enter-article פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך? - מרכז פסיכולוגים ארצי | משרדים: בית עובד 8, תל אביב | טלפון: 073-7816153 כתובת מייל: myshrinkcoil@gmail.com
פסיכולוגים » מאמרים וחדשות » פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך?

פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך?


לא מעט אנשים מתבלבלים בין פסיכולוגים לפסיכיאטרים , לא פעם הבלבול הזה פוגע ביעילות הטיפול ובהם באופן ישיר. אנחנו כאן כדי לעמוד על ההבדלים ביניהם

אחת השאלות ששואלים את עצמם אנשים שנמצאים במשבר נפשי, האם עליהם לפנות אל פסיכולוגים תחילה או שמא עדיף להם לפנות מיידית אל פסיכיאטר לשם קבלת טיפול.

אם תרצו, מדובר באחת השאלות הגדולות של הפסיכולוגיה, מה בעצם ההבדל בין השניים ומי יכול לעזור לנו יותר? במאמר זה ננסה לענות על שאלות אלו.

בטרם נסביר מה ההבדל ביניהם נציין תחילה את המשותף ביניהם. בניגוד למקצועות אחרים בהם ישנה תחרות מסוימת בין בעלי מקצוע דומים אך שונים, פסיכיאטרים ופסיכולוגים עובדים לא פעם ביחד, למעשה הם זקוקים זה לזה.

שכן בלא מעט טיפולים יש תהליך בו המטופל מגיע תחילה לפסיכולוג ורק לאחר מכן הוא יכול לעבור לפסיכיאטר. אגב, פסיכולוגים עצמם נמצאים בהליך טיפולי (הדרכה) בו הם "שופכים את ליבם" בפני פסיכיאטר מנוסה, כדי שזה יעזור להם בטיפולים אותם הם מעבירים.

אז היכן נמצא השוני

השוני בין פסיכולוג לפסיכיאטר מתחיל בהגדרה. פסיכיאטר הוא רופא. מדובר על בוגר לימודי רפואה שהתמחה בפסיכיאטריה. מכאן שהוא מוסמך לתת טיפול תרופתי. כמו פסיכולוגים (כאן המקום לדייק, אנחנו מדברים על פסיכולוגים קליניים, שהינם בעלי תואר שני בפסיכולוגיה עם התמחות קלינית) הם רשאיים לבצע שיחות ולערוך טיפולים אישיים או קבוצתיים.

כעת שהשוני ברור, ברור גם מדוע יש קשר הדוק בין שני הגורמים. פסיכולוג לא יכול לתת למטופל תרופות כדי להתמודד עם הבעיות מהן הוא סובל ועליו להפנות אותו לפסיכיאטר. כיום, כאשר טיפול תרופתי בדיכאון (טיפול המתבצע באמצעות כדורי ציפרלקס , כדורים המשפיעים על סרוטונין, חומר שנמצא במוח ומשפיע על מצב הרוח שלנו) הינו מאוד פופולארי, אזי שהקשר בין השניים רק התחזק. הבדל נוסף קיים גם במחיר כמובן.

טיפול פסיכולוגי ניתן לקבל באמצעות השירות הפסיכולוגי הציבורי, בחינם או במחיר סמלי או באמצעות טיפול פרטי , אז המחיר נקבע על ידי הפסיכולוג ולרוב יעמוד על 300 עד 500 שקל לשעת טיפול. יש לציין שקופות חולים משתתפות בתשלום של מספר טיפולים בהתחלת הטיפול (באופן חד פעמי). טיפול פסיכיאטרי לעומת זאת עולה בין 700 ל-1000 שקל ובמקרים מסוימים אף יותר.

מתי יש לפנות לפסיכולוג ומתי לפסיכיאטר

בטרם נציג הסבר קצר, יש לציין, שמחקר שנערך לא מזמן בארה"ב גילה שטיפול פסיכולוג יעיל הרבה יותר מכדורים נוגדי דיכאון, כך שבמובן מסוים אפשר להבין מכך, שהפנייה אל פסיכיאטר מיותרת או לפחות, איננה צריכה להיות בשלב הראשון. שכן ייתכן והטיפול כבר יפתור את הבעיה.

לשאלה זו רבדים רבים, באיזה מצב נמצא המטופל, מה יכולותיו הפיזיות, הכלכליות, וכמובן מה מצבו הנפשי. ההמלצה היא לאבחן קודם את המצב ואז להחליט כיצד לנהוג.
לעיתים המטופל יתחיל טיפול פסיכולוגי ורק לאחר מכן יתחיל טיפול תרופתי כאשר הוא יתבצע במקביל לטיפול הפסיכולוגי. מה שברור הוא, שהמטופל צריך להיות מודע לתהליך אותו הוא עומד לעבור, לתת בו אמון ולרצות שהוא יצליח. כיום מסכימים פסיכיאטרים רבים, שלא כל מצב נפשי דורש טיפול תרופתי ולא כל טיפול באמצעות שיחות חייב להתבצע אצל פסיכולוג.

במילים אחרות, אם אתם סובלים מדיכאון, חרדות או כל דבר אחר, אין זה אומר בהכרח שאתם צריכים לקבל טיפול תרופתי אך אין זה אומר שאתם לא יכולים לפנות אל טיפול שיחות עם פסיכיאטר במקום עם פסיכולוג.
 


עוד באותו נושא

חרדה בעקבות טראומה

חרדה בעקבות טראומה

טראומה הוא המונח המקצועי בו סגל הרפואה משתמש כדי לתאר חבלת גוף שנגרמה מגורם חיצוני. כמו הגוף גם נפש האדם יכולה להיפגע, להיפצע ולהישבר. במיוחד...

הדרכת הורים -  לדעת להקשיב לילדים

הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים

למרות מה שנדמה לרבים מאיתנו, טיפול משפחתי הוא לא עניין לתוכנית טלוויזיה, והוא לא נמשך חצי שעה בשבוע השינויים אשר חוותה המסגרת המשפחתית...

דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון וחרדה סובלות מסטיגמות רבות שמקשות על המטופלים לדבר עליהן בפומבי.ד"ר טלי וישנה מפריכה כמה מהסטיגמות האלה דיכאון וחרדה הן בעיות לא...

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

3 מתוך 100 ילדים סובלים היום מדיכאון. על מנת שיהיה ניתן לטפל בהם, על ההורים לדעת לזהות הפרעות חרדה ודיכאון אצל הילדים שלהם בניגוד לתפיסה המקובלת...

מתי דאגה של אמא הופכת להפרעת חרדה

מתי דאגה של אמא הופכת להפרעת חרדה

אמהות הסובלות מחרדת אם יוצרות מתח ומצוקה אצל הילד ועלולות להשפיע על דפוסי ההתנהגות אותם הוא מאמץ, דר' מיקי בלוך מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית...

string(28) "categoryפסיכיאטרים"