enter-article חרדת בבחינות - כיצד על תלמידים להתמודד עם חרדה בזמן בחינות - מרכז פסיכולוגים ארצי | משרדים: בית עובד 8, תל אביב | טלפון: 073-7816153 כתובת מייל: myshrinkcoil@gmail.com
פסיכולוגים » מאמרים וחדשות » חרדת בבחינות - כיצד על תלמידים להתמודד עם חרדה בזמן בחינות

חרדת בבחינות - כיצד על תלמידים להתמודד עם חרדה בזמן בחינות

עם תחילת תקופת בחינות הבגרות ובחינות הסיום באוניברסיטאות, אנחנו מציגים בפניכם מספר עצות כיצד להתמודד עם חרדת בחינות

חרדת בחינות נפוצה בקרב 10%-15% מהאוכלוסייה ומתפלגת דומה בין תלמידי בי"ס וסטודנטים. את חלקם הבעיה מלווה לכל אורך חייהם ואצל חלק מדובר בבעיה שהתפתחה עם הזמן.  להפרעה תסמינים גופניים, נפשיים , קוגניטיביים והתנהגותיים. 

תסמינים אלו יכולים להתחיל פרק זמן של ימים-שבועות טרם בחינה ולהמשיך אל תוך רגעי הבחינה עצמה, כך מסביר ד"ר הדר שלו, פסיכיאטר בכיר מקבוצת שירותי בריאות כללית.

הפגיעה הנילוות יכולה להיות משמעותית ולפגוע באיכות החיים בכלל ולא רק בהישגים הלימודיים.

טיפים להתמודדות עם חרדת בחינות

שינוי דפוסי חשיבה- לעיתים חרדת הבחינות נובעת מגורמים פנימיים הנובעים מחשיבה שגויה. למשל, ישנם אנשים שחוו כישלון בבחינה אחת או מספר בחינות ונוטים לחוש תחושת כישלון כללי עד חוויית חייהם ככישלון.

יש להוביל לשינוי בדפוסי החשיבה ולשנות את מדרג החשיבות של הגורמים בחייהם- הערך העצמי לא נקבע לפי הציון במבחן זה או אחר.

הפחתת גורמי לחץ חיצוניים- לעיתים, חרדה נוצרת כתוצאה מלחצים חיצוניים מרובים, לדוגמא ריבוי קורסים. אנשים המתקשים להתמודד עם עומס הלימודים, מומלץ לנסות להקל על העומס ולהפחית קורסים.

לימוד רציף לאורך כל הסמסטר- סטודנטים רבים נוטים להזניח את הלימודים במהלך הסמסטר, ומתחילים ללמוד רק לקראת המבחן. על מנת להפחית את העומס, אשר ממילא גדול בתקופת בחינות, מומלץ ללמוד לאורך כל הסמסטר על מנת למנוע מצב בו הסטודנט פוגש לראשונה את החומר בתקופת הבחינות.

טכניקות לימוד חכמות- סטודנטים רבים אינם יודעים ללמוד בצורה "חכמה" ובמקום להתרכז בעיקר מתרכזים בתפל או בשינון כמות גדולה של חומר מבלי לערוך סיכום של החומר הנדרש.

כמו כן, מומלץ לנסות לנהל את הזמן. במסגרת ניהול הזמנים חשוב להגדיר זמן ללימוד וכן זמן למנוחה והפסקה.

מנוחה והפסקות- לימוד רציף ואינטנסיבי יעיל למשך זמן מוגבל. זמן מנוחה עדיין משמש לעיבוד של החומר הנלמד גם אם איננו לומדים אקטיבית. כמו כן, הפסקות חשבות לשמירה על מצב רוח טוב.

כמובן שחשוב לא להגזים עם הפסקות.  משך ותדירות ההפסקה אינדיוודואלים אולם נראה כי בממוצע מומלצת הפסקה של 15 דקות כל שעה וחצי.

פעילות גופנית- פעילות גופנית גורמת להפרשה של חומרים במוח כמו אנדורפינים, המסייעים ביצירת תחושה טובה, שיכולים לסייע בזמן עומס ולחץ.

טיפול תרופתי- חשוב להבחין בין אנשים שחרדת הבחינות היא חלק מדפוס החרדה הכללי, לבין אנשים הסובלים מחרדה ולחץ נקודתי.

במקרים בהם חרדת הבחינות מהווה חלק מהפרעות חרדה נוספות או כהפרעת חרדה כוללנית לרוב מקובל לתת גם טיפול תרופתי ממשפחת ה- SSRI, תרופות כגון ציפרלקס או פרוזאק, אותם ניתן לקבל בעזרת חוות דעת פסיכיאטרית.

במקרים בהם מדובר בעליית מתח נקודתית לפני משימה מסויימת ניתן לטפל תרופתית בתרופות הרגעה או תרופות המפחיתות את הביטויים הגופניים של החרדה.


המאמר נשלח על ידי שלום תל אביב, מערכת יחסי ציבור

עוד באותו נושא

כל מה שצריך לדעת בתחילת ההיריון

כל מה שצריך לדעת בתחילת ההיריון

היריון הוא רגע מאושר ומשמח אצל אנשים רבים. יחד עימו מתלווה התרגשות גדולה וציפייה לקראת מה שעתיד לבוא. כדי לשמור על תקינות גופה של האישה בזמן...

לשאוף לירח ולגעת בכוכבים

לשאוף לירח ולגעת בכוכבים

העולם הוא פתוח. אדם יכול לעסוק כמעט בכל תחום שיבחר. יש מי שבוחרים במסלול קריירה מפוארת כשכירים, יש מי שמעדיף להתפתח כבעל עסק עצמאי, יש מי שמעדיפים...

למה חשוב לשים לב במזון שהבייבי אוכל עד גיל שנה?

למה חשוב לשים לב במזון שהבייבי אוכל עד גיל שנה?

הדרך מינקות עד לאכילת מזון מוצק רצופה בהתמודדות גם של התינוק וגם של ההורים. יש תינוקות שמה שנותנים להם לאכול הם אוכלים בשקיקה, ויש תינוקות...

עוברת את גיל המעבר? אלו התופעות שאת עלולה לסבול מהן

עוברת את גיל המעבר? אלו התופעות שאת עלולה לסבול מהן

לא פעם אנו עוסקות בתהיות ומחשבות לגבי גיל המעבר. אותו גיל שבו הגוף חווה שינויים רבים בעודו מתבגר ואנו נכנסות לתוך הגיל השלישי. אומנם מבחינה...

חרדה בעקבות טראומה

חרדה בעקבות טראומה

טראומה הוא המונח המקצועי בו סגל הרפואה משתמש כדי לתאר חבלת גוף שנגרמה מגורם חיצוני. כמו הגוף גם נפש האדם יכולה להיפגע, להיפצע ולהישבר. במיוחד...

string(28) "categoryפסיכיאטרים"