enter-article דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה - מרכז פסיכולוגים ארצי | משרדים: בית עובד 8, תל אביב | טלפון: 073-7816153 כתובת מייל: myshrinkcoil@gmail.com
פסיכולוגים » מאמרים וחדשות » דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

3 מתוך 100 ילדים סובלים היום מדיכאון. על מנת שיהיה ניתן לטפל בהם, על ההורים לדעת לזהות הפרעות חרדה ודיכאון אצל הילדים שלהם

בניגוד לתפיסה המקובלת בפסיכיאטריה הקלאסית, במהלך שלושים השנים האחרונות חל מהפך בחשיבות שאנו מייחסים להפרעות מצב רוח "מבוגרות", כמו דיכאון וחרדה, לפסיכיאטריה של הילד והמתבגר.

מתברר שמדובר בהפרעות נפוצות לא פחות (ההערכה היא שלפחות 3 מכל 100 ילדים ו-9 מתוך 100, סובלים מדיכאון), וחשוב מכך, הפרעות שדורשות טיפול פסיכולוגית ילדים מיומן ולא "שלב התפתחותי תקין" שעתיד "לעבור מעצמו".

על הייחוד של הטיפול בהפרעות פסיכיאטריות חרדתיות ודיכאוניות בילדים, והייחוד של פסיכולוגים ילדים אל מול הקולגות המתמחים בפסיכולוגיית מבוגרים, בשורות הבאות.

כיצד נזהה הפרעות חרדה ודיכאון בילד שלנו?

פסיכולוגים ילדים מדגישים את העובדה הידוע ששינויים מסויימים במצב הרוח אופייניים לכל בני האדם, וחרדות מסויימות הן בגדר הנורמה בשלבי ההתפתחות השונים, ובמקרים רבים  גם מרכיב הכרחי בהתפתחות תקינה.

כיצד אם כן ניתן לזהות מצבי הפרעה, כלומר דיכאון או חרדה שחורגים מגדר הנורמה ודורשים התייחסות מיוחדת, טיפול של פסיכולוגית ילדים וכו', ומפרידים אותם מן השינויים הנורמליים המאפיינים כל תהליך גדילה שהוא?

ובכן, בדרך כלל התשובה היא ה"חוש ההורי" שלכם. ההגדרה של רוב ההפרעות הפסיכיאטריות היא פגיעה בתפקוד של הפרט או הפרעה סביבתית, ולכן חשוב מאוד לשים לב למידת השינוי וההפרעה.

תסמינים של הפרעה דיכאונית הדורשים טיפול בילד יכולים להיות זהים לאלו של המבוגר: הפרעות בשינה (ישנוניות יתר או חוסר יכולת להרדם), ירידה בכושר הזיכרון והריכוז, ירידה בקשרים חברתיים ומידת ההנאה מפעולות "כיפיות" כמו משחק וכדומה.

עם זאת, התסמינים יכולים להיות שונים ונסתרים יותר: ירידה קלה בביצועים המנטליים, אגרסיביות יותר, אגיטביוליות (נטיה לבכות כל הזמן), חוסר תיאבון/תיאבון מוגבר, נטייה פתאומית לאלימות וכדומה.

הפרעות חרדה יכולות גם הן להסתתר ולהתבטא בצורות פחות ישירות: לא תמיד מדובר על "פחד מפני משהו". לעיתים קרובות הפרעות החרדה מודגשות בערב ובייחוד כאשר צריך ללכת לישון.

ילדים רבים פוחדים מן החושך ומדובר בשלב התפתחותי תקין, אולם חרדות מוגזמות שלא מוקלות גם כאשר החדר מואר או "הדלת פתוחה" דורשות בירור מעמיק יותר.

חוסר רצון להיקלע לסיטואציות "שפירות" לכאורה או תגובה מוגזמת (בכי, פחד, אלימות) בסיטואציות כאלה (הליכה לגן, הליכה לטיול, משחק וכו') צריכה להדליק נורה אדומה ודורשת המשך בירור, עדיף באמצעות פסיכולוגית ילדים.

מעט על הייחוד של הטיפול פסיכולוגי בילדים

פסיכולוגים ילדים נבדלים בתהליך ההכשרה שלהם, שמוכוון לגיל הילדות ובדרך כלל אף ארוך יותר מן ההכשרה של פסיכולוגיית המבוגר.

ההבדל הראשון הוא סל הבעיות: פסיכולוגית ילדים לרוב מתמודדת עם הפרעות ייחודיות לגיל הילדות, עם היארעות הרבה יותר נמוכה של פסיכוזה והיארעות גבוהה יותר של הפרעות חרדה ודיכאון.

ההבדל השני הוא טכניקות הטיפול: ילדים מציבים אתגר מבחינת אבחנה ותקשורת, ואתגר גדול עוד יותר מבחינת טכניקות הטיפול המקובלות בפסיכולוגיה. פעמים רבות פסיכולוגית ילדים תדרש לטכניקות יצירתיות ומתאמות אישית כמו משחק, ציור, הבעה לא וורבאלית וכדומה.

הפרעות חרדה יכולות להיות נסתרות, לעיתים הילד אף יסתיר אותן מהוריו בגלל תחושת בושה


עוד באותו נושא

חרדה בעקבות טראומה

חרדה בעקבות טראומה

טראומה הוא המונח המקצועי בו סגל הרפואה משתמש כדי לתאר חבלת גוף שנגרמה מגורם חיצוני. כמו הגוף גם נפש האדם יכולה להיפגע, להיפצע ולהישבר. במיוחד...

הדרכת הורים -  לדעת להקשיב לילדים

הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים

למרות מה שנדמה לרבים מאיתנו, טיפול משפחתי הוא לא עניין לתוכנית טלוויזיה, והוא לא נמשך חצי שעה בשבוע השינויים אשר חוותה המסגרת המשפחתית...

פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך?

פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך?

לא מעט אנשים מתבלבלים בין פסיכולוגים לפסיכיאטרים , לא פעם הבלבול הזה פוגע ביעילות הטיפול ובהם באופן ישיר. אנחנו כאן כדי לעמוד על ההבדלים...

דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון וחרדה סובלות מסטיגמות רבות שמקשות על המטופלים לדבר עליהן בפומבי.ד"ר טלי וישנה מפריכה כמה מהסטיגמות האלה דיכאון וחרדה הן בעיות לא...

מתי דאגה של אמא הופכת להפרעת חרדה

מתי דאגה של אמא הופכת להפרעת חרדה

אמהות הסובלות מחרדת אם יוצרות מתח ומצוקה אצל הילד ועלולות להשפיע על דפוסי ההתנהגות אותם הוא מאמץ, דר' מיקי בלוך מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית...

string(39) "categoryפסיכולוגים ילדים"