדף את רווחתם יכול להפוך אותם לפחות רגישים למניפולציות ושליטה. קידום אהבה עצמית וטיפול עצמי חיוני בפיתוח תחושת עצמי חזקה שלא ניתן לערער בקלות.

יצירת סביבה תומכת ולא שיפוטית היא חיונית במניעת תסמונת שטוקהולם. על ידי טיפוח תקשורת פתוחה והצעת אמפתיה, אנשים עשויים להרגיש בנוח יותר לחפש עזרה ולשתף בחוויותיהם. זה כולל מתן משאבים ותמיכה לקורבנות התעללות, כגון קווי סיוע ושירותי ייעוץ.

התייחסות לגישות החברתיות כלפי כוח, שליטה ודינמיקה מגדרית חשובה גם במניעת תסמונת שטוקהולם. קידום שוויון מגדרי והוראת דינמיקה של מערכת יחסים בריאה יכולים לעזור לאנשים לזהות ולדחות התנהגויות פוגעניות. אתגר עמדות האשמת קורבנות ותמיכה בניצולים יכולים לתרום לתרבות המעודדת העצמה ואוטונומיה.

לבסוף, התערבות מוקדמת היא המפתח במניעת הסלמה של מערכות יחסים פוגעניות לתסמונת שטוקהולם. חינוך אנשי מקצוע, כגון ספקי שירותי בריאות, מחנכים ועובדים סוציאליים, על זיהוי סימני התעללות ומתן תמיכה מתאימה הוא חיוני. על ידי זיהוי וטיפול במצבים פוגעניים בשלב מוקדם, אנשים עשויים להיות בעלי סיכוי נמוך יותר לפתח קשרים טראומטיים עם החוטפים שלהם.
 

תיאורי מקרה של תסמונת שטוקהולם

 

לימוד מקרים של תסמונת שטוקהולם מספקים תובנות חשובות לגבי הדינמיקה וההשפעות המורכבות של תופעה פסיכולוגית זו. באמצעות בחינת מצבים אמיתיים, חוקרים ואנשי מקצוע יכולים להבין טוב יותר את הגורמים התורמים להתפתחות וקיום של תסמונת שטוקהולם.

מקרה בולט אחד הוא שוד הבנק בשטוקהולם בשנת 1973, שממנו המקור של המונח "תסמונת שטוקהולם". במהלך ששת ימי הערובה יצרו בני הערובה קשרים רגשיים עם שוביהם, הגנו על מעשיהם ואף הביעו אהדה כלפיהם. מקרה זה שפך אור על כוחם של פחד, חוסר ודאות ותלות בטיפוח תחושת הנאמנות והזיקה לחוטף.

מחקר מקרה נוסף כולל אנשים שהיו במערכות יחסים פוגעניות. במקרים אלו, הקורבנות עלולים לפתח את תסמונת שטוקהולם כמנגנון הישרדותי. למרות התעללות פיזית ורגשית, הם עשויים להגן על המתעללים שלהם ולגונן עליהם, לעתים קרובות בשל שילוב של פחד, בידוד ומניפולציה. מקרים אלה מדגישים את המשמעות של הדינמיקה של שובה-קורבן בעיצוב התפתחות תסמונת שטוקהולם.

יתר על כן, מחקרי מקרה הכוללים מצבי בני ערובה או חטיפות מדגימים כיצד משך השבי יכול להשפיע על עוצמת תסמונת שטוקהולם. ככל שאנשים ייחשפו לשוביהם זמן רב יותר, הקשרים הרגשיים שלהם עשויים להיות עמוקים יותר. זה מדגיש את החשיבות של התערבות מוקדמת ותמיכה עבור אנשים במצבים כאלה כדי למנוע את הסלמה של תסמונת שטוקהולם.

במקרים מסוימים, החוטף עשוי להפגין מעשי חסד לסירוגין או להראות פגיעות, מה שעלול לבלבל ולתמרן את הקורבן עוד יותר. טקטיקת מניפולציה זו יכולה לתרום להתפתחות תסמונת שטוקהולם, שכן הקורבן תופס את החוטף שלו כמסוכן ומגן כאחד.
 

האוניברסליות של תסמונת שטוקהולם

 

האוניברסליות של תסמונת שטוקהולם מעלה שאלה חשובה: האם זה יכול לקרות לכל אחד? התשובה טמונה בהבנת המנגנונים הפסיכולוגיים הבסיסיים התורמים להתפתחותו. אמנם לא כולם עלולים לחוות את תסמונת שטוקהולם באותה צורה, אבל הפוטנציאל להתרחשותה קיים בכל מצב שבו קיימות דינמיקה של כוח, פחד ותלות.

תסמונת שטוקהולם לא קשור לגיל, מגדר ורקע תרבותי. זה יכול להשפיע על אנשים מכל תחומי החיים, ללא קשר למעמדם החברתי או לרמת ההשכלה שלהם. למוח האנושי יש נטייה מולדת לחפש קבלה וביטחון, ובמצבים קיצוניים, דחף זה יכול להוביל להיווצרות קשרים רגשיים בלתי צפויים.

האוניברסליות של תסמונת שטוקהולם ניכרת במקרים הנעים ממצבי בני ערובה למערכות יחסים פוגעניות. הוא מוכיח שהמוח האנושי מסוגל להסתגל ולהתמודד עם נסיבות קיצוניות, גם מול סכנה או נזק. ההיקשרות הרגשית המתפתחת היא אינסטינקט הישרדותי, המאפשר לאנשים לסבול ולמצוא נחמה בשובה או במתעלל שלהם.

עם זאת, חיוני להכיר בכך שלא כל מי שחווה טראומה או התעללות יפתח את תסמונת שטוקהולם. התפתחותה של תסמונת זו תלויה בגורמים שונים, לרבות החוסן הפסיכולוגי של הפרט, חוויות העבר והדינמיקה הספציפית של המצב שאליו הוא נקלע.

על ידי הבנת האוניברסליות של תסמונת שטוקהולם, אנו יכולים לטפח אמפתיה ותמיכה עבור אנשים שעברו חוויות טראומטיות. זה מזכיר לנו שכל אחד יכול להפוך לקורבן ומדגיש את החשיבות של מתן משאבים והתערבויות מתאימים כדי לסייע בהחלמתו.

 

סיון פלג
סיון פלג
פסיכולוג קליני מומחה

מנהל פורום פסיכולוגים

פסיכולוג (מ.ר. 27-117763) בעל ניסיון בטיפול ואבחון פסיכולוגי, וכן בשיקום פסיכוסוציאלי. עבדתי במגוון מסגרות כגון: מחלקה אשפוזית, במרפאה לבריאות הנפש, בניהול בית מאזן, ובעמותות לקידום בריאות הנפש בישראל. כיום אני מטפל בקליניקה נעימה ברמת-גן בגישה אינטגרטיבית, המשלבת אוריינטציה פסיכודינאמית לצד אלמנטים מתחום הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי. ולצד פרקטיקה זו עומל על שלל פרויקטים מרתקים.

מידע נוסף על מנהל הפורום