enter-article דיכאון - לא כל מה שחשבנו - מרכז פסיכולוגים ארצי
פסיכולוגים » מאמרים וחדשות » דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון - לא כל מה שחשבנו


דיכאון וחרדה סובלות מסטיגמות רבות שמקשות על המטופלים לדבר עליהן בפומבי.
ד"ר טלי וישנה מפריכה כמה מהסטיגמות האלהדיכאון
דיכאון וחרדה הן בעיות לא קלות, המציבות את הסובל מהן בדילמה אמיתית של חשיפה חברתית. קשה "לצאת מהארון" כאדם הסובל מדיכאון, פחות בשל הדיכאון עצמו ויותר בשל הסטיגמות החברתיות.

נראה שלאנשים קל יותר להודות בכאב גופני, בקושי פיזי, מאשר בקשיים הנחשבים נפשיים בלבד. אנשים מתקשים יותר לספר לחבריהם שביקרו אצל הפסיכיאטר, מאשר לספר על ביקור אצל רופא המשפחה.
 

בחיינו טריגרים רבים, כמו לחץ ומתח בעבודה, אשר עלולים לעורר תופעות של דיכאון וחרדה, גם אם תמיד האמנו כי "לנו זה לא יקרה".

במרבית המקרים, אדם הסובל מדיכאון זקוק לתמיכה משולבת, תרופתית וטיפולית, כדי שיוכל לתפקד, להרגיש טוב יותר ולשפר את שביעות רצונו מחייו. בני משפחה, חברים, עמיתים לעבודה ומכרים הם חלק חשוב מתהליך ההתמודדות ואפשר ורצוי להיעזר בהם.

 
ד"ר טלי וישנה, פסיכיאטרית בכירה בקופת חולים כללית, מפריכה כמה מיתוסים שדיכאון וחרדה מתהדרים בהם, שיקלו על ההתמודדות עם החשיפה ובקשת התמיכה:
 

רבים חושבים שדיכאון הוא מחלת נפש, אבל אין זה כך

מחלת נפש היא מצב שבו האדם מנותק מן המציאות, הוזה הזיות או מאמין בדברים לא מציאותיים, ובדיכאון אין זה כך. מחקרים מראים כי במהלך החיים עד 20% מהאוכלוסייה סובלת מדיכאון. עד 25% מהנשים יסבלו מדיכאון לעומת 15% מהגברים.

אלה מספרים גדולים, שמעידים על כך שסביר להניח שכל אחד מכיר אדם שנפגע מדיכאון. אם כך, דיכאון אינו מחלת נפש אלא מצב נפשי נפוץ למדי.


עזרה נפשית פסיכולוגית או פסיכיאטרית אינה מיועדת ל"משוגעים" בלבד

רבים בוחרים בטיפול פסיכיאטרי ותרופתי ונעזרים בשיחות ומפגשים עם פסכיאטר כדי להתמודד עם בעיות ממוקדות, לשפר את איכות חייהם, ולהמשיך בחייהם לאחר שמצבם ישתפר.


דיכאון אינו חולף מעצמו

דיכאון שאינו זוכה לטיפול עלול להימשך אפילו שנה וחצי של סבל, ייסורים וקשיים, וחוסר טיפול מעלה את הסיכויים לדיכאון נוסף בעתיד. עם זאת, דיכאון לא חייב להיגרר ולהימשך שנים. רצוי לקבל עזרה ברגע שמזהים את התסמינים.


דיכאון אינו מחייב טיפול פסיכולוגי ארוך טווח

טיפול קוגנטיבי קצר ומוגבל בזמן יכול לסייע מאוד במקרי חרדה ודיכאון, במיוחד בשילוב עם תרופות נוגדות דיכאון.


תרופות נוגדות דיכאון אינן ממכרות

תרופות נוגדות דיכאון, כגון ציפרלקס או פרוזק, מעלות את רמת הסרוטונין במוח, מוליך עצבי האחראי בין היתר על מצב הרוח הטוב, אך הן אינן ממכרות. תרופה ממכרת היא תרופה שדרוש מינון גבוה יותר ויותר ממנה כדי להשיג את אותה השפעה, ושהפסקתה גוררת החמרה במצב.

הפסקה של טיפול נוגד דיכאון אינה גורמת להחמרה במצב, ולאחר הגעה למינון המתאים, בדרך כלל אין צורך להמשיך ולהעלות את המינון.


קשישים אינם סובלים מדיכאון

הם פשוט זקנים. דיכאון אינו מצב טבעי בשום גיל. בגיל השלישי משפיעים מספר גורמים על מצבו של האדם, וחלקם עלולים להוות טריגר להופעת דיכאון. לעיתים קרובות דיכאון בגיל השלישי "מתחבא" מאחורי תסמינים גופניים אופייניים לגיל זה כמו כאבי פרקים, נדודי שינה וכדומה.

לכן חשוב לאבחן דיכאון בגיל השלישי ולתת טיפול תרופתי ופסיכיאטרי שיכול לסייע לאדם בכל גיל לחיות חיים מלאים ורבי סיפוק.
המאמר נשלח על ידי שלום תל אביב, מערכת יחסי ציבור

עוד באותו נושא

פסיכולוגים - איך דמיון מודרך יכול לעזור לכם

פסיכולוגים - איך דמיון מודרך יכול לעזור לכם

זיכרון טראומתי יוצר אצלנו לא פעם חרדה או פחד שמונע מאיתנו לתפקד או להיכנס לתהליכים שיכולים לעשות לנו טוב. לו רק היינו יודעים כיצד להתמודד...

הדרכת הורים -  לדעת להקשיב לילדים

הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים

למרות מה שנדמה לרבים מאיתנו, טיפול משפחתי הוא לא עניין לתוכנית טלוויזיה, והוא לא נמשך חצי שעה בשבוע השינויים אשר חוותה המסגרת המשפחתית...

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

3 מתוך 100 ילדים סובלים היום מדיכאון. על מנת שיהיה ניתן לטפל בהם, על ההורים לדעת לזהות הפרעות חרדה ודיכאון אצל הילדים שלהם בניגוד לתפיסה המקובלת...

עשרה דברים שחשוב לדעת על פסיכולוגים

עשרה דברים שחשוב לדעת על פסיכולוגים

אומנם שנים צפיתם בטוני סופרנו הולך לפסיכיאטרית ואתם מכירים לא מעט חברים שנוהגים לבקר אחת לשבוע את הפסיכולוג שלכם, אבל בכל זאת,  הנה עשרה...

קלינאות תקשורת – ככה עוזרים לילדים

קלינאות תקשורת – ככה עוזרים לילדים

תחום קלינאות התקשורת לא מקבל את ההכרה המגיעה לו: מדובר במקצוע שיכול לעזור לאבחן ולטפל בבעיות אצל ילדים בגילאים מוקדמים ולשפר את איכות חייהם קלינאות...

string(28) "categoryפסיכיאטרים"