אח שתלטן

• This topic has תגובה 1, משתתף 1, and was last updated לפני 11 שנים by אילנה חיון-צדיק | התחלות חדשות בחיים.
מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
  • תגובות
    אח שתלטן

היי אילנה, קודם כל ברכות על ניהול פורום הפסיכולוגיים מההכירות דרך המיילים שלך אני בטוחה ויודעת שתוכלי לעזור לקהילה שלנו להתמודד טוב יותר עם הילדים והחיים.

יש לי ילד בן 10.5 וילדה בת 7.5 , הבן עם הפרעות קשב וריכוז והיפרקטיביות גבוהה מטופל ע"י קונצרטה+ריספורידל (מרגיע תנועות גוף) + טיפול פסיכולוגי CBT שבועי וכל התנהלות מולו להנעה למוטיבציה ופעולות היום יום קשה ודורשת המון אנרגיה ויש לו המון התפרצויות זעם. הילדה הינה תיקון הפוך בדיוק ממושמעת, צייתנית ומפחדת להרגיז.
    לרוב הם מסתדרים וצוחקים אך תמיד יש לה את הפחד ממנו וכשהוא אומר לה משהו כמו לא להעביר ערוץ בטלויזיה או לעבור לכיסא אחר באוכל או צועק כי מפריע לו שהיא מקנחת לידו את האף או כל מני דברים ש"מרגיזים" אותו והיא ממש מפוחדת ועושה מה שהוא דורש!
    האם אני צריכה להתערב בדברים כאלו שקורים על ידי ולהעיר לו? מצד שני אני יודעת שהיא צריכה להתמודד אך היא אינה מתמודדת אלה נשארת מפוחדת וממושמעת.
    האמת שגם אני לא תמיד יודעת אם הנכון להעיר לו כי הבעיה שלו הינה חלק בלתי נשלט מהמקום של הקשב וריכוז….

תודה מראש על תשובתך,
    תודה שאת שם קיימת בשבילנו 🙂

מיכל יקרה, תודה על הברכות וכעת ניגש לתשובות .

מיכל תודה על הברכות והפרגון זה באמת מחמם את הלב
    וכעת ניגש לשאלות שלך

ילד עם הפרעות קשב וריכוז והיפרקטיביות גבוהה -זה כלל וכלל לא פשוט לא להורים ולא לאחים.

מה שהייתי מציעה לך במקרה הזה זה כמה דברים:
    אני מניחה שבעיות ההתנהגות של הילד נובעות לא רק מבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות אלא גם ממצוקה רגשית ,המתלווה בד"כ לילדים הסובלים מהפרעה שכזו
    צריך לזכור שילדים עם הפרעות קשב וריכוז חווים הרבה כישלונות בחייהם ,ערך עצמי נמוך וחוסר ביטחון עצמי גדול
    ולכן הייתי מציעה לך לחזק את ביטחונו העצמי של הילד: להאמין ביכולות שלו , להחמיא לו ולשקף לו את היכולות והכישורים שלו (אני בטוחה שיש לו לא מעט כאלה!)
    יכול להיות שעם חיזוק הביטחון העצמי ההצקות שלו כלפי אחותו יפחתו

דבר נוסף , אני מציעה לך לעודד את בנך לבטא את רגשותיו באופן מלא -ביטוי רגשי כזה בד"כ מביא לתחושה של  ארגון פנימי, של רוגע ושלמות .

כמו כן, במקרה של התנהגות תוקפנית ,חשוב להעמיד גבולות לילד – ענייני ותקיף.

במידה ומדובר רק הצקות הייתי מציעה לדבר עם הבן ביחידות ולומר לו בנועם ובצורה רגשית את מה שאת חושבת ומרגישה בעניין וגם כמובן מאפשרת לו להגיב באופן מלא .

אני רוצה להציע לך עוד דבר, שאני אישית עושה עם המשפחה שלי:
    בד"כ בסוף שבוע אנו מייחדים זמן לשיחה משפחתית, בה כולם  אומרים בצורה יפה ועניינית -כל מה שהם חושבים ,מרגישים , מה שקרה להם השבוע ,איך הרגישו השבוע זה עם זה ועוד ועוד
    מצאתי ששיחה כזו היא מאוד יעילה עבורנו  ומקדמת מאוד את היחסים והתקשורת במשפחה שלנו -את מוזמנת לנסות (:

בנוסף אני מציעה גם לשוחח מידי פעם עם הבת על רגשותיה ,מחשבותיה, תחושותיה בכלל ובקשר עם אחיה בפרט – כבר דיברתי על הערך הרב שיש לביטוי רגשות.  

במידה ועולה מדבריה של הבת קושי בקשר עם אחיה ,אני מציעה לך לשאול את הבת מהן הצעותיה ורעיונותיה להתמודד עם הקשיים בקשר איתו .

וכמובן מציעה בחום גם לחזק את הביטחון העצמי של הילדה.

בהצלחה יקירתי -מקווה שעזרתי
    שלך אילנה
    אילנה חיון-צדיק| התחלות חדשות בחיים
    שחרור מפחדים ויצירת ביטחון עצמי גבוה- לחיים משוחררים ומאושרים.

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
  • יש להתחבר למערכת על מנת להגיב.