enter-article הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים - מרכז פסיכולוגים ארצי | משרדים: בית עובד 8, תל אביב | טלפון: 073-7816153 כתובת מייל: myshrinkcoil@gmail.com
פסיכולוגים » מאמרים וחדשות » הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים

הדרכת הורים - לדעת להקשיב לילדים


למרות מה שנדמה לרבים מאיתנו, טיפול משפחתי הוא לא עניין לתוכנית טלוויזיה, והוא לא נמשך חצי שעה בשבוע

השינויים אשר חוותה המסגרת המשפחתית במאה השנים האחרונות, הביאה אותה לכדי משבר אשר דרשה ממנה להתארגן בהתאם ובמילים אחרות, להיעזר בגורמים חיצונים בדמות פסיכולוגים, יועצי משפחה ואנשי מקצוע אחרים אשר יעברו לה לשמור על הקיים, תוך הסתגלות לשינוי. במאמר זה נלמד מעט על טיפול משפחתי ועל הדרכת הורים בפרט.

השינויים אליהם אני מתכוון, הינם קשורים ישירות למסגרת המשפחתית , אלא מדובר בשינויים חברתיים כלכליים נרחבים אשר הובילו את המשפחה לשינוי. מדובר על שינויים כגון תהליכי עיור, תיעוש, זכויות נשים, ליברליזציה תרבותית, שינויים בהרגלי העבודה, שינויים בהרגלי התנועה ועוד.

כל אלה שברו את הגבולות בתוך המשפחה בין בני הזוג ובין בני הזוג לילדיהם. כל אלה הביאו לכך שמשפחה שפעם חייה כקבוצה אחת, דור אחר דור, חיה היום במספר מוקדים עם יציאת הילדים מהבית (לעיתים מדובר אף על ארצות שונות), ולעיתים בני הזוג לא פוגשים זה את זו אלא בשעות הערב אחרי העבודה.

שינויים אלו דרשו אם כן עזרה של אנשי מקצוע, ולא מעט משפחות מצאו את עצמם על הספה במסגרת טיפול משפחתי, נוגעים בפצעים ומנסים לתקן את מה שנשבר.

חשוב להבהיר, לעיתים הטיפול מתבצע תוך כדי תהליכי השבר ולעיתים שנים אחרי שהוא מופיע, מתוך הכרה שיחסיהם נפגעו וברצונם לתקן את מה שקולקל.

עקרונות הטיפול המשפחתי


גבולות המערכת – בכל משפחה יש היררכיה ברורה שנוצרת מהגיל והמעמד. הגבולות קובעים את החוקים והציפיות בתוך המערכת. ברגע שהגבולות נפרצים או הופכים להיות קשוחים יותר, היחסים נפגעים. במהלך טיפול משפחתי ינסו להחזיר את הגבולות למצבם הראשוני, באמצעות הניסיון לגרום לצדדים להבין את משמעותם וחשיבותם.

קואליציות ובריתות- כמו בכל מערכת של אנשים, גם בתוך משפחה יש קואליציות ובריתות, קבועות וזמניות. לעיתים קואליציות אלו יערערו את המצב בתוך המשפחה (לעיתים זה אף יגיע לכדי הסתה של צד אחד כלפי צד אחר). הרעיון הוא ליצור סיטואציה בה כולם רואים את עצמם בקואליציה אחת או לפחות, במספר קואליציות שיכולות לפעול יחד.

כח וסמכות- במערכת משפחתית לכל אחד יש תפקיד שנובע מגילו ומעמדו, התפקיד מביא איתו אחריות וסמכות. חוסר מימוש האחריות פוגע בתפקוד המשפחה, ועלול לסכן את הפרטים האחרים בה. טיפול משפחתי יגדיר מחדש לכל אחד מהפרטים את האחריות שבידיו, יסביר לו מדוע היא חשובה וכיצד אי מימושה פוגעת בפרטים האחרים (לדוגמא, כאשר אח בכור לא מממש את האחריות שההורים נתנו לו, על אחיו הקטנים, הוא יכול מחד לפגוע באחיו הקטנים שלא נמצאים תחת השגחה ומאידך לפגוע בתפקוד של הוריו, שנדרשים להשקיע את זמנם בכך במקום בדברים אחרים).

שינוי ונפרדות- שייכות ושימור- כאן אנחנו מדברים על הצורך של כל פרט במשפחה  הן להיות חלק מהמשפחה ולשמור על הקיים ולצד זה גם להיות יצור עצמאי ולפעול בנפרד ממנה. בעוד השייכות והשימור מחזקים את המשפחה (אך עלולים להפריד אותה מהעולם החיצוני) הרי שהשינוי והנפרדות גורמת לה להתפרק. זה יכול לקרות כאשר הילדים עוזבים את הבית, האישה יוצאת לעבוד, הגבר עובר לעבוד במקום רחוק וכן הלאה. פסיכולוג משפחתי ינסה לקרב בין הרצונות של הפרטים לצורך של הכלל.

ולסיום, הדרכת הורים

הדרכת הורים הוא תחום חדש יחסית שבא להתמודד עם השינוי בקשרי הורים-ילדים כפי שאנו חווים אותם בשלוש-ארבע עשורים אחרונים. קשרים אלו משתנים בעקבות שבירת הגבולות בין ההורים לילדים, השפעות גיל ההתבגרות, השפעות תרבותיות ועוד.

הדרכת הורים נועדה להעניק להורים כלים להגיע אל הילד מבחינה רגשית. אותם כלים מאפשרים להורים להתמודד עם מצבים של דיכאון, חרדות, אלימות, חוסר ציות, ועוד. הכלים גם מאפשרים להורים להתמודד עם מצב של כניעה או ענישה קיצונית מצידם.

טיפול הדרכת הורים, מומלץ אך ורק עם תוספת לטיפול פסיכולוגי של הילד ולא במקומו
 


עוד באותו נושא

חרדה בעקבות טראומה

חרדה בעקבות טראומה

טראומה הוא המונח המקצועי בו סגל הרפואה משתמש כדי לתאר חבלת גוף שנגרמה מגורם חיצוני. כמו הגוף גם נפש האדם יכולה להיפגע, להיפצע ולהישבר. במיוחד...

פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך?

פסיכולוג או פסכיאטר, מה אני צריך?

לא מעט אנשים מתבלבלים בין פסיכולוגים לפסיכיאטרים , לא פעם הבלבול הזה פוגע ביעילות הטיפול ובהם באופן ישיר. אנחנו כאן כדי לעמוד על ההבדלים...

דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון - לא כל מה שחשבנו

דיכאון וחרדה סובלות מסטיגמות רבות שמקשות על המטופלים לדבר עליהן בפומבי.ד"ר טלי וישנה מפריכה כמה מהסטיגמות האלה דיכאון וחרדה הן בעיות לא...

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

דיכאון אצל ילדים - כיצד נטפל בזה

3 מתוך 100 ילדים סובלים היום מדיכאון. על מנת שיהיה ניתן לטפל בהם, על ההורים לדעת לזהות הפרעות חרדה ודיכאון אצל הילדים שלהם בניגוד לתפיסה המקובלת...

מתי דאגה של אמא הופכת להפרעת חרדה

מתי דאגה של אמא הופכת להפרעת חרדה

אמהות הסובלות מחרדת אם יוצרות מתח ומצוקה אצל הילד ועלולות להשפיע על דפוסי ההתנהגות אותם הוא מאמץ, דר' מיקי בלוך מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית...

string(29) "categoryהדרכת הורים"