enter-article גישות שונות של טיפול זוגי - מרכז פסיכולוגים ארצי
פסיכולוגים » מאמרים וחדשות » גישות שונות של טיפול זוגי

גישות שונות של טיפול זוגי


אחרי שעסקנו במשמעות של טיפול זוגי, נבדוק כעת את הדרכים בהן זוגות יכולים להציל את מערכת הנישואים שלהם


במהלך למעלה ממאה שנות ההיסטוריה של חקר הנפש המודרני, פסיכולוגים שונים יצרו מאות פילוסופיות טיפול שונות, והדבר נכון לגבי טיפול זוגי לא פחות.

בסקר האחרון שנערך בקרב פסיכולוגים המציעים ייעוץ זוגי בישראל עלו מספרים דומים לנתונים הבינלאומיים: למעלה מ-90% מגדירים את הסגנון הטיפולי שלהם כ"אקליקטי", היינו "מעורב" (ולא מוגבל לגישה יחידה). עם זאת, ניתן לסווג את הסגנונות הנפוצים לפי ה"סטינג" הטיפולי, אורך הטיפול והעלות הצפויה.

טיפול זוגי
פסיכואנליזה - הקלאסי זה המוכר

הפסיכואנליזה הקלאסית היא אולי הוותיקה מבין הטכניקות הטיפוליות.

כמו בגירסא הפרטנית, טיפול זוגי פסיכואנליטי הוא תהליך ארוך מאוד, בן חצי שנה לפחות (לרוב יותר משנה), על בסיס מפגש חד שבועי בדרך כלל, המשלב פגישות אישיות עם כל אחד מן הצדדים ופגישות של הזוג יחד עם המטפל.

המטרה היא חקירה מעמיקה של נבכי הנפש, בייחוד מבנים נסתרים מאוד (שזכו לכינוי הכללי "לא מודע") וקונפליקטים ניסתרים שתורמים לבעיות בקשר הזוגי.

העלות של כל פגישה כזו נעה בין 150-450 ₪, מה שיחד עם דרישות הזמן הופכות את המודול הטיפולי הזה למאוד לא פופולארי (לפי הסקר שהזכרנו לעיל, פחות מ-2% מן המטפלים נוקטים בו).


פסיכואנליזה בגירסה מקוצרת

זוהי הגירסא המקובלת הרבה יותר של הגישה הפסיכואנליטית, כאשר הרעיון הבסיסי והמטרות של טיפול זוגי זה דומות לפסיכואנליזה, אבל הכל מוגבל ומקוצר, בדרך כלל 10-20 מפגשים בלבד. העלות של כל הטיפול הזה יכולה להיות סביב ה-2000-10000 ₪, וניתן לסיים אותו תוך כחודשיים עד שלושה.

היתרון הגדול הנוסף של הפסיכואנליזה המקוצרת נעוץ בעובדה שהטיפול ה"זול" יותר זוכה לעיתים לסיבסוד, על ידי ביטוחים משלימים, עמותות שונות, או אפילו הנחה הניתנת על ידי פסיכולוגים בעצמם.


גישה ביהביוריסטית - הגישה הטכנית של הטיפול

גם כאן מדובר בשיטה יחסית "חסכנית" בזמן וכסף, סביב ה-15 מפגשים (מינימום). הרעיון של הגישה הביהביוריסטית בכלל (על רגל אחת...), המיושם בהצלחה גם בתחום של ייעוץ זוגי, הוא התמקדות בנראה ולא בנסתר.

תחת לנסות להבין ולחקור חלקים עמוקים בנפש, חלקים שקשה מאוד לגלות ולהבין נכונה, מתמקדים בתוצאה של כל התהליכים הללו: ההתנהגות.

הגישות הביהביוריסטיות השונות (שזכו לכינויים כמו "מודולציית התנהגות", "קונדישנינג" ועוד) מתמקדות אם כן בבידוד ושינוי מרכיבי התנהגות מוגדרים וקלים מאוד לזיהוי ומעקב.

פסיכולוגים ביהביוריסטיים עושים שימוש נרחב בעזרים כמו יומן התנהגויות ועבודה נקודתית: ניסיון לנטר (ולהפחית) תגובות שליליות כמו כעס, הרמת קול, התנהגות פאסיבית-אגרסיבית ועוד, ולהגביר תגובות חיוביות.


טיפול קבוצתי - לעבור את זה בקבוצה

דווקא התחום של טיפול זוגי היה אולי האחרון להצטרף לאופנה של "טיפולי קבוצות", אבל הטרנג הגיע לבסוף גם לכאן.

ייעוץ זוגי כמעט ואף פעם אינו קבוצתי לגמרי, אבל מחקרים אחרונים מראים ששילוב טיפולים קבוצתיים לא רק מפחית עלויות (טיפול קבוצתי עולה בערך חמישית מעלות זמן זהה של טיפול פרטני) אלא גם יכול להגביר את יעילות הטיפול.עוד באותו נושא

פסיכולוגים - איך דמיון מודרך יכול לעזור לכם

פסיכולוגים - איך דמיון מודרך יכול לעזור לכם

זיכרון טראומתי יוצר אצלנו לא פעם חרדה או פחד שמונע מאיתנו לתפקד או להיכנס לתהליכים שיכולים לעשות לנו טוב. לו רק היינו יודעים כיצד להתמודד...

הדרכת הורים -  לדעת להקשיב לילדים

הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים

למרות מה שנדמה לרבים מאיתנו, טיפול משפחתי הוא לא עניין לתוכנית טלוויזיה, והוא לא נמשך חצי שעה בשבוע השינויים אשר חוותה המסגרת המשפחתית...

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

3 מתוך 100 ילדים סובלים היום מדיכאון. על מנת שיהיה ניתן לטפל בהם, על ההורים לדעת לזהות הפרעות חרדה ודיכאון אצל הילדים שלהם בניגוד לתפיסה המקובלת...

עשרה דברים שחשוב לדעת על פסיכולוגים

עשרה דברים שחשוב לדעת על פסיכולוגים

אומנם שנים צפיתם בטוני סופרנו הולך לפסיכיאטרית ואתם מכירים לא מעט חברים שנוהגים לבקר אחת לשבוע את הפסיכולוג שלכם, אבל בכל זאת,  הנה עשרה...

קלינאות תקשורת – ככה עוזרים לילדים

קלינאות תקשורת – ככה עוזרים לילדים

תחום קלינאות התקשורת לא מקבל את ההכרה המגיעה לו: מדובר במקצוע שיכול לעזור לאבחן ולטפל בבעיות אצל ילדים בגילאים מוקדמים ולשפר את איכות חייהם קלינאות...

string(27) "categoryטיפול זוגי"